Zbigniew Kadłubek (ur. 22 stycznia 1970 w Rybniku) – doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego; filolog klasyczny, komparatysta, eseista, tłumacz, pisarz. Od 2002 roku pełnomocnik Rektora ds. Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Autor szkiców o dawnej i współczesnej kulturze Śląska, retoryce, literaturze średniowiecznej, ekspresjonizmie niemieckim. Opublikował dwie książki na temat teologii św. Piotra Damianiego (1007-1072). Wraz z Tadeuszem Sławkiem redaguje serii komparatystycznej „Civitas Mentis”. Wydał z prof. Aleksandrą Kunce zbiór esejów pt. „Myśleć Śląsk” (Katowice 2007). Autor napisanych po śląsku „Listów z Rzymu” (Katowice 2008). Współpracownik Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. W 2010 r. ukazała się jego książka podejmująca problem nowej komparatystyki pt. „Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej” (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011, drugie wydanie 2011). W 2011 roku ukazała się publikacja pod jego redakcją „99 książek, czyli mały kanon górnośląski” (Księgarnia św. Jacka, Katowice). Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN w Katowicach, Towarzystwa Literackiego im. T. Parnickiego, Verein für Geschichte Schlesiens e.V. i CompaRes – International Society for Iberian-Slavonic Studies, Johannes-Bobrowski-Gesellschaft e.V., prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego.
Rewelacja dla każdego miłośnika Górnego Śląska! Świetna, wartościowa lektura nie tylko dla znawców kultury i historii regionu ale też dla wszystkich, którzy regionu i górnośląskości się dopiero uczą.
Renomowani Autorzy są gwarancją wysokiego poziomu znakomitej większości tekstów i fotografii.
Szkoda, że czasopismo upadło... niesamowicie wzbogacało region!
Zbiór bardzo osobistych esejów pisanych po śląsku. Nie władam śląskim, no teraz może już odrobinę tak, ale z pewnością nie był on mi bliski, gdy natknęłam się na tę książkę, lub raczej, gdy mi ją pod nos podstawiono i fragmenty na głos odczytano. I muszę wyznać - niezwykła przygoda intelektualna, nadzwyczajna podróż, wyjątkowy przewodnik.