Marek Hłasko

Okładka książki Marek Hłasko Bogdan Rudnicki
Okładka książki Marek Hłasko
Bogdan Rudnicki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Portrety Współczesnych Pisarzy Polskich językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Portrety Współczesnych Pisarzy Polskich
Państwowy Instytut Wydawniczy
1983-09-01
1983-09-01

Okładka książki Miasta Marzeń. Nowy Jork Bogdan Rudnicki, Joanna Zaborowska
Miasta Marzeń.... Bogdan Rudnicki, Jo...
Okładka książki Szwecja Bogdan Rudnicki, Joanna Zaborowska
Szwecja Bogdan Rudnicki, Jo...

1951

Nie jest to biografia sensu stricte. Chyba najbardziej pasującym określeniem byłoby tu pojęcie "biografia literacka" - bo też bardziej niż na życiu i osobie Marka Hłaski, autor skupia się tu na jego twórczości. Stara się on w miarę chronologicznie omówić wszystkie wydane przez Hłaskę utwory: streścić ich tematykę, wychwycić najważniejsze motywy, styl pisarski, ideologię twórcy i jego pisarską ewolucję. Ta chronologia jest częstokroć zakłócona, zdarza się, że przy omawianiu pewnej postawy lub motywu, autor zestawia ze sobą utwory z zupełnie różnych okresów. Ale mimo wszystko udaje mu się dość rzetelnie omówić tematykę.

Ciekawie omówiona jest tu kwestia recesji Hłaski u jego współczesnych czytelników: od zachwytu utalentowanym debiutantem, po pogardę i kpinę nad lżącym ówczesną Polskę "pisarzem jednej książki". Równie ciekawa jest część poświęcona generacji, której częścią był Hłasko - owego pokolenia "młodszych braci Kolumbów" - i próba określenia, co stanowiło ich wyznacznik, co różniło ich od tych, którzy zdążyli "zakosztować" wojennych doświadczeń, co łączyło z tymi, którzy na wojnę "nie zdążyli", którzy swoją młodość przeżywać musieli w trudnych czasach tużpowojennych.

Szkoda tylko, że o samym Hłasce tak naprawdę niewiele można się z tej książki dowiedzieć - jakby autor nie chciał niszczyć legendy, nie chciał zakłócać obrazu, który stworzył dla siebie sam pisarz w "Pięknych dwudziestoletnich" (bardzo często zresztą przytaczanych w tekście). Garść suchych faktów znajduje się w kończącym książkę kalendarium - ale są to jedynie wypiski z najważniejszych wydarzeń z życiorysu i bibliografii autora, nic więcej. Moim zdaniem brakuje tu tego żywego Hłaski, jest jedynie jego obraz, stworzony w twórczości, jego obraz literacki. Pozostawia to, niestety, spory niedosyt.

• Biografie/Wspomnienia/Listy/Dzienniki
  • 1a) Posiadam: domowa biblioteczka