Najnowsze artykuły
- ArtykułyDlaczego warto przeczytać książkę „Dżin” Marcina Mortki? Oto 5 powodów!LubimyCzytać2
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski1
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać3
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant11
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Daniel Zbytek
Źródło: www.europesworld.org
2
5,1/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
5,1/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
25 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Azja Południowa. Tygiel Islamu i Globalizacji
Daniel Zbytek
4,3 z 3 ocen
12 czytelników 1 opinia
2011
Azjatycka szachownica. Ameryka, Chiny, Indie, Pakistan
Daniel Zbytek
5,8 z 6 ocen
23 czytelników 1 opinia
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Azjatycka szachownica. Ameryka, Chiny, Indie, Pakistan Daniel Zbytek
5,8
UWAGA! Jeśli ktoś chce przeczytać jeszcze "Azja Południowa. Tygiel islamu i globalizacji" niech odpuści sobie niniejszą pozycję: cała została przepisana w "Tyglu (...)". Oczywiście posegregowano ją inaczej, ale treść pozostała niezmienna.
Co do samej książki: przybliża ona sytuację polityczną w Azji Południowej głównie traktując o Indiach, Chinach i Pakistanie. Analiza jest przeprowadzona bardziej ze strony indyjskiej, którą autor zna najlepiej (był tam wieloletnim dyplomatą). Jeśli ktoś szuka perspektywy chińskiej, nie jest to pozycja dla niego.
Stawiam dwie gwiazdki. Wprawdzie wszelkie informacje uważam za przydatne i ciekawe, choć wypływa to poniekąd z naturalnej znajomości tematu przez pana Zbytka. Gdyby nie to, mam wrażenie, że książkę napisano bez polotu, niemal od niechcenia. Ratuje ją tematyka znana jedynie wąskiej grupie zainteresowanych (przynajmniej w Polsce). Reszta jest dość niespójna i jakkolwiek pokazuje obraz geopolityki w Azji Południowej to dla kogoś bardziej zaznajomionego z problemem, jest to obraz zbyt płytki.
I ten wstęp. Owszem, doskonale ukazuje obraz Indii, ale do końca nie wiem, co miał na celu. Pokazanie europejskiej butności i wyższości względem Hindusów czy różnice kulturowe?
Azja Południowa. Tygiel Islamu i Globalizacji Daniel Zbytek
4,3
Ważna uwaga! "Azjatycka szachownica" jest w całości przepisana w tej książce.
Książka potraktowana jako wstęp do poznania stosunków międzynarodowych jest bardzo dobrą pozycją. Zawiera analizę procesów państwowości z historycznego punktu widzenia, nie pomijając czasów współczesnych (przełomu XX i XXI wieku). Skupia się zwłaszcza na Indiach i Pakistanie, ale wspomniano także o Afganistanie (głównie poprzez jego powiązania z Pakistanem),Myanmarze (dawnej Birmie),Sri Lance,Kambodży, Nepalu i Bangladeszu.
Niestety, dla większego znawcy tematyki brakuje wyciągania głębszych wniosków, jakich można byłoby się spodziewać po dyplomacie, który spędził dłuższy czas w tym rejonie świata. Czasami miałam wrażenie, że Zbytek stosuje oklepane frazesy poprzez kilka udanych zabiegów stylistycznych albo ciekawych anegdot, aby ukryć faktyczny brak czegoś sensownego do powiedzenia.
W efekcie bardzo niewiele dowiedziałam się o Indiach, o których wiem bardzo dużo, za to szybko i ciekawie czytało mi się o islamizacji Pakistanu albo sytuacji w Bangladeszu, dlatego, że o nich nie wiedziałam praktycznie nic.
W "Tyglu" nie znajdziemy także wiele współczesnej globalizacji albo analizy ekonomicznej. Jest dużo antropologii, socjologii, stosunków politycznych i historii. Jeśli nastawiamy się na aspekt ekonomiczny, nie warto sięgać po tę pozycję.