Mroczne pragnienia

1995-01-01
1995-01-01
83-86611-40-5
Andrzej Molek
wojna miłość rodzina okupacja uczucia zdrada seks

Baardzo powoli akcja nabierała tempa, dlatego tylko 6

Baardzo powoli akcja nabierała tempa, dlatego tylko 6

Bohaterowie:

Rodzina Lorvoire (Francja):

Ludwik - ojciec, bardzo kocha swoją zwariowaną żonę i dzieci
Solange - matka, zwariowana i bardzo pozytywna.

Lucjan - brat, przystojny wojskowy, wygrał w orła i resztę i nie musiał się żenić.

Monika - siostra, na obsesję na punkcie znalezienia miłości, pała z miłości do każdego mężczyzny, którego spotka, od razu nazywa go swoim narzeczonym i snuje plany małżeńskie, po czym za każdym razem jest zdruzgotana, gdy okazuje się że są to nierealne plany, z początku nienawidzi Klaudyny (jest zazdrosna o rzekomą miłość Klaudyny i Franciszka),później jednak się z nią zaprzyjaźnia.

Franciszek - nasz główny bohater, Francuz, brzydki, ale z charyzmą, przegrał w orła i reszkę i jemu przypadł obowiązek małżeństwa i zapewnienia ciągłości rodu. Podejmuje próby zniechęcenia Klaudyny do małżeństwa z nim, ta jednak nie rezygnuje, poślubia ją więc. Zachowuje jednak dystans. Stawia sprawę jasno - po urodzeniu mu przez Klaudynę męskiego potomka pozwoli jej prowadzić jej własne życie. Sam zaspokaja swoje potrzeby u kochanki Elizy, względem której często jest brutalny.

Rodzina Rafferty (Anglia):

Beauvis - ojciec, bardzo kocha córkę, chociaż zaaranżował jej małżeństwo, ma tajemny romans z Celiną (który wychodzi na jaw, gdy córka zastaje ich razem w łóżku, w najmniej odpowiednim momencie - po ucieczce od męża po nocy poślubnej).

Antoinette - nieżyjąca matka, Francuzka.

Celina - ciotka, siostra Antoinette, Francuzka, kobieta nie zważająca na konwenanse.

Klaudyna - nasza główna bohaterka, piękna Angielka, decyduje się na zaaranżowane małżeństwo po usłyszeniu przepowiedni od cyganki, która mówi jej, że w życiu spotka dwóch ważnych dla niej mężczyzn - czeka ją wielka miłość i wielkie niebezpieczeństwo. Pomimo niechęci Franciszka postanawia za niego wyjść, bez względu na wszystko. Strasznie cierpi znieważania Franciszka i jego oziębłość. Nienawidzi Franciszka (i kocha chociaż nie chce dopuścić do siebie takiej myśli). Po urodzeniu Franciszkowi syna - Ludwiczka - ich drogi się rozchodzą, nawiązuje romans z Armandem, który jednak nie ma przyszłości, bo w głębi serca kocha Franciszka.

Inne ważne postaci:

Eliza Pascale - kochanka Franciszka, przez pewien czas wtajemniczona w jego działania jako szpiega, zakochana we Franciszku, ogarnięta obsesyjną myślą o zostaniu hrabiną i żoną Franciszka (mimo jego zapewnień, że nigdy nią nie zostanie) knuje plany przeciwko Klaudynie. W jednym momencie Klaudyna na jej zlecenie zostaje wplątana w wypadek - spada ze schodów - ona i dziecko są w niebezpieczeństwie, ale przeżywają. Eliza wiąże się z Abwerhą (niemiecka organizacja nazistowska popierająca Hitlera),która w zamian za przekazywanie im poufnych informacji o działaniach Franciszka obiecuje jej, że za nią wyeliminują Klaudynę. Źle się to kończy, w momencie gdy przestaje im być potrzebna zostaje zgwałcona i pobita prawie na śmierć przez ich agenta Halunke. Po tym zdarzeniu nie jest już tą samą osobą.

Armand - zarządca winnicy Lorvoire, kochający Franciszka i Lucjana jak braci, stracił żonę i dziecko, nawiązuje romans z Klaudyną, kocha ją ponad życie, dlatego w pewnym momencie zmusza ją do przyznania przed samą sobą, że tak naprawdę kocha Franciszka.

Halunke - agent Abwerhy, nienawidzi Franciszka, szpieguje Klaudynę i Armanda, zgwałcił i pobił Elizę. Ktoś bardzo bliski Franciszkowi i Klaudynie...

Tło:
Czas związany z II wojną światową, działaniami nazistów, rabowaniem, wysiedleniami i mordowaniem Żydów.

Podsumowanie:
Franciszek gorąco kocha Klaudynę, jednak ze względu na swoją działalność jako francuski szpieg (mimo że wydaje się, że sprzedaje informacje temu, kto da najwyższą cenę i jest lojalny względem nazistów) musi udawać, że jej nie znosi. Klaudyna bardzo przeżywa obojętność męża, którego pokochała na samym początku. Jego oziębłość popycha ją w ramiona Armanda, związek ten nie ma jednak przyszłości, bo w głębi serca nadal kocha Franciszka. Nienawidzi go za to co jej zrobił i jednocześnie kocha. Sytuacja bohaterów dodatkowo utrudniona jest przez toczącą się II wojnę światową.

Bohaterowie:

Rodzina Lorvoire (Francja):

Ludwik - ojciec, bardzo kocha swoją zwariowaną żonę i dzieci
Solange - matka, zwariowana i bardzo pozytywna.

Zaskakujące zakończenie rekompensuje wolny rozwój zdarzeń. Mimo wszystko polecam :)

• Małżeństwo z rozsądku
  • Romans Historyczny
  • 2016
  • Zdrada
  • XX wiek
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Mroczne pragnienia