Rusłan i Ludmiła

2008-01-01
Andrzej Lewandowski
puszkin rusłan ludmiła baśń

popłakałam się

baśniowy klimat we wschodniosłowiańskim wydaniu. Polecam.

Rusłan i Ludmiła- to piękna opowieść o szlachetności, odwadze i sile miłości. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to utwór szczególnie mi bliski, gdyż osadzony w szalenie dla mnie ciekawej epoce. Wielość bohaterów, ich zróżnicowane postawy, a także typowy dla legend wyraźny podział na dobro i zło sprawiają, że odczytanie przesłania utworu jest proste, przyjemne i co ważniejsze...

Człowiek może z lubością zatopić się w tajemniczości baśniowo ruskiego świata i poczuć dziecięce oczarowanie. Żałuję, że trafiłam na tę pozycję stosunkowo późno.

Piękna baśń. Najbardziej lubię w niej wstęp.

Jedno z bardziej lubianych przeze mnie dził Aleksandra Puszkina. Można w pozycji tej odnaleźć nie tylko miłość, ale i wiarę w człowieka, szlachetność jego czynów i nagrodę, jaka czeka na każdego kto wytrwałością, uczciwością i odwagą walczy o swój los.
Piękna baśniowa historia często mistyczna, często nieziemska w swoim wymierze, a jednocześnie w idealny sposób ukazująca...

Miłość, zawiść, mędrcy i czarodzieje. Dobro i zło. Uczucie i zemsta. Motyw wydawałoby się "wymęczony" przez literaturę, ale Puszkin zrealizował go w bardzo ciekawy sposób. "Uporządkowany" pod względem fabuły utwór, mający jednocześnie bogaty, pełen magii język. Piękne dzieło.

• Literatura rosyjska
  • Studia