Historia i utopia

Okładka książki Historia i utopia
Emil Cioran Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN Seria: Archiwum Humanistyki XX Wieku filozofia, etyka
filozofia, etyka
Archiwum Humanistyki XX Wieku
Histoire et Utopie
Instytut Badań Literackich PAN
1996-01-01
1996-01-01
Marek Bieńczyk
eseje literatura filozofia historia Cioran utopia

więcej Więcej

Kompromis między głębią myśli i dbałością o formę.

"Trzeba być człowiekiem skończonym, żeby stać się szczerym demokratą" (12).

"Czy cywilizacja równie złożona, równie delikatna, musiała skończyć na takim robactwie?" (24).

"Nigdy nie mieć sposobności do zajęcia stanowiska, podjęcia decyzji i określenia siebie - nie ma życzenia, które bym wyrażał częściej" (28).

"Każdy...

Cioran w swym pesymizmie jest prawdziwszy niż "achy" i "echy" nakręconych pozytywną gwarą. Tam, w zaułkach w które wprowadza autor istnieje coś takiego, co sprawia, że ściema odpada i pozostaje tylko to co JEST, ani złe ani dobre - prawdziwe.

Zbiór esejów na tematy religijno-polityczno-egzystencjalne. Wszystkie za wyjątkiem jednego wybitne.. Filozofia krwi, jak myślał tak żył, jak żył tak myślał.

Nie mam doświadczenia w czytaniu filozofów. Może go zdobędę. Cioran w swoich esejach pokazuje się jako zgrabny analityk, mile wnioskuje w sytuacji w Rosji "w latach komunizmu". Wiemy z posłowia, że autor to postfaszysta, co nieco może zmienić czytelnikowi postrzeganie toku myślowego, ale czy aż tak znacznie? Nie odpowiem na to pytanie. Będę zgryźliwy. Jeden z esejów był...

Dość ciekawa pozycja. Cioran, rumuński nihilista, człowiek w młodości rozczarowany faszyzmem, patrzy na świat w sposób tylko sobie właściwy. Drwiąco i pogardliwie wyraża się o wszelkim autorytaryzmie. Książkę niewątpliwie warto przeczytać, nie należy jednak spodziewać się po niej niczego konkretnego. Cioran nie tworzy doktryny politycznej, jakiegoś spójnego zestawu...

• Filozofia
  • Studia