Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński5Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać380Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński23
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jan Turnau

8
6,7/10
Urodzony: 23.02.1933
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.plhttp://janturnau.blox.pl/html
6,7/10średnia ocena książek autora
60 przeczytało książki autora
41 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2011
Bóg dla wymagających. Jan Turnau na święta i nie tylko
Jan Turnau
7,3 z 9 ocen
23 czytelników 2 opinie
2011

2004
Nie wstydzę się Ewangelii. Z ks. Michałem Czajkowskim rozmawia Jan Turnau
Jan Turnau, Michał Czajkowski
6,5 z 2 ocen
4 czytelników 1 opinia
2004

1986
Dziesięciu sprawiedliwych: Wspomnienia okupacyjne
Jan Turnau
7,0 z 4 ocen
7 czytelników 2 opinie
1986
Najnowsze opinie o książkach autora
Dziesięciu sprawiedliwych: Wspomnienia okupacyjne Jan Turnau 
7,0

Książka trafiła w moje ręce na jednym z bibliotecznych kiermaszy. Niepozorna, niewielka i wydana ponad trzydzieści lat temu. Mimo to, wciągnęła mnie i bardzo szybko ją przeczytałam. To zbiór krótkich opowiadań osób, które w czasie okupacji doświadczyły różnych przejawów dobroci ze strony niemieckich żołnierzy czy urzędników. Nieczęsto się o tym mówi, ale także wśród nich zdarzały się postacie wyjątkowe, w taki czy inny sposób przeciwstawiające się hitlerowskiemu reżimowi. Nie zawsze były to akty wielkiego bohaterstwa, nie oddawali za Polaków życia, wystarczyło odwrócenie głowy w odpowiednim momencie, przemilczenie pewnych spraw, rzucenie ukradkiem kromki chleba głodnemu więźniowi. Można polemizować, wiele to czy niewiele, ale bywało, że taki prosty gest ratował komuś życie, warto więc o nim pamiętać.
Dla mnie jest to książka wypełniającą pewną lukę, bo jak dotąd w literaturze dotyczącej okupacji rzadko trafiały się świadectwa ludzkich odruchów wśród ludności niemieckiej.
Dziesięciu sprawiedliwych: Wspomnienia okupacyjne Jan Turnau 
7,0

W latach 80-tych Jan Turnau zbierał relacje, wspomnienia z czasów okupacji w których można było jako bohatera głównego a jednocześnie "dobrego", wskazać Niemca. Tak powstała ta wizualnie bardzo mała książeczka. Relacji tych jest ponad 90. Całkiem sporo. To jak autorzy rozumieli kim był przyzwoity Niemiec tamtych czasów może nieco różnić, w niektórych opowieściach po prostu nie byli prześladowcami z założeniem że przecież mogli. W innych aktywnie pomagali Polakom (czasem też wspominano Żydów) przyjaźnili się z nimi itp. Czasem są to bardzo krótkie opowiastki jak dany Niemiec zachował się w konkretnej sytuacji, w innych opisują osoby które działały dłużej. Geograficznie mamy tu rozstrzał od Niemców na terenach okupowanej Polski do Niemców w Rzeszy którzy spotykali się z Polakami przy okazji ich pracy przymusowej lub w obozach. Najczęściej to raczej zdarzenia o podtekście katolickim, pytanie na ile to narzuca profil czasopism w których Turnau szukał relacji, tzn. Niemcy którzy w jakiś sposób "wyciągali rękę" do Polaków byli katolikami, sporadycznie chodziło o duchownych (niemieckich) wprost. Można też zauważyć co nie zaskakuję, że częściej pojawia się Wermacht i cywile, ale strażnicy obozowi, gestapo, a nawet SS też tu się znajdą.
Ogólnie polecam, bo w oczywisty sposób to inna perspektywa na okres okupacji. Lista zdecydowanie nie wyczerpuje Niemców którzy zachowali się w okresie wojny "przyzwoicie", brak tu choćby najsłynniejszych Hosenfelda czy Schindlera.