Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant31
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Janusz Małłek
15
6,4/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
17 przeczytało książki autora
45 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Mikołaj Kopernik. Życie, myśl, twórczość
Wojciech Krzysztof Szalkiewicz, Janusz Małłek
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2023
Polska w Europie nowożytnej. Studia i szkice
Janusz Małłek
Cykl: Opera selecta (tom 5)
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2019
Prusy Książęce a Prusy Królewskie w latach 1525-1548. Studium z dziejów polskiej polityki księcia Alberta Hohenzollerna
Janusz Małłek
0,0 z ocen
8 czytelników 0 opinii
2017
Reformacja i protestantyzm w Polsce i Prusach (XVI-XX w.)
Janusz Małłek
Cykl: Opera selecta (tom 4)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2017
Dwie części Prus. Studia z dziejów Prus Książęcych i Prus Królewskich w XVI i XVII wieku
Janusz Małłek
7,1 z 7 ocen
12 czytelników 1 opinia
2014
Poland, Prussia in the Baltic area from the sixteenth to the eighteenth century
Janusz Małłek
Cykl: Opera selecta (tom 2)
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2013
Polen und Preussen vom 15. bis zum 18. Jahrhundert. Bestandsaufnahme und Perspektiven
Janusz Małłek
Cykl: Opera selecta (tom 1)
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2011
Prusy Królewskie i Książęce w XV i XVI w. : wybór tekstów. Cz. 1, (1466-1548)
Karol Górski, Janusz Małłek
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
1971
Najnowsze opinie o książkach autora
Dwie części Prus. Studia z dziejów Prus Książęcych i Prus Królewskich w XVI i XVII wieku Janusz Małłek
7,1
Publikacja jest, jak zaznacza we wstępie sam autor, zbiorem 16 rozpraw naukowych dotyczących ziem dzisiejszego województwa Gdańskiego, Warmińsko-Mazurskiego i części Kujawsko-Pomorskiego oraz obwodu Kaliningradzkiego, czyli historycznych Prus Królewskich i Książęcych.
Prezentowane artykuły, pierwotnie publikowane w różnych periodykach naukowych, zamykają się w ramy czasowe od XV do XVIII wieku (z pewnymi odchyleniami w poszczególnych artykułach) i dotyczą najróżniejszej tematyki odnoszącej się do tematu publikacji.
Jak to bywa przy artykułach i ich zbiorze publikacja prezentuje nam różne tematy o różnej wartości naukowej. Część jest opisana bardzo dobrze i szczegółowo (jak na możliwości artykułu),natomiast część tylko sygnalizuje nam pewne problemy które porusza bez wyczerpującej odpowiedzi.
Pracę można polecić każdemu zainteresowanemu dziejami obydwu krain.
Historia Norwegii (do roku 1814) Janusz Małłek
8,0
"Historia Norwegii do roku 1814" to - jak słusznie podkreślił autor - pierwsze w naszym kraju kompleksowe ujęcie dziejów tego przepięknego kraju. Janusz Małłek nosił się z zamiarem napisania dzieła już bardzo dawno temu (miał nawet przygotować historię Norwegii w ramach popularnej serii "Historii krajów i narodów" nakładem Ossolineum, lecz spełzło to na niczym),ale natłok innych obowiązków naukowych spowodował, że zamiar ten udało mu się zrealizować dopiero na emeryturze, będąc już wiekowym człowiekiem. We wstępie wyjaśnił również, iż cezura 1814 roku i zakończenie na niej narracji wynika po części z braku sił, a po części z faktu, że panie Szelągowskie przygotowywały w tym samym czasie publikację o historii tego kraju w XIX i XX wieku, więc byłoby to niejako zdublowaniem tematu. W ten sposób powstała książka pokaźnych rozmiarów, mogąca zadowolić gusta sympatyków dziejów skandynawskich. Książka napisana jest w sposób nowoczesny, prawie wyłącznie oparta została o wyniki prac naukowych skandynawskich historyków (przede wszystkim z powodu ubóstwa dzieł poświęconych Norwegii poza tym państwem),a co najważniejsze, bierze pod uwagę zarówno kluczowe osiągnięcia dawniejszej historiografii, jak i te bliższe naszym czasom. Język pracy jest wartki, Janusz Małłek wie, że zbytnie rozwlekanie się nad poszczególnymi wątkami nie służy tego typu wydawnictwom (chociaż kilka dłużyzn się zdarza, a dotyczy to najmniej ciekawego fragmentu historii Norwegii - schyłku średniowiecza). Dużym jej plusem jest spora ilość map i ilustracji - wszystko przygotowane profesjonalnie. Niestety zauważalne są także - co często się zdarza ludziom nauki - inklinacje autora odnośnie epoki, której sam poświęcił naukową karierę. Otóż nowożytność jest dużo lepiej opracowana niż wieki średnie. Tym drugim trochę mniej polotu, choć trzeba przyznać, iż Janusz Małłek bardzo się starał.
Reasumując: książka zawiera sporo informacji o polityce, gospodarce, społeczeństwie i kulturze tego okresu w dziejach Norwegii. Warto coś wiedzieć o kraju, w którym największą mniejszość narodową stanowią właśnie Polacy, a jakiś czas temu furorę zrobiła publikacja pod znamiennym tytułem: "Nie jestem twoim Polakiem". Wprawdzie nie dowiemy się z niej o kłębowisku sprzeczności, jakie trawi współczesne społeczeństwo norweskie, ale zdobędziemy podstawowe informacje i wiedzę o tym, że państwo, które uchodzi od dłuższego czasu za wzór pod wieloma względami, wreszcie kraj, którego bogactwo mogłoby rzucić na kolana niejednego ze swych konkurentów, przez większość swojej historii było "chłopcem do bicia" sąsiadów (poza wczesną erą wikingów).
Na koniec tylko dodam z autopsji: uroki przyrodnicze i geograficzne Norwegii są o niebo ciekawsze niż jej historia.