Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać421
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Henryk Dominiczak
6,6/10średnia ocena książek autora
37 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dzieje kresów i granicy państwa polskiego na wschodzie od czasów najdawniejszych do roku 1945
Henryk Dominiczak
9,0 z 1 ocen
12 czytelników 1 opinia
2011
Z dziejów politycznych Polski 1944-1984
Henryk Dominiczak, Ryszard Halaba
6,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
1984
Granica polsko-niemiecka 1919-1939. Z dziejów formacji granicznych
Henryk Dominiczak
6,0 z 2 ocen
2 czytelników 0 opinii
1975
Najnowsze opinie o książkach autora
Strzeż się człowieku szatana Henryk Dominiczak
6,3
Książka jest próbą stworzenia syntezy dotyczącej duchowości i jej zagrożeń ze strony osobowego zła. Jest dość krótka i pobieżnie przedstawia różne aspekty działania złego ducha. W treści mamy zarówno odwołania do Pisma Świętego, które są potwierdzeniem przedstawianych informacji. Znajdziemy też tam przykłady opętań, zagrożeń duchowy i nękań ze strony złego. Jego sposoby oddziaływania na człowieka zostały zaprezentowane w kilka kategoriach.
Lektura może być cenną dla czytelnika pobieżnie zaznajomionego z tematem. Jeżeli ktoś czytał już niektóre pozycje zawarte w bibliografii, to prawdopodobnie nie znajdzie na kartach książki nowej wiedzy ani informacji. Niemniej z pewnością dla niejednego czytelnika może być ciekawą i rozwijającą lekturą.
Dzieje kresów i granicy państwa polskiego na wschodzie od czasów najdawniejszych do roku 1945 Henryk Dominiczak
9,0
Już od zarania dziejów historia kształtowania się wschodnich granic Polski była niezwykle bogata i skomplikowana. Mimo to problematyka ta nie była zbyt często przedmiotem badań, stąd też brak wielu kompleksowych opracowań poświęconych temu zagadnieniu. Niestety wschodni sąsiedzi zadbali o to by nasi przodkowie już od czasów piastowskich musieli podejmować wiele zabiegów aby utrzymać ziemie między Bugiem a Dnieprem. Tak było już w X wieku, kiedy to najazdy wrogów miały w dużej mierze charakter rabunkowy, jak również po zakończeniu II wojny światowej, kiedy na „konferencjach pokojowych” poprzez odcięcie od naszego kraju Wileńszczyzny, Wołynia i Ziemi Lwowskiej tereny te zostały zagrabione przez Związek Radziecki.
Książka płk. prof. dr hab. Henryka Dominiczaka składa się z sześciu obszernych części ułożonych w układzie chronologiczno-rzeczowym. W pierwszej przedstawiono podstawy kształtowania pogranicza i granicy wschodniej w okresie piastowskim. Część drugą autor poświęcił na ukazanie uwarunkowań politycznych i wojskowych unii polsko-litewskiej oraz przedstawił problemy związane przebiegiem granicy między Polską a Litwą i systemem obrony kresów wschodnich. Część trzecia obejmuje okres panowania królów elekcyjnych. Scharakteryzowano w niej m.in. stosunki polityczne z Moskwą, Tatarami, Turcją i Szwecją po zawarciu unii lubelskiej. Poruszono tu kwestię zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i nasilenia walk z Kozakami oraz sporów z Rosją o terytorium Ukrainy. W ostatnim rozdziale tej części autor przedstawił schyłek i trzy rozbiory I Rzeczypospolitej oraz oczywiście związane z tym zmiany przebiegu granicy wschodniej.
Więcej na:
http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2014/12/dzieje-kresow-i-granicy-panstwa.html