Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bogdan Rudnicki
5
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
53 przeczytało książki autora
50 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Miasta Marzeń. Nowy Jork
Bogdan Rudnicki, Joanna Zaborowska
Cykl: Miasta marzeń (tom 14)
5,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Argentyna. Podróże marzeń Bogdan Rudnicki
7,2
Przewodnik jest jak Argentyna - piękna, egzotyczna i zaskakująca coraz to czymś nowym. Po wycieczce wydawałoby się, że coś już wiem na tematy argentyńskie albo przynajmniej poczułem odmienny klimat tego pięknego zakątka świata jakim jest Patagonia. Lektura przewodnika uświadomiła mi jak wiele jest jeszcze do zobaczenia i zapoznania się ze zjawiskowymi i różnorodnymi zakątkami Argentyny. Przewodnik obejmujący swoim zakresem bardzo szerokie spektrum argentyńskich klimatów. Polecałbym być może wszystkim, którzy już coś zobaczyli i zapoznali się choćby w niewielkim zakresie z Argentyną.
Marek Hłasko Bogdan Rudnicki
6,8
Nie jest to biografia sensu stricte. Chyba najbardziej pasującym określeniem byłoby tu pojęcie "biografia literacka" - bo też bardziej niż na życiu i osobie Marka Hłaski, autor skupia się tu na jego twórczości. Stara się on w miarę chronologicznie omówić wszystkie wydane przez Hłaskę utwory: streścić ich tematykę, wychwycić najważniejsze motywy, styl pisarski, ideologię twórcy i jego pisarską ewolucję. Ta chronologia jest częstokroć zakłócona, zdarza się, że przy omawianiu pewnej postawy lub motywu, autor zestawia ze sobą utwory z zupełnie różnych okresów. Ale mimo wszystko udaje mu się dość rzetelnie omówić tematykę.
Ciekawie omówiona jest tu kwestia recesji Hłaski u jego współczesnych czytelników: od zachwytu utalentowanym debiutantem, po pogardę i kpinę nad lżącym ówczesną Polskę "pisarzem jednej książki". Równie ciekawa jest część poświęcona generacji, której częścią był Hłasko - owego pokolenia "młodszych braci Kolumbów" - i próba określenia, co stanowiło ich wyznacznik, co różniło ich od tych, którzy zdążyli "zakosztować" wojennych doświadczeń, co łączyło z tymi, którzy na wojnę "nie zdążyli", którzy swoją młodość przeżywać musieli w trudnych czasach tużpowojennych.
Szkoda tylko, że o samym Hłasce tak naprawdę niewiele można się z tej książki dowiedzieć - jakby autor nie chciał niszczyć legendy, nie chciał zakłócać obrazu, który stworzył dla siebie sam pisarz w "Pięknych dwudziestoletnich" (bardzo często zresztą przytaczanych w tekście). Garść suchych faktów znajduje się w kończącym książkę kalendarium - ale są to jedynie wypiski z najważniejszych wydarzeń z życiorysu i bibliografii autora, nic więcej. Moim zdaniem brakuje tu tego żywego Hłaski, jest jedynie jego obraz, stworzony w twórczości, jego obraz literacki. Pozostawia to, niestety, spory niedosyt.