rozwiń zwiń

Comic-Con At Home, czyli największy konwent fantastyki w tym roku online

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.07.2020

Corocznie w lipcu w położonym nad Oceanem Spokojnym San Diego rozpoczyna się największy konwent fantastyki. Tym razem Comic-Con odbędzie się tylko wirtualnie w dniach 22-26 lipca. Na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę? 

Comic-Con At Home, czyli największy konwent fantastyki w tym roku online

Koronawirus uniemożliwił zorganizowanie wydarzenia w San Diego Convention Center. Przez imprezę corocznie przewija się ponad 100 tys. uczestników, co w dobie pandemii COVID-19 wykluczało jej przeprowadzenie. I chociaż początkowo organizatorzy komunikowali, że impreza w tym roku będzie odwołana, to sytuacja uległa zmianie i największy światowy konwent fantastyki odbędzie się online w w dniach 22-26 lipca.

Oczywiście brakować będzie tak charakterystycznej dla konwentów atmosfery, podziwiania cosplayowych przebrań i możliwości wzięcia autografu od ulubionych gwiazd. Organizatorzy Comic-Con At Home postarali się jednak o bardzo ciekawy zestaw paneli, dyskusji  i spotkań. Będzie mógł w nich udział wziąć każdy chętny - i to za darmo, bo tegoroczna edycja nie jest biletowana.

Zapraszamy na krótki przegląd kilku najciekawszych, zdaniem redakcji lubimyczytać.pl, wydarzeń tegorocznego Comic-Conu. O wskazanie swoich typów poprosiliśmy również naszego publicystę Bartka Czartoryskiego, który regularnie odwiedzał San Diego i uczestniczył w kalifornijskiej imprezie. 

Środa, 22 lipca. Dzień edukacji

Podczas pierwszego dnia Comic-Conu największa część paneli zostanie poświęcona nauczaniu. Podczas kolejnych spotkań dyskutanci będą zastanawiać się, jak wykorzystywać komiksy i powieści graficzne w nowoczesnej edukacji, a także czy na uniwersytetach jest miejsce dla fandomu. Wśród kolejnych dyskusji na uwagę zasługują ta o roli pracy zespołowej w komiksach adresowanych do dzieci (godz. 15.00 czasu San Diego) oraz o znaczeniu dziecięcych graficznych adaptacji (16:00 czasu lokalnego), w którym weźmie udział Sabaa Tahir; pisarka i autorka powieści graficznych. Również w środę (godz. 16.00), na wirtualną scenę wejdą naukowcy z uniwersytetów w Berkeley, Oklahomie i Phoenix, by porozmawiać o wysuniętej w serialu HBO „Strażnicy” tezie, iż „maski czynią człowieka okrutnym”.

Czwartek, 23 lipca. Od propopagandowej sztuki III Rzeszy i wirtualny fandom, po Star Trek

Drugi dzień Comic-Conu zaczyna się od panelu podejmującego trudny temat historyczny. W moderowanym przez Stephena D. Smitha, dyrektora w USC Shoah Foundation panelu (godz. 10.00) , historycy, kuratorzy i artyści (w tym Miriam Katin, autorka powieści graficznej „Skazane na siebie”, która wraz z matką uciekała przed nazistowską okupacją z Węgier) pochylą się nad sztuką II wojny światowej. Omówione zostaną zarówno propagandowe dzieła ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec, jak i te tworzone przez ocalałych z Zagłady.

O tej samej godzinie rozpocznie się dyskusja poświęcona adaptowaniu się wirtualnego fandomu do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Zaproszeni goście, w tym aktor Phil LaMarr, cosplayerka Sara Katz-Scher i ilustrator Dan Fraga opowiedzą, jak w trakcie ogolnoświatowego zamknięcia komunikują się z fanami i prowadzą swoje grupy i kanały w mediach społecznościowych.

O godzinie 13.00 w programie zaplanowano sesję Q&A z twórcami opartego na powieści Philipa Pullmana serialu „His Dark Materials”. Na pytania odpowiedzą między innymi producenci Jane Tranter i Jack Thorne, a także aktorzy: Dafne Keen, Ruth Wilson i Ariyon Bakare.

Wybór Bartka Czartoryskiego:

Star Trek Universe Virtual Panel (10.00)

„Star Trek”, czy jednak „Gwiezdne wojny”? Bez różnicy, co kręci cię bardziej, ten panel to spore wydarzenie. Prosto do twojego domu teleportują się bowiem aktorzy z aż trzech (!) seriali osadzonych w uniwersum Gene’a Roddenberry’ego.

Piątek, 24 lipca. „Gwiezdne wojny”, Marvel i Charlize Theron

Piątek upłynie pod znakiem filmów z uniwersum „Star Wars”. O godz. 10.00 rozpocznie się panel dotyczący fascynujących gadżetów i technologii bojowych pokazanych w serialu „Mandalorian”. Godzinę później rozmowa będzie dotyczyła najnowszego słuchowiska opartego na marvelowskim komiksie opowiadającym o Doktorze Aphra, który pracuje wraz z Darthem Vaderem. W południe odbędzie się zać panel, na którym najważniejsi autorzy operujący w uniwersum Star Wars i współpracujący z Lucasfilm Publishing opowiedzą o swoich planach wydawniczych. Swoją obecność zaznaczy również firma Marvel, zapraszając na dyskusję dotyczącą ich klasycznych komiksów i tego, jak zarazić nowe generacje fanów starymi komiksowymi opowieściami (godz. 13.00). Ciekawie zapowiada się również panel firmy Mattel, w którym sam prezes firmy Richard Dickson opowie o procesie kreacji produktów, które z zabawek stały się ikonami popkultury - takich jak lalki Barbie.

