35 maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych

2008-01-01
2008-01-01
Stefania Baczyńska
Bohdan Butenko

Okładka książki Pan Popper i jego pingwiny Florence Atwater, Richard Atwater, Zbigniew Lengren
Ocena 6,9
Pan Popper i j... Florence Atwater, R...
Okładka książki Baśnie z dalekich wysp i lądów Wanda Markowska, Anna Milska
Ocena 7,4
Baśnie z dalek... Wanda Markowska, An...

Dla mnie bomba! Absolutna!
Książka wciągnęła nas na maksa - lekko absurdalna, zabawna, pomysłowa. Super się czytało i gdybym nie wiedziała, że została napisana 90 lat temu, nigdy, przenigdy b się nie domyśliła. Polecam!

Dla mnie bomba! Absolutna!

Jejciu! cóż to jest za książka- zupełnie oderwana od wszystkiego co znam. Moja "comfort book", książka, która od razu wprawia w dobry nastrój przez to, że jest tak absolutnie absurdalna. Moim zdaniem niedoceniona- Konrad przeżywa fajniejsze przygody niż Alicja w Krainie Czarów i z pewnością napotyka na równie psychotyczne osobowości ;) Alicja przenosi się jednak przez zwierciadło lustra, Konrad odkrywa, że za szafą jest przejście do innego świata... dorwałam tę książeczkę jako mały smark, ale pamiętam, że nawet jako 16-letnia pannica (jak ja lubię używać takich anachronizmów) w momentach smutku z chęcią wracałam do przygód Konrada za szafą. Gwoli sprawiedliwości Alicję i jej przygody w Krainie Czarów też kocham. Chyba zawszę będę takim dużym dzieckiem ;)

Gdyby to nie była książka z serii „Cała Polska czyta dzieciom” to może bym się tak nie czepiała. Po pierwsze, rozumiem zamierzenie autora i chęć, aby nadać wypracowaniu Konrada większej autentyczności, ale bardzo nie lubię, gdy książki dla dzieci zawierają mnóstwo błędów ortograficznych. To nie pomaga, zwłaszcza tym dzieciom, które mają z poprawną pisownią problemy. Poza tym, błędy stylistyczne pojawiały się również w treści powieści. Przydałaby się jej porządna korekta. Same przygody są z gatunku oparów absurdu. Niby zabawne a irytujące. Ot, chociażby taki równik, który jest żelazny i koń może nim na wrotkach przejechać. Ech… Przeczytałam. Polecać się nie ośmielę.

Jakoś tak niespodziewanie natchnęło mnie aby sięgnąć po książkę Ericha Kästnera "35 Maja". Kilka lat temu słuchałem słuchowisko w języku niemieckim oparte na tej książce, tym razem postanowiłem przesłuchać audiobooka w języku polskim w wykonaniu lektorskim Piotra Fronczewskiego. Przyznam, że Piotr Fronczewski to świetny lektor i dobrze słucha się słucha książek w jego wykonaniu. W tym przypadku również tak było, nie był to pierwszy audiobook w jego wykonaniu którego przesłuchałem.

Erich Kästner to wybitny pisarz, jeśli chodzi o literaturę dziecięcą i młodzieżową na pewno należy do najlepszych. Jego książki nie tylko pobudzają fantazję i kreatywność, ale również są bardzo dydaktyczne, ciepłe, pozytywne, optymistyczne. Wpływają dobrze na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. W przypadku osoby dorosłej, przynajmniej w moim przypadku pozwalają się zrelaksować, odbyć podróż w świat który jest pewnym odbiciem lustrzanym naszego świata, czasem to odbicie lustrzane pochodzi z krzywego zwierciadła.

