Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci

Okładka książki Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci
Bohdan Urbankowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
590 str. 9 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2016-06-30
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
590
Czas czytania
9 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377859544
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
35

Na półkach: ,

"Idących w błota zawiode lub w gaje,

Jadącym konia uskubię;

A każdy naklnie, nafuka, nałaje,

Tyś pierwszy wyrzekł: to lubię."

Adam Mickiewicz - jeden z trzech wieszczów i najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu. Kojarzony przez każdego po dziś dzień, ale przez niewielu tak naprawdę mało znany. Bohdan Urbanowski stara się to w swojej biografii zmienić, choć wie, że o Mickiewiczu powstało już wiele... Biografia ta przedstawia najważniejsze "filary" życia i dorobku Mickiewicza. Odsłania miłosne tajemnice wieszcza, okazuje się bowiem, iż romantyzm - zgodnie z badaniami mickiewiczologów - rozpocząć się powinien w roku 1815, ponieważ to wtedy powstał pierwszy, na wskroś romantyczny tekst pt. "To lubię". Napisany dla Maryli albo i innej kobiety, gdyż słowa łatwo zamienić. Urbanowski ukazuje nie tylko miłości Mickiewicza, lecz także pewne sekrety znajdujące się w jego tekstach, informacje niewyjaśnione i zatajone.
Uważam, że jest to pozycja książkowa warta uwagi. W szczególności zaś powinni po nią sięgnąć literaturoznawcy i osoby, które literaturą się interesują, bowiem język biografii nie dla każdego może być przekonywający.

"Idących w błota zawiode lub w gaje,

Jadącym konia uskubię;

A każdy naklnie, nafuka, nałaje,

Tyś pierwszy wyrzekł: to lubię."

Adam Mickiewicz - jeden z trzech wieszczów i najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu. Kojarzony przez każdego po dziś dzień, ale przez niewielu tak naprawdę mało znany. Bohdan Urbanowski stara się to w swojej biografii zmienić, choć wie, że o...

więcej Pokaż mimo to

11
avatar
695
189

Na półkach: ,

Kto z was nie miał nigdy w ręku opracowania twórczości Mickiewicza.
Myślę, że po taką książkę prędzej czy później sięgnął każdy, kto zdawał maturę.

Ja podobnych utworów w swoich rękach miałam dziesiątki, najwięcej na polonistyce, bo literatura romantyczna to jeden z ulubionych przedmiotów na studiach.

Wydawać by się mogło, że nic nowego o Mickiewiczu nie da się już powiedzieć. Że temat jego biografii i twórczości został wyczerpany do końca. A jednak...

Słusznej wielkości dzieło Bohdana Urbankowskiego dowodzi, że Mickiewicz wciąż jest poetą, o którym warto pisać i nad którego twórczością warto oprzeć badania.

Autor książki tym różni się od innych badaczy, że ma niesztampowy charakter, stara się wgryźć w życie Mickiewicza od strony innej niż nadgryzali inni romantolodzy.

Chciałabym byście wrócili do samego podtytułu tej książki. Tu właśnie w tych trzech kategoriach zawarte jest przesłanie całego dzieła liczącego 585 stron.

Autor zgłębia Mickiewiczowskie tajemnice wiary: odwołuje się do pragnień kapłańskich, opisuje mesjanizm polskiego narodu w wizji poety, wspomina o hipnotycznych seansach i paranoicznych zachowaniach.

Urbankowski wiele uwagi poświęca miłosnej naturze Adama Mickiewicza. Obala mit miłości z Marylą Wereszczakówną, demaskuje próby samobójcze kochanki i bada prawdziwość istnienia owocu tego romansu, dziewczyny imieniem Ewelinka. Nie szczędzi brutalnych faktów o początkowej rezygnacji z uczucia Mickiewicza do Marylki, aż wreszcie otwiera oczy na zamiary pojedynku z hrabią, mężem Maryli a swym rywalem. Dementuje legendy o związku pary jakoby miał trwać 12 lat, w rzeczywistości cała historia miłosna zamyka się w dwóch latach trwania.

