Pisarka izraelska. Urodziła się i wychowała w Tel Avivie. Ukończyła psychologię na Tel Aviv University. W trakcie studiów pracowała jako dziennikarka i redaktorka w gazecie Yedioth Ahronoth. Ponadto uczyła się scenopisarstwa w Sam Spiegel Film and Television School w Jerozolimie. Jest psycholożką kliniczną oraz wykładowczynią na Tel Aviv University i Holon Institute of Technology.
Gundar-Goshen pisze scenariusze dla kina i telewizji. Jeden z jej tekstów, „Batman at the Checkpoint”, wygrał Berlin Today Award w kategorii najlepszy krótki metraż na Berlinale Talent Campus.
Jej debiutancka powieść, „One Night, Markovitch”, została nagrodzona Sapir Prize oraz Adei-Wizo Prize i przetłumaczono ją na kilkanaście języków. Teksty Gundar-Goshen można czytać w Financial Times, Time Magazine i The Telegraph.
Książka ta niewątpliwie jest dosyć ambitna, próbuje nam przekazać pewne ważne stwierdzenia, uczucia. Jednak to wszystko opakowane jest w ogrom tekstu - w porównaniu do przekazu. Lanie wody, rozległe opisy, dygresje, nie do końca istotne wspomnienia bohaterów, to wszystko jest w niej zawarte trochę nie potrzebnie. Jakby autor chciał stworzyć coś o wiele bardziej górnolotnego lub też po prostu napompować książkę. Strasznie nie lubię takiego wydłużania tekstu, które niczemu nie służy. Jasne, na pewno znajdą się ludzie, którym to nie przeszkadza, a nawet tacy, którzy to lubią - jednak ja nie jestem jedną z nich. Owy tytuł męczyłam okropnie długo - dawno tyle nie czytałam tak krótkiej książki, ale zwyczajnie nie miałam ochoty po nią sięgać. Książka jest przewidywalna, nużąca, a nawet wręcz usypiająca. Szkoda mi czasu, który na nią straciłam. Dodatkowo tytuł ten w niektórych momentach jest dość absurdalny, zachowanie bohaterów bywa mocno irracjonalne. Książka ta moim zdaniem jest trochę zbyt wyfantazjowany, nieżyciowy - szczególnie patrząc na to co chce nam przekazać. Nie miałam żadnych oczekiwań wobec tej książki, jednak i tak trochę się zawiodłam. Niestety uważam, że jak na razie jest to najgorsza przeczytana przeze mnie książka z Serii z Żurawiem.
OCENA - 8/10 REWELACJA
Powieść „BUDZĄC LWY” to bardzo interesującą książka. Będąc szczerym nie spodziewałem się takiej intrygującej i wartościowej lektury. Dotychczas nie miałem okazji poznać prozy oraz przeczytać jakiejkolwiek książki autorki Ayelet Gundar - Goshen więc podeszłem do tego dzieła z góry z nastawieniem ambiwalentnym nie oczekując niczego szczególnego w zamian.
Już po zapoznaniu się z pierwszymi pięćdziesięcioma stronami poczułem ogromne zaskoczenie oraz zainteresowanie historią im byłem dalej tym większy entuzjazm towarzyszył mi podczas lektury. Wspaniała książka, trzymająca w napięciu do samego końca. Zaskakujące zwroty akcji dodawały tylko atrakcyjności powieści ten zabieg spowodował, że nie sposób było się od niej oderwać i nudzić. Innymi słowy otrzymujemy do ręki fantastyczny dreszczowiec lub thriller psychologiczny z bardzo wartką przemyślaną akcją, mającą pobudzać wyobraźnie czytelnika i zmusić do refleksji.
Potwierdzam, że to się udało autorce ponieważ treść powieści przyciąga niczym magnes, a oto przecież chodzi w dobrej literaturze.Książka ponadto oferuje również wiedzę z zakresu współczesnych problemów Izreala, których jest cały szereg. Biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie mamy między innymi nasilenie konfliktu w Strefie Gazy, informacje te są bardzo przydatne oraz pozwalające zweryfikować dotychczas posiadaną naszą wiedzę o tym kraju.
Zgodnie z przyjętymi zasadami powstrzymam się od streszczania powieści i zdradzania fabuły bo nie będzie przyjemności z czytania. Sam wydawca na końcu książki w mojej ocenie zbyt dużo nakreślił szczegółów, dlatego odradzam czytania tego co znajduje się na okładce, lepiej zrobić to po zakończeniu lektury i zweryfikować z poznaną treścią. Polecam. Jack_