Michałek z pudełka od zapałek

Okładka książki Michałek z pudełka od zapałek Erich Kästner, Zbigniew Rychlicki
Okładka książki Michałek z pudełka od zapałek
Erich KästnerZbigniew Rychlicki Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Mistrzowie Ilustracji literatura dziecięca
literatura dziecięca
2010-01-01
Tadeusz Polanowski
mistrzowie ilustracji Tadeusz Polanowski

Okładka książki Ucieszki Cieszka Ewa Stiasny, Zdeněk Svěrák
Ucieszki Cieszka Ewa Stiasny, Zdeněk...
Okładka książki Wiatr z księżyca Zbigniew Lengren, Eric Linklater
Wiatr z księżyca Zbigniew Lengren, E...
Okładka książki Maleńka pani Flakonik Alf Prøysen, Krystyna Witkowska
Maleńka pani F... Alf Prøysen, Krysty...

Erich Kästner jest naprawdę świetnym autorem książek dla dzieci. Te książki na tyle są uniwersalne i dobrze napisane, że nawet dorosły czytelnik z chęcią może po nie sięgnąć.
Bohaterem tej sympatycznej opowieści jest mały Michałek, który na tyle jest mały iż jego domkiem jest pudełko od zapałek. Ten fakt świadczy iż jest naprawdę wyjątkowym dzieckiem. Los jednak nie uśmiechnął się Michałkowi, zostaje on sierotą. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że zaopiekował nim czarodziej.
Michałek miał wiele przygód. Całość jednak ma swój happy. Inaczej być nie może, innego końca nie może mieć dobra, pozytywna opowieść dla dzieci.
Bardzo cieszę się, że poznałem kolejną książkę Ericha Kästnera.

Urocza opowieść o maluteńkim Michałku, który wędruje z trupą cyrkową po świecie. Przeoczyłam tę książkę jako dziecko, choć Kästnera uwielbiałam i nadrabiam teraz z moimi skrzatami. Jestem w szoku, że w bibliotece ostało się w całkiem dobrej kondycji wydanie z roku 1966!

Urocza opowiastka o malutkim chłopczyku, który chciał zostać treserem...kotów. Mnóstwo zabawnych sytuacji, wynikających z małego wzrostu Michałka. Wszystko w sosie bajkowym. Dla młodszych dzieci, najlepiej czytać razem z dzieckiem, podziwiając przy okazji estetykę wydania. W książce wykorzystano przedruk archiwalnych już dziś rysunków legendarnego ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Tak, tak, tego od Misia Uszatka.To znakomity pomysł: Nasza Księgarnia, jako wydawca od wielu pokoleń, postanowiła sięgnąć do swoich czeluści i archiwów. Nagle okazało się, że w tej okropnej, zapyziałej, skompromitowanej do cna komunie nie wszystko było takie be! Wydawano wartościowe książki dla dzieci a do tego bogato i ciekawie ilustrowane. Warto sobie przypomnieć te stare wydania, w nowym odświeżonym bycie. Szkoda tylko, że wartościowe książki dla dzieci, kanon literatury dla najmłodszych osiąga tak zawrotne ceny. 50 zł. Wszystkie dzieci są nasze, mawiano "za komuny". A teraz? Jakiego rodzica, poza może celebrytami, stać na taki wydatek? Zwłaszcza gdy postanowił nie poprzestać na jedynaku...
To wielki wstyd Szanowni Wydawcy! Zwłaszcza, że osiedlowe biblioteki likwiduje się jako "nieopłacalne".

• Dziecięce
  • Dla dzieci
  • Dzieciństwo
  • Mistrzowie ilustracji
  • Ania

Dodaj cytat z książki Michałek z pudełka od zapałek