Wybór  Bartka Czartoryskiego:

Charlize Theron: Evolution of a Badass (10.00)

Nie tylko faceci potrafią kopać tyłki. Dzięki bezkompromisowym rolom z ostatnich paru lat Charlize Theron wyrosła niemal na ikonę kina akcji. Spędźcie z nią tę godzinę.

Vikings: Celebrating 6 Seasons of The Series (11.00)

Tuż przed zakończeniem ostatniego sezonu popularnego serialu, jego obsada i twórcy powspominają, co wydarzyło się przez ostatnich sześć lat.

Sobota, 25 lipca. „Diuna”, ekranizacje komiksów, Joe Hill i Lovecraft Country

W sobotę o godz. 11.00 odbędzie się panel, podczas któego Brian Herbert (syn twórcy „Diuny”) i Kevin J. Anderson porozmawiają o nadchodzących powieściach graficznych opowiadające o Attreidach i Harkkonenach, a także nowych wydaniach klasycznego dzieła Franka Herberta. Będą one, oczywiście, zwiastunem nadchodzącego filmu Denisa Villeneuve'a. Wśród zaproszonych gości będą też twórcy odpowiedzialni za komiksowe adaptacje „Diuny”.

Również o godz. 11.00 czasu lokalnego rozpocznie się sesja Q&A z Davidem S. Goyerem, scenarzystą, producentem filmowym, a także autorem komiksów. W swoim portfolio Goyer posiada pracę przy takich realizacjach, jak „Constantine”, „Batman: początek” i „Człowiek ze stali”.

Sobota to również gratka dla fanów serii NOS4A2. O pokazywanym w stacji AMC serialu opowiadać będą producent wykonawczy Jami O'Brien, serialowy Charles Manx, w którego wciela się aktor Zachary Quinto, a także producent i autor ekranizowanej powieści, czyli Joe Hill (godz. 18.00 czasu San Diego).

Wybór  Bartka Czartoryskiego:

Bill & Ted Face the Music (15.00)

Klasyka sprzed trzydziestu lat nareszcie doczekała się długo wypatrywanego sequela. I nawet jeśli nie pamiętacie kultowego już filmu, to nieczęsto jest okazja spotkać Keanu Reevesa.

HBO's Lovecraft Country (16.00)

Bodaj najbardziej wyczekiwany przeze mnie panel, bo serial firmowany przez Jordana Peele’a to nadal spora niewiadoma. A przecież nazwisko Lovecrafta zobowiązuje.

Niedziela, 26 lipca. Coś dla młodszych i starszych dzieci

W niedzielę sporo miejsca zajmą panele adresowane do najmłodszych członków fandomu, choć ich tematyka zainteresuje także starszych odbiorców. O sile storytellingu i młodzieżowym fantasy opowiedzą L.L. McKinney, Hafsah Faizal, Katy Rose Pool i Alex London (godz. 10.00), a HBO MAX zaprosi na panel o animacjach spod znaku „Looney Tunes” (godz. 13.00). Również o godz. 13.00 rozpocznie się dyskusja zatytułowana: „Kto jest najlepszym Doktorem Who?” poświęcona populanermu brytyjskiemu serialowi, składającemu się już z przeszło 800 odcinków, który doczekał się licznych spin-offów, nawiązań popkulturowych, książek i komiksów.

Na sam koniec, o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na panel poświęcony klasycznym komiksom, które dzięki przejściu do domeny publicznej zostały ocalone przed zapomnieniem. Dzięki nim możemy starać się wprowadzać do współczesnej kultury historyczne dzieła takie, jak „Sherlock Holmes” czy „Mickey Mouse”.

Wybór Bartka Czartoryskiego:

A Conversation with Nathan Fillion (14.00)

Na zakończenie imprezy godzina z Nathanem Fillionem, niemalże maskotką Comic-Conu i stałym gościem kalifornijskiej imprezy. 

Pełny harmonogram tegorocznego Comic-Conu podany jest na oficjalnych stronach internetowych wydarzenia. Większość wydarzeń będzie dostępna online tylko w podanych na stronach internetowych godzinach. Z uwagi na różnicę czasu (9 godzin wstecz) dla polskich uczestników może to oznaczać konieczność nastawiania budzika na godziny nocne. Tylko czy to jest problem dla prawdziwego członka fandomu? Dajcie znać w komentarzach, czy weźmiecie udział w tegorocznym Comic-Conie!

[aj]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Alchelor 18.03.2021 14:42
Czytelnik

My też swój Comic Con mieliśmy jeszcze przed pandemią. Wiadomo, że do tego w San Diego nie ma co porównywać, ale nie wiadomo co by było, gdyby nie sytuacja na świecie... Z resztą relacja z mojego drugiego CC do przeczytania:
https://konwenty-poludniowe.pl/konwenty/relacje-z-konwentow/2266-relacja-z-warsaw-comic-con-spring-edition-lepiej-czy-gorzej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 14.07.2020 17:30
Czytelniczka

Super. Comic-Con to kolejna impreza, w której zawsze chciałam wziąć udział, a normalnie nie miałam takiej możliwości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 13.07.2020 14:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post