Archetypy i symbole: pisma wybrane

Carl Gustav Jung Wydawnictwo: Czytelnik językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
83-0702-317-3
Jerzy Prokopiuk
archetyp symbol psychologia jaźń

Należyte tłumaczenie, jasne. Książka kamień-milowy, ściśle definiująca psychoanalityczny krok w stronę szerszej wiedzy o treściach ludzkiej świadomości.

Bardzo ciekawe w koncepcjach Junga jest to, że w większości się nie starzeją (oprócz jego okropnego seksizmu) - teoria archetypów i symboli do dziś "obowiązuje" w naukach humanistycznych, do dziś pobudza intelektualnie i zachęca do przyjrzeniu się własnej psychice, świadomości i nieświadomości, kompleksom które nas budują i cieniowi - czyli wszystkiemu co spychamy w głąb...

Spodziewałem się czegoś innego. Jak dla mnie za dużo ogolników o Islamie za mało o jego archetypach.

Książka w sposób techniczny opisuje proces przemiany osobowej, który u Junga został nazwany indywiduacją. Pozycja obowiązkowa dla ludzi zajmujących się duchowością opartą o medytacje, traktująca o niebezpieczeństwach takiej praktyki.

For alchemist,the one primarily in need of redemption is not man,but the deity who is lost and sleeping in matter.

Przeczytane fragmentarycznie, na zajęcia.

To książka, która otwiera oczy. Zapewniam, że po przeczytaniu jej, na literaturę spojrzy się zupełnie inaczej.

• Psychologia
  • Chcę w prezencie