Ostatecznie skupia się Bohdan Urbankowski na ostatnich latach życia wieszcza i zastanawia się nad tajemnicą jego śmierci. Czy Mickiewicz umarł na epidemię choroby, czy jednak zmarł wskutek zażycia trucizny?

Badacz w utworze ujmuje również kilka ważnych literackich kwestii. Opisuje tożsamość bohaterów literackich z utworów Mickiewicza z osobami z jego otoczenia. Wysnuwa teorię, że symboliczne "Czterdzieści i cztery" tak naprawdę mogło być przypadkowymi liczbami.

Toczy dyskurs z badaczami, którzy przed laty, tak jak on próbowali zgłębić jego sylwetkę. Ale robi to tak, by pokazać rację poprzedników a i samemu wtrącić swoje trzy grosze. Z tej racji uważam, że książka jest genialna i wybitna.

Pozycja, której brakowało w świecie literaturoznawstwa. Obowiązkowa lektura dla wszystkich polonistów a przy tym must have każdej szkolnej biblioteki.

Kto z was nie miał nigdy w ręku opracowania twórczości Mickiewicza.
Myślę, że po taką książkę prędzej czy później sięgnął każdy, kto zdawał maturę.

Ja podobnych utworów w swoich rękach miałam dziesiątki, najwięcej na polonistyce, bo literatura romantyczna to jeden z ulubionych przedmiotów na studiach.

Wydawać by się mogło, że nic nowego o Mickiewiczu nie da się już...

więcej Pokaż mimo to

20
avatar
240
240

Na półkach:

Bez jednej gwiazdki, ponieważ brakuje mi szczegółowej biografii naszego największego z wieszczów. Książka Urbankowskiego jest jednak esejem o stylistyce najbliższej J. M. Rymkiewiczowi. Nie jest to z mojej strony zarzut, bowiem pisma pana Jarosława Marka bardzo cenię, a tylko zasygnalizowanie niedosytu, iż w XXI wieku nie możemy się zdobyć na naprawdę pomnikową monografię jednego z największych Polaków.
Mając świadomość, czym książka Bohdana Urbankowskiego jest, z rozkoszą możemy się zagłębić w jej przepastnych tezach. Autor skupił się na trzech sprawach: miłości (seksie też), wierze i śmierci. Te trzy pojęcia, to w życiu Pana Adama najbardziej kontrowersyjne sprawy. A choć napisano już wiele tomów, to ciągle trzeba (i Urbankowski to robi) powtarzać pewne oczywistości. O miłości (miłościach) Mickiewicza pisał już Rymkiewicz w "Żmucie", tu nie ma wiele więcej, ale jest zdrowy dystans do teorii nie opartych na źródłach. Podobnie w przypadku śmierci wieszcza w Konstantynopolu - cholera, czy trucizna? Urbankowski ma ostre pióro, ale trzeźwy osąd - nie przesądza niczego. A kwestia wiary? Bez wątpienia autor "Ksiąg narodu polskiego" był osoba głęboko wierzącą do śmierci. Bez wątpienia był chrześcijaninem. Ale czy wyrzekł się "towianizmu" (wtedy nie było takiego pojęcia)? Autor wątpi i ja wraz z nim. Urbankowski udowodnił już książką o Piłsudskim, że potrafi poradzić sobie z porządną monografią. Teraz udowadnia też, że eseista z niego wręcz pierwszoligowy. A do tego poeta (jeśli kto nie wiedział wcześniej).
To dzieło, które należy przede wszystkim czytać (i ewentualnie z nim polemizować), a nie omawiać.
Nie mogę też oprzeć się refleksji, że życie Mickiewicza, to materiał na nieprawdopodobnie atrakcyjny serial biograficzny, ciekawszy niż np. o Chopinie.

Bez jednej gwiazdki, ponieważ brakuje mi szczegółowej biografii naszego największego z wieszczów. Książka Urbankowskiego jest jednak esejem o stylistyce najbliższej J. M. Rymkiewiczowi. Nie jest to z mojej strony zarzut, bowiem pisma pana Jarosława Marka bardzo cenię, a tylko zasygnalizowanie niedosytu, iż w XXI wieku nie możemy się zdobyć na naprawdę pomnikową monografię...

więcej Pokaż mimo to

35
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci


Reklama
zgłoś błąd