Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać2
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński9
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Primož Čučnik
3
6,8/10
Pisze książki: poezja, czasopisma
Urodzony: 01.06.1971
Primož Čučnik (ur. 1971) jest poetą, a także eseistą i tłumaczem. Jego książka Dve zimi (1999) przyniosła mu nagrodę za Najlepszy Debiut. Kolejne jego tomy to Ritem v rokah (2002),Oda na manhatanski aveniji (2003, wraz z Gregorem Podlogarem i Žigą Karižem),Nova okna (2005),Sekira v medu (wybor wierszy, 2006). Za tom Delo in dom (2007) otrzymał nagrodę Fundacji Prešerna. W 2009 r. zbior ten został przetłumaczony na język polski (Praca i dom) i wydany z okazji I edycji konkursu Europejskiego Poety Wolności w Gdańsku (2010),w ktorym Čučnik startował jako reprezentant Słowenii. W 2008 roku ukazał się zbior jego szkicow literackich Spati na krilu. Z języka polskiego i angielskiego przełożył wiersze wielu poetow, w tym Czesława Miłosza, Mirona Białoszewskiego, Piotra Sommera, Marcina Świetlickiego, Adama Wiedemanna, Eugeniusza Tkaczyszyna Dyckiego oraz Johna Ashbery’ego, Franka O’Hary, Elizabeth Bishop. Jest redaktorem magazynu „Literatura” i założycielem wydawnictwa Šerpa. Współpracował przy nagrywaniu płyty Košček hrupa in ščepec soli, jest też członkiem grupy CPG Impro. W Polsce oprocz tomu Praca i dom ukazała się też książka Zapach herbaty (2002). Urodził się, mieszka i pracuje w Lublanie.
6,8/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
14 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Studium. Dwumiesięcznik literacko - artystyczny, nr 6 (48) 2004 - 1 (49) 2005
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Praca i dom Primož Čučnik
6,7
Wiersze o codzienności. O tym wszystkim, co wciąż jest wokół nas i o co się potykamy, a mimo to widzimy to tylko kątem oka. Autor patrzy na to wprost. Według niego jesteśmy zasypani codziennością, i możemy zadawać pytanie, czy to jest temat dla poezji? Czy to zbyt zwykłe, żeby stać się budulcem wiersza?
"Miotły i motyki
stały się nagle tak osamotnione,
że aż wołają o dotyk.
A co dopiero łopata do odgarniania śniegu..."
Część tekstów (może większość w tym zbiorze) zdaje się być bardzo hermetyczna, nawiązująca do pytań filozoficznych, zahaczająca o tę terminologię. Łatwo się tego nie czyta. Autor, wiedząc o tym, zaopatrzył czytelników w "Instrukcję obsługi" swojej poezji:
"Uważaj na odstępy między wersami.
Powiększ, wyczytaj, co jest między literami."
Ten wiersz to i autoironia, i faktycznie rodzaj porady co do sposobu odbioru tych tekstów.
Np. jak w "Czas i pieniądz", gdzie nie znaczenia są bohaterami, lecz język sam, słowa, ich strumienie, zatem:
"Trochę czasu trzeba poświęcić,
usiąść z tyłu i puścić się w dół."
Czasem poeta mówi do nas otwartym tekstem ("Czarne scenariusze"),czasem szyfruje. Wydaje się, że w tekstach otwartych otwarta jest też autora osobista puszka Pandory, jego ponure widzenie świata (w "Bułgarskim kazaniu" wciąż widzimy ciemne słowa - bezcienność, bezpłciowe, bezwietrzne).
"Nieważne kto.
Nie ma nikogo..."
A jeśli erotyk, to o tytule "Nowe kłopoty". Ale jednak piękny.
Możliwe, że cały tom to wiersze o niepewności. Co do świata, co do ludzi i relacji między nimi, co do poezji wreszcie. Także jego, autora, własnej.