Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tomasz Pasierski
8
6,9/10
Pisze książki: filozofia, etyka, zdrowie, medycyna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
8 przeczytało książki autora
9 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Edukacja bioetyczna na uczelniach medycznych
Tomasz Pasierski, Kazimierz Szewczyk
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2022
Etyka medyczna z elementami filozofii
Tomasz Pasierski, Paweł Łuków
7,3 z 3 ocen
5 czytelników 1 opinia
2013
Kardiologia dla lekarzy rodzinnych
Tomasz Pasierski, Cezary Ścibiorski
5,0 z 1 ocen
6 czytelników 1 opinia
2001
Nadciśnieniowa choroba serca
Tomasz Pasierski, Tomasz Grodzicki
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1999
Najnowsze opinie o książkach autora
Kardiologia dla lekarzy rodzinnych Tomasz Pasierski
5,0
Książkę wygrałam w konkursie organizowanym na uczelni. Skoro już kurzyła się na półce, postanowiłam ją przeczytać przed zaliczeniem z kardiologii. Jej pierwszą zaletą jest to, że jest mała i lekka, więc bez problemu można ją było ze sobą zabrać prawie wszędzie.
Mój zapał został jednak szybko ostudzony przez lekarzy, ponieważ okazało się, że zalecenia i schematy w kardiologii zmieniają się tak szybko, że najlepiej uczyć się o nich z dokumentów zamieszczonych w internecie i/lub najnowszego "Szczeklika". Niektóre leki podane w tej książce nie są już aktualnie zarejestrowane w Polsce (czytałam wydanie z roku 2006). Znalazłam też gdzieś dwa zdania zaprzeczające sobie nawzajem.
Poza tym uważam, że tytuł jest adekwatny - książka zawiera np. wskazówki dotyczące zachęcania pacjenta do terapii (w sam raz dla lekarza rodzinnego).
Podsumowując: nie polecam kupowania (zwłaszcza, że nowy "mały Szczeklik" jest dostępny za darmo w internecie - również wersje na smartfony i tablety),ale przejrzeć można.
Etyka medyczna z elementami filozofii Tomasz Pasierski
7,3
Najpierw opis:
-filozofii jest 40 stron, w tym EBMu 8;
-etyki ogólnej 60;
-etyki medycznej 130.
Wyszczególniono rozdały o etyce w pracy: lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, stomatologa. Brak farmaceuty(!),ratownika, diagnosty...
Potem opinia:
Książka napisana jako podręcznik i przed każdym rozdziałem są wypunktowane zagadnienia, które "student powinien", szkoda tylko, że punkty te obiecują więcej niż wnosi treść. Za to przytaczane definicje są na ogół krótkie i zrozumiałe, tak samo opisy różnych nurtów i myśli. Filozofia to plus.
Gorzej wypada próba "nowoczesnego-naukowego" podejścia do tematu etyki, wyraźnie wzorowana na amerykańskich autorach, których cechuje przecież zupełnie inna (żeby nie bezduszna) tradycja medycyny. Autorzy gubią gdzieś cały humanizm medycyny. Cały etos pracy lekarza gdzieś im przepada.
Fragmenty budzące największą konsternację:
"(...)drobne przedmioty wręczane w czasie tych spotkań są (...) narzędziem wpływu na decyzję lekarzy."- 119 s. - Nikt kto skończył medycynę nie przestanie myśleć przez neonowożółty długopis, nawet fikuśny z zakreślaczem na końcu; no i długi szpitali byłby dużo większe, gdyby nie te notesy i pisaki.
"Obecność uczących się przy udzielaniu świadczeń w placówkach nieuprawnionych do kształcenia medycznego jest zatem naruszeniem normy etycznej i prawnej." - 176 s. - Wniosek autora kłóci się z obowiązkiem dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, który stanowi fundament medycyny i zapisany jest Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ciekawe też czy autor słyszał o wakacyjnych praktykach w szpitalach?
"W postępowaniu z pacjentami nastoletnimi należy zwrócić uwagę na poszanowanie ich godności i intymności. Absolutnie niedopuszczalne są wszelkie relacje z pacjentami o podłożu seksualnym." -190 s. - Dlaczego te zdania stoją obok siebie? Dlaczego? Nie przez pomyłkę, dalsza cześć akapitu kontynuuje temat. Tylko jakim cudem od poszanowania godności przeszliśmy do seksu? Bardzo dziwny przebieg myśli. Szczególnie, że w rozdziałach o profesjonalizmie lekarskim i poszanowaniu pacjenta słowa o relacjach seksualnych nie było. Aż tu nagle w rozdziale o pediatrii. Proponuję dopisać KK do piśmiennictwa.
Ale i tak nie nie przebiję fragmentu rozdziału autorstwa Pawła Łukowa, który pisze, że "Paweł Łukow widzi..."(148 s). Osobiście lubię myśleć, że jest ich dwóch.
Podsumowując: niby można, ale nie trzeba (chyba, że wymagają, to współczuję). O wiele więcej wnoszą książki lekarzy, samo 17 stron Kodeksu Etyki Lekarskiej więcej wnosi.
Gorzej, że fragmenty są na liście do LEKu...