Jak sam tytuł wskazuje "35 Maja" dotyczy jakiejś abstrakcyjnej rzeczywistości, świata który istnieje tylko w naszej wyobraźni. Głównym bohaterem opowieści jest chłopiec imieniem Konrad oraz jego wujek. Wyruszają oni pewnego dnia w podróż do mórz południowych. Po drodze spotykają bezrobotnego, opuszczonego konia potrafiącego mówić ludzkim głosem oraz jeżdżącego na wrotkach. Ponieważ koń również zainteresowany jest dotarciem do południowego morza oferuje że zabierze Konrada oraz jego wujka na własnym grzbiecie w dalszą podróż.

Po drodze do południowego morza odwiedzają oni różne krainy. Krainę pasibrzuchów, krainę w której rządzą dzieci. Trochę mi to przypomniało opowieśc "o dwóch takich co ukradli księżyc" Kornela Makuszyńskiego. W swojej podróży też odwiedzali różne światy. Chociaż opowieść Kästnera jest bardzie umiarkowana i z założenia chłpiec który jest głównym bohaterem nie jest leniuchem jak Jacek i Placek i nie wymaga nauczki życiowej podczas podróży aby "byli z niego ludzie". Konrad z "35 maja" od samego początku jest porządnym, miłym, pozytywnie i radośnie nastawionym do życia chłopcem.

Ciekawostką jest, że książka została napisana na początku lat 30tych, niewiele później niż "Emil i detektywi". Zresztą na początku "Emila i detektywów" autor wspomina iż zamierza napisać książkę o podróży do mórz południowych. W końcu mu się to udało. Film na podstawie tej książki na pewno były świetny i biorąc pod uwagę możliwości efektów specjalnych jakie mamy dzisiaj na pewno mógłby też obrazować niesamowity świat. Chciałbym naprawdę kiedyś gadającego konia jeżdżącego na wrotkach.

Oto fragment recenzji napisanej przez mojego ośmioletniego syna: " Bohaterom chodziło głównie o to, by jak najszybciej dotrzeć na morza południowe. Po drodze przemierzali różne krainy na przykład Krainę Pasibrzuchów, Elektropolis, świat na opak i Krainę Generałów.[...] Ta książka bardzo mi się podobała."
Ja dodam tylko, że jestem bardzo zaskoczona, iż książka została napisana 70 lat temu!!! (w 1932 roku).

Ja dodam tylko, że jestem bardzo zaskoczona, iż książka została...

Książka jest śmieszna, zabawna i pełna zaskakujących przygód. Bohaterowie to: kilkunastoletni Konrad, jego stryj Rabarbar oraz Negro Kaballo (gadający i jeżdżący na wrotkach koń). Wybrali się oni w podróż nad morza południowe. Moja ulubiona scena to jazda na wrotkach po chybotliwym... równiku. Szczerze polecam lubiącym absurdalny humor!

Świetna książka dla małych i dużych. Humor, absurd i nieograniczona w niczym fantazja.
35-ego maja wszystko może się zdarzyć :D
Cudowne ilustracje Bohdana Butenki.

35-ego maja wszystko może się zdarzyć :D
Cudowne ilustracje Bohdana Butenki.

cóż za fantazja...

cóż za fantazja...

Ta książka opowiada o kosmicznych oraz bardzo zabawnych przygodach trzech przyjaciół, którzy dążą do Pacyfiku. Erich Kaestner zapisał w tej książce mnóstwo humoru, więc bardzo żałuję, że nie stworzył jej pięć razy dłuższej.

Na półkach: , , , , ,

Jedna z najbardziej niezwykłych i najzabawniejszych książek mojego dzieciństwa.

Ociekająca surrealizmem historyjka o podróży trójki nietypowych przyjaciół do dziś działa na moją wyobraźnię. :)
35 maja obfituje w absurdalne sytuacje i zwariowane zwroty akcji. Bajka trochę nieszablonowa, acz niezwykle wciągająca.

PS: Wizja samosterujących się samochodów i kieszonkowych telefonów w książeczce dla dzieci z 1931r. = mistrzostwo!

Jedna z najbardziej niezwykłych i najzabawniejszych książek mojego dzieciństwa.

PS: Wizja samosterujących się samochodów i kieszonkowych...

Dodaj cytat z książki 35 maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych