rozwiń zwiń

Gdybyście przez jeden dzień mogli być wybraną postacią literacką, to bylibyście…?

Anna Sierant Anna Sierant
25.07.2022

Drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki: no właśnie, gdybyście przez jeden dzień mogli wcielić się w swojego ulubionego bohatera lub bohaterkę, to jaką postać byście przybrali? Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzach i zapraszam do zapoznania się z moją listą!

Gdybyście przez jeden dzień mogli być wybraną postacią literacką, to bylibyście…? Karolina Grabowska / Pexels via Canva

Hermiona Granger i Enola Holmes, czyli mądre i niezależne dziewczyny

Choć Hermiona i Enola są ode mnie zdecydowanie młodsze, to stanowią dla mnie wzór do naśladowania, więc gdybym miała okazję zamienić się chociaż na chwilę z nimi miejscami, chętnie bym to zrobiła. W wywiadzie z 1999 roku J.K. Rowling przyznała, że postać Hermiony jest „luźno inspirowana” nią samą. W sieci można znaleźć niejeden artykuł o tym, dlaczego to właśnie Granger, a nie Harry tak naprawdę jest główną postacią stworzonej przez brytyjską pisarkę serii. Fani Hermiony (w tym ja!) cenią ją za niewzruszoną pewność siebie, zamiłowanie do nauki, czytania, za umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach. To ona nierzadko ratuje Harry’ego i Rona (i samą siebie) z opresji, jest przykładem nerda, który jednocześnie świetnie sprawdza się w roli superbohatera.

Hermiona, mimo że nie jest, jak Harry, „wybrańcem”, w walce z Voldemortem potrafi być odważna, gotowa znosić fizyczny i emocjonalny ból po to, by bronić tego, co jest jej zdaniem słuszne. Działaniami bohaterki kieruje nie tylko chęć pomocy Harry’emu, ale przede wszystkim wiara w słuszność tych działań. Dlatego świetnie byłoby móc nawet na chwilę odwiedzić Hogwart, niszczyć horkruksy, zdobywać punkty dla Gryffindoru.

Nie zapominam też o Enoli Holmes, czyli stworzonej przez Nancy Springer siostrze Sherlocka i Mycrofta Holmesów. Choć nastolatka żyła w XIX wieku, gdy kobietom, zwłaszcza tak młodym jak ona, trudno było uzyskać niezależność, to robiła wszystko, by stanowić sama o sobie. Enola uciekła spod kurateli zbyt opiekuńczych braci, którym nawet przez myśl nie przeszło, że dziewczyna może chcieć robić w życiu coś innego niż to, co im wydaje się słuszne. Bohaterka serii Nancy Springer ma godną pozazdroszczenia energię, umiejętność wychodzenia zwycięsko z pozornie przegranych sytuacji, a z rozwiązywaniem kryminalnych zagadek radzi sobie lepiej niż jej słynny brat. No i mieszka w XIX-wiecznym Londynie – choć życie w nim wiązało się z koniecznością stawienia czoła wielu trudnościom, jako osoba uwielbiająca duże miasta, pełne ludzi tworzących kulturę, z chęcią przez jakiś czas bym w nim pomieszkała.

Słynny, choć nie przez wszystkich lubiany detektyw

Skoro była Enola, w moim zestawieniu postaci, z którymi mogłabym się zamienić miejscami, nie może zabraknąć i Herkulesa Poirot. Belgijski detektyw nie należy do moich ulubieńców, wiem, że wiele czytelniczek i wielu czytelników też za nim nie przepada, ale jednocześnie chętnie sięgamy po książki, w których rozwiązuje kolejne zagadki. Tom Dalton, autor scenariuszy do trzech filmów nakręconych na podstawie książek Agathy Christie, powiedział w jednym z wywiadów:

To prawda, że autorka Poirota nie lubiła. Przeszkadzały jej zwłaszcza pewne rysy na jego charakterze: był małostkowy, trochę egoistyczny. Ale te cechy sprawiają też przecież, że Herkules jest tak wspaniałą postacią.

Zgadzam się z panem Daltonem, poza tym zazdroszczę Poirotowi, że nawet gdy nie mógł pojawić się na miejscu zbrodni, gdy dzielny i przecierpliwy kapitan Hastings był jego uszami i oczami, potrafił rozwiązywać kolejne zagadki. Móc samodzielnie przekonać się, jak pracowały jego szare komórki, a nawet przeżywać kolejne chwile rozgoryczenia, gdy jego (moje?) eleganckie i pięknie wypastowane buty pokrywałyby się błotem – to byłoby ciekawe! No i coś jeszcze – Agatha Christie, dzięki temu, że sama podróżowała, była żoną archeologa, zwiedziła przysłowiowy kawał świata. Herkules też trochę na tym skorzystał, przeprowadzając kolejne śledztwa nie tylko w Anglii, nie tylko w Europie. To kolejny powód, dla którego warto by się w jego postać wcielić.

