Nie ukryjesz się

Wydawnictwo Kobiece
2018-06-21
2018-06-21
Aleksandra Weksej

Początek bardzo rozwlekły. Drażniło mnie trochę, że Abby była praktycznie kalką bohaterki ze wcześniejszej powieści autorki, tj. Daisy z "Dziewczyny, która wróciła". Najbardziej jednak frustrujący był dla mnie fakt rozłamu rodziny, który nastąpił po zaistniałej zbrodni. Jakkolwiek źle to zabrzmi - ucieszyłam się, gdy Ben odebrał sobie życie, co zakończyło całą tę farsę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Nie ukryjesz się" Susan Lewis leżała na mojej półce już od dłuższego czasu, czekając na swoją kolej. Podobnie jak kilkanaście innych książek. To zapasy w razie W.

Powieść Lewis to pełny tajemnic, niedopowiedzeń, mrocznych wydarzeń oraz wyrazistych bohaterów, thriller psychologiczny, w którym autorka porusza wiele bardzo istotnych problemów. Brak akceptacji wśród znajomych, depresja, samotność, niezrozumienie, nękanie psychiczne- z tym wszystkim zmagają się zarówno dzieci, nastolatkowie czy też dorośli. Jedni dążą do spełnienia marzeń, inni do niezależności finansowej, a pośrodku są gdzieś ich pociechy, które pragną bliskości, bezpieczeństwa i miłości. Czasami wydaje nam się, że robimy wszystko prawidłowo, ale nagle coś dzieje i dochodzi do tragedii. Tragedii, która miała traumatyczny wpływ na rodzinę, znajomych. Tragedii, której każdy chciał zapobiedz , a której zwiastuny było widać od dawna. Niestety, jeśli ktoś nie chce naszej pomocy, my nie jesteśmy w stanie nic zrobić.
Jednen dzień, kilkanaście minut i ta decyzja, by nagle zakończyć to, co niszczyło Cię od środka. Już nie ma odwrotu, zostaje potępienie, izolacja i kara. Wszyscy się od Ciebie odwrócili, nienawidzą Cię, nazywają Bestią. A ty? Żałujesz? Czujesz się w końcu wolny? Spełniony? A może okrutnie się w tym całym świecie pogubiłeś? Prawda tkwi tylko w Twojej głowie i sercu+ nikt nigdy jej nie pozna. Swoje myśli zabierzesz ze sobą do grobu, bo i na Ciebie przyjdzie kiedyś czas.

Ta fabuła jest bardzo emocjonalna, wzruszającą, aż łzy cisnęły mi się do oczu. Serce bolało, dusza krzyczała, a przecież to tylko fikcja. Fikcja, która może być realna, która jest tak bardzo podobna do tego, co często słyszy się w telewizji. Fikcja, która może stać się naszym najgorszym koszmarem.

Akcja początkowo rozwijała się monotonnie i powoli, przez co nie do końca mogłam wczuć się w jej atmosferę. Jednak od połowy książki, całość przyspieszyła, nabrała ekscytacji, podkręciła emocje. I tak praktycznie do samego końca. Czy polecam tę historię? Tak! A czy sięgnę jeszcze po inne pozycje tej autorki? Oczywiście.

Książka tragiczna z pozytywnym zakończeniem . Trochę rozwlekła i to
,,coś ,, umykało mi . Dlatego trochę jestem zawiedziony. Ta średnia wysoka ocena mnie zmyliła.

Książka tragiczna z pozytywnym zakończeniem . Trochę rozwlekła i to

"Nie ukryjesz się” to opowieść klimatyczna i dość mroczna za sprawą niedopowiedzeń, tajemnic i sekretów, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Lewis nie wyciąga ich jednak na pierwszy plan, nie wykorzystuje, by czytelnika zaszokować czy na siłę utrzymać przy tej historii. Autorka dzięki temu wzbogaca powieść, ożywia, nadaje jej charakteru i podsyca naszą ciekawość. Przez cały czas czujemy, że coś jeszcze się wydarzy i czekamy, by dowiedzieć się, jaką tragedię przeżyła Justine i jej rodzina, co doprowadziło ich do ostateczności, bo że o ostateczność chodziło nie mamy w tym przypadku żadnych wątpliwości.

Książka z bardzo dużym potencjałem, który niestety po drodze gdzieś się gubi. Wpierw długo się rozkręca. Na szczęście w taki sposób, że ma się poczucie nadchodzącego przełomu i nie męczy to zbytnio. Środek książki bardzo dobry: świetnie ukazany dramat rodziny, skomplikowane relacje i rozpaczliwy dylemat rodziców. Potem jest jakby znowu mniej emocjonująco. I to mimo dramatycznych wydarzeń. Ale mimo tych zastrzeżeń opowieść jest godna polecenia. I to jest jedna z tych książek, które skłaniają do refleksji, a to zawsze jest cenne.

Czy da się zacząć wszystko od nowa? Po przeczytaniu tej książki musiałabym się trochę dłużej zastanowić nad odpowiedzią... Z początku trochę trudno było mi się wciągnąć w fabułę. Jednak stopniowo coraz trudniej było mi się od tej książki oderwać. Ciekawa, wstrząsająca historia zmienia moje postrzeganie relacji dzieci-rodzice. Czy można kochać swoje dzieci naprawdę bezwarunkowo? Czy rodzice potrafią absolutnie wszystko wybaczyć? Po lekturze tej książki nic już nie jest tak oczywiste..

Dziwię się sobie samej,że rzucilam dopiero tę książkę na sto stron przed końcem. Nic nie wyniosłam z tej książki.
Zdecydowanie jestem na nie

Zdecydowanie jestem na nie

"Nie ukryjesz się" to jedna z tych książek, która mną wstrząsnęła. Nie potrafię przestać o niej myśleć, nawet po jej odłożeniu.
Susan Lewis napisała niezwykle prawdziwą, przejmującą i mrożącą krew w żyłach historię. Nie wiem, co zrobiłabym na miejscu Justine i Matta. To co ich spotkało nie mieści się w mojej głowie.
Autorka świetnie dała sobie radę z budowaniem napięcia tej historii; stopniowo dowiadujemy się dlaczego Justine i Matt żyją tak daleko od siebie. Wiemy, że stało się coś złego, ale na takiego powodu chyba żaden czytelnik nie wymyślił
Książkę czyta się jednym tchem. Zastanawiająca, poruszająca, emocjonująca historia.
Polecam!

Autorka świetnie dała sobie radę z budowaniem napięcia...

W mojej opinii, bardzo dobra powieść. Wstrząsająca i trzymająca w ciągłym napięciu i ciekawości.
Tragiczna i poruszająca trudne tematy.
Kto lubi takie dramaty, niech sięga po nią czym prędzej.

Tragiczna i poruszająca trudne tematy.
Kto lubi takie dramaty, niech sięga po nią czym prędzej.

Zdecydowanie zbyt długo się rozkręca. Ciekawy środek, ale to za mało na wyższą ocenę.

• E-booki

Susan Lewis Nie ukryjesz się Zobacz więcej