Jak czytać architekturę? Najważniejsze informacje o stylach i detalach

Okładka książki Jak czytać architekturę? Najważniejsze informacje o stylach i detalach Carol Davidson Cragoe
Carol Davidson Cragoe Wydawnictwo: Arkady encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
How to Read Buildings
Arkady
2012-01-01
2012-01-01
Ewa Romkowska
architektura budowle budynki

Idealna żeby sobie przypomnieć zagadnienia historyczno-sztuczne związane z opisem budynków. Mała ściąga i szybka powtórka w jednym. Do tego dużo ilustracji ułatwiających zrozumienie tematu.

Przeciętna książka. Jeżeli chodzi o wiedzę, to posiada telegraficzny skrót wiadomości o epokach czy nurtach w architekturze. Dla osoby, która studiuje architekturę, jest to książka dobra na powtórzenie najważniejszych zagadnień, ale na pewno nie da się z niej uczyć. Natomiast jeżeli chodzi o osoby, które chcą się tylko czegoś dowiedzieć i mieć wiedzę ogólną, to myślę, że jest bardzo dobra. Ja jednak oceniam ją w ramach książki przydatnej dla mnie.

Książka niezasługująca na polecenie. Osobom obeznanym z tematem nie wniesie nic nowego, a tym zaczynającym przygodę z historią architektury zniechęci przedmiot. Mimo kieszonkowego wydania czyta się ją nieprawdopodobnie długo, jest napisana w formie encyklopedycznej. Na uwagę zasługują obrazki, jednakże powiązane z nimi opisy detali, nie zawsze jednoznacznie wskazują co autor ma na myśli. Irytujące jest używanie nowych pojęć podczas definiowania innych nowych pojęć. Wprowadza to niepotrzebny chaos i drażni mnie jako czytelnika.

Super! Idealny podręcznik, dzięki któremu zwiedzając zabytkowe budowle przestaniemy mówić: "popatrz jakie ładne ozdoby tam na górze, na tym białym długim czymś przy dachu" :) Wielki plus za mnogość ilustracji ułatwiających zrozumienie i zapamiętanie omawianych tematów.

Całkiem przyjemna, kieszonkowa książka. Taka na wyjazd, lub spacer po mieście, gdy zapomni się co to tam jest. :)

Zwięzłe wprowadzenie do historii architektury. Książka jest przewodnikiem po poszczególnych elementach budynków (np. dachy, okna, schody, kominki itd.) w kontekście danych epok. Nie jestem architektem, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat merytoryczności książki (a zwłaszcza terminologii czy ewentualnych błędów),niemniej jednak z punktu widzenia laika wygląda sensownie i stosunkowo dobrze tłumaczy zagadnienia.

Książka mimo małych rozmiarów zawiera wiele treści, również te z zakresu "rozszerzonego". Analizuje ona dogłębnie takie elementy architektoniczne jak na przykład schody - dowiemy się nie tylko jak wyglądały na przestrzeni wieków, ale również, do czego służą (te definicje są wyjątkowo interesujące ;)). Jedną z największych jej zalet jest rozmiar i cała oprawa graficzna, która jest bardzo przejrzysta i przyjemna : tekst nie jest ciągły, zagadnienia omówione skrótowo, terminy objaśnione przede wszystkim za pomocą ilustracji (wyjątkowo udanymi zresztą, bo jednolitymi, urzekającymi swą monochromatycznością). Polecam każdemu, kto przygląda się kamienicom idąc przez centrum miasta albo chciałby odnaleźć się w terminologii dot. architektury.

kwintesencja tego, co powinniśmy wiedzieć, i na co zwracać uwagę idąc ulicą i zadzierając trochę głowę do góry, żeby zobaczyć wspaniały świat detali architektonicznych. przejrzyście napisana i bogato ilustrowana książka, która na pewno pozwoli usystematyzować wiedzę na temat sztuki w architekturze.

Bardzo ciekawa książeczka, bogato ilustrowana.
Definiuje wiele szczegółów i detali w architekturze z zachowaniem podziału na style. Małe ryciny dokładnie pokazują zarys danego elementu. Przy każdym z nich jest przykład znanej budowli, w której występuje opisany szczegół.
Podręczny przewodnik po architekturze w pigułce.

Bardzo ciekawa książeczka, bogato ilustrowana.
Podręczny przewodnik po architekturze w pigułce.

Dla mnie zbyt suche informacje, brak histori, kontekstu

Dla mnie zbyt suche informacje, brak histori, kontekstu

• Architektura
  • Sztuka
  • Chcę mieć
  • Architektura i urbanistyka

Dodaj cytat z książki Jak czytać architekturę? Najważniejsze informacje o stylach i detalach