Okładka książki Duchowość i zarządzanie. Czyli Reguła św. Benedykta w strategii przedsiębiorstwa Paolo G. Bianchi
Paolo G. Bianchi Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC biznes, finanse
biznes, finanse
The rule of Benedict for beginners
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2008-01-01
2008-01-01
Teresa Lubowiecka
biznes duchowość finanse

Paolo G. Bianchini jest szkoleniowcem, który prowadzi warsztaty dla ludzi biznesu, według wymyślonej przez siebie formuły Abbey Programme.
Rynek szkoleń jest bardzo konkurencyjny i autor znalazł sposób na wyróżnienie: organizuje szkolenia w benedyktyńskich, górskich klasztorach, z wykorzystaniem "Reguły" - zbioru zasad życia klasztornego, opracowanych we wczesnym średniowieczu przez św. Benedykta. Poprzez szukanie analogii, ale także różnic między zasadami organizacji życia mnichów oraz pracowników współczesnych korporacji Bianchini stara się poszerzać kompetencje swoich klientów, otwierać ich na inną, w założeniu twórczą i użyteczną perspektywę organizacji pracy i relacji między pracownikami, wyznaczania celów firmy itd.
Nie potrafię oczywiście ocenić wartości samych szkoleń, w których nie uczestniczyłem. Natomiast książka - jeśli książką można faktycznie nazwać "Duchowość i zarządzanie", jest głównie publikacją promocyjną, będącą zapowiedzią tego, czego spodziewać się mogą uczestnicy kursu. Obok myśli płynących ze współczesnej interpretacji "Reguły" pojawia się tu mnóstwo zachęcających opisów wieczorów w odosobnieniu klasztornym, z widokiem na góry, ciszy klasztornego posiłku, obietnic osiąganego spokoju ducha, a także wypowiedzi wielce zadowolonych uczestników kursów.
Podstawowe treści merytoryczne przedstawiane w książce często tchną banałem, przypominając nieco złote myśli innego Paolo, dobrze znanego literata z Brazylii.
Kilka przykładów:
"Milczenie jest powściągliwością. Zachowywanie milczenia i słuchanie są ze sobą powiązane (...). Milczenie niczemu nie służy, jeśli się nie słucha, nie można słuchać, jeśli się nie milczy".
"Cnota cierpliwości. Żadnego rezultatu nie można osiągnąć od razu."
"Reguła" uczy, że w akceptacji wszystkich tkwi wielkość człowieka i ze reszta jest tylko konsekwencją jednego gestu: otwarcia drzwi, które, także w przedsiębiorstwie, są zawsze zamknięte: drzwi naszego serca."

W książce nie znajdą inspiracji osoby zafascynowane duchowym życiem klasztorów, bo zbyt wiele tu opisów sytuacji z życia firm.
Czy dla managerów biznesu książka okaże się użyteczna? Wątpię, choć zamysł spojrzenia na współczesne firmy z perspektywy etyki chrześcijańskiej i reguł zakonnych wydawał mi się przed lekturą interesujący.

Trochę wygląda jak reklama

Trochę wygląda jak reklama