Lila, czyli „Genialna przyjaciółka”

„Ona natomiast sięgała po to, czego pragnęła, zapalała się, grała o wszystko albo nic i nie bała się pogardy, szyderstw, oplucia, lania” – Lila, czyli jedna z dwóch głównych bohaterek serii neapolitańskiej Eleny Ferrante. Choć tytułową „genialną przyjaciółką” nazywana jest w powieściach nie Lila, a Elena, to właśnie ona jest w moim odczuciu postacią ciekawszą. W życiu spotkała ją niejedna tragedia, więc ta moja chęć zamienienia się z nią miejscami nie jest taka stuprocentowa. Bardziej cenię jej charakter – mimo że pochodziła z biednej rodziny, od urodzenia uważano, że jest wręcz skazana na życiową porażkę, ona pokonywała kolejne trudności i osiągnęła więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Lila fascynuje, intryguje, jest bohaterką, której większość nie rozumie, wydaje się dziwna. Nie ma jednak zamiaru nikomu się tłumaczyć, nie potrzebuje zrozumienia ogółu. Dlatego unosi się nad nią aura tajemniczości. No i nie zapominajmy, że Lila mieszka w Neapolu – choć podobnie jak w przypadku XIX-wiecznego Londynu, XX-wieczny Neapol zdecydowanie nie był wolny od problemów, to pięknej architektury, właściwej tylko jemu atmosfery nie można temu miastu odmówić.

Ryland Grace, czyli samotność w kosmosie

Od większości bohaterek i bohaterów, które i których wymieniłam powyżej, chętnie przejęłabym cechy uważane przeze mnie za zalety. W przypadku Rylanda Grace’a nie jest inaczej, jednak najbardziej zazdroszczę mu doświadczenia. Moja redakcyjna koleżanka Olga Sokal-Sawińska pisała niedawno na łamach lubimyczytać.pl o kolejnym ważnym momencie w historii poznawania wszechświata przez człowieka. NASA opublikowała bowiem zdjęcia pierwszych gromad galaktyk SMACS 0723, uformowanych po Wielkim Wybuchu. Fotografie wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ta wiadomość od razu skojarzyła mi się z Andym Weirem i jego twórczością – jestem niemal pewna, że news bardzo tego pisarza ucieszył i być może stanie się dla niego inspiracją podczas tworzenia kolejnych książek.

Weir to autor słynnego „Marsjanina”, ale również „Projektu Hail Mary”, którego głównym bohaterem uczynił Rylanda Grace’a. Uwielbiany przez swoich uczniów nauczyciel zostaje wysłany w niezwykle ważną misję – ma uratować Ziemię przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, jakie grozi jej ze strony Słońca (choć czy na pewno to ono jest tutaj głównym winowajcą?). Osoby czytające powieść razem z jej bohaterem poznają kolejne tajemnice wszechświata, rozwiązują mnożące się problemy, próbują radzić sobie z samotnością w kosmosie. W powieści nie brakuje również humoru i ekstremalnie wręcz zaskakujących sytuacji. Wyruszyć jako Grace w jego misję – bez wątpienia byłoby to bezcenne, choć wymagające stalowych nerwów doświadczenie.

A na miejscu których bohaterów i bohaterek wy chcielibyście się znaleźć? Jestem bardzo ciekawa waszych odpowiedzi i czekam na nie w komentarzach. Zapraszam do dyskusji!


komentarze [128]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sewer 14.02.2023 22:31
Czytelnik

Którymś z dzieciaków mieszkających w Bullerbyn. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Blueberry 23.08.2022 11:32
Czytelnik

Scarlett O' Hara, kobieca, pewna siebie, silna osobowość, która poradzi sobie w każdej sytuacji. Problemy ... pomyślę o tym jutro  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotrek 23.08.2022 11:22
Czytelnik

Harry Erskine bohater cyklu ' Manitou " Grahama mastertona. Człowiek, który radzi sobie w każdej sytuacji. Wbrew pozorom odważny i na swój sposób zabawny. na pewno sympatyczny i otwarty na ludzi. Bardzo zaradny, nie tracący zimnej krwi w największych niebezpieczeństwach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
pasjonatka 22.08.2022 15:03
Czytelniczka

Pippi Langstrump:))) może dosyć osobliwa postać ale też kojarząca się pozytywnie. Oraz
Tosia z "Dziewczyna i chłopak"- moja ulubiona książka lat dziecięcych, czytana w każde wakacje obowiązkowo.
Raczej nigdy nie myślałam w kategorii zamiany z bohatetem, zwłaszcza, że większość książek, które czytam obecnie dotyczą II wojny światowej lub innych tematów ciezszego kalibru....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ajka 22.08.2022 12:35
Czytelniczka

Chciałabym być :
Antoniną Gilard z książki Pani Agnieszki Panasiuk " Antonia. Na Podlasiu " 
 Walencią z " Klawikordu i róży " Haliny Popławskiej, 
 Fizią Pończoszanką
Irenką Borowską z " Panny z mokrą głową" Kornela Makuszyńskiego
Patty z " To właśnie Patty" Jean Webster
Panem Samochodzikiem
Tomkiem Sawyerem... 
Kilka lat by mi zeszło, by być  przez 1 dzień jedną z moich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kubara 22.08.2022 12:09
Czytelniczka

Anią, zawsze Anią :-)
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
22.08.2022 10:45
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Iwona 22.08.2022 10:23
Bibliotekarka

Trudno wybrać  😃 Ale raz Elizabeth z "Dumy i uprzedzenia", a żeby troszkę było przygód to Hrabią Monte Christo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Beata_B 22.08.2022 10:18
Czytelniczka

Miglabym byc Joanna, z książek Joanny Chmielewskiej. Zwariowana i pelną energiii jak Kalina Jędrusik w "Lekarstwo na miłość". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maladict 22.08.2022 09:59
Czytelniczka

D`Artagnanem z "Trzech muszkieterów". Gandalfem z "Władcy Pierścieni". Eleną Gilbert (aby móc pobyć w towarzystwie Damona i Stefana).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post