Weekend na Sycylii

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.08.2016

Tym razem zapraszamy Was na wyprawę na włoską wyspę. W jakich książkach jej szukać? Z jaką powieścią najlepiej się wybrać na sycylijskie wakacje? Który z literatów najdoskonalej oddaje jej klimat? Sprawdziliśmy – i powstało takie oto zestawienie.

Weekend na Sycylii

Wybór dramatów (1921), Luigi Pirandello

Urodzony na Sycylii Luigi Pirandello jest najbardziej znany z autorstwa opowiadania „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”, które znajdziecie m.in. w tym wyborze. To sztuka, w której postacie sceniczne buntują się wobec decyzji reżysera i autora, zmierzając do samodzielnego kreowania swoich losów jako „byty” odrębne. Usamodzielnione, popadają w pułapkę udawania, przywdziewają maski i tak jak aktorzy grają kogoś innego. Eksperyment kończy się fiaskiem; oddzielenie fikcji od rzeczywistości jest niemożliwe, bo w grze pozorów i sztucznych sytuacji człowiek gubi własną tożsamość i ani on sam nie zna siebie, ani nie znają go inni. W tym świecie maski stają się koniecznością. Sztuka, której pozornym tematem jest trójkąt małżeński, dowodzi, że teatr nie może być zwierciadłem życia, a w takim razie teatr naturalistyczny jest nieporozumieniem.

Sycylijska rozmowa (1941), Elio Vittorini

„Sycylijska rozmowa" należy do arcydzieł literatury włoskiej. Ta krótka powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu do jego symbolicznych korzeni: do rodzinnego domu w górach, do ziemi, do matki, do ludzi, którzy czują podobnie jak on sam.

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (1945), Dino Buzzati

To, że Dino Buzzati był cudownym pisarzem, wiedzą wszyscy, którzy czytali „Sześćdziesiąt opowiadań” i „Pustynię Tatarów”. O tym, że lubił nie tylko pisać, ale i rysować, wie znacznie mniej osób, a obie te pasje najpiękniej połączył właśnie w tej niezwykłej bajce dla dzieci i dorosłych. O niedźwiedziach, które dawno temu opuściły swe niedostępne górskie kryjówki i zamieszkały w wielkim mieście, Buzzati opowiada prozą, obrazkiem i rymem. Są w tej historii czary i zbrodnie, zagadki kryminalne i walki z potworami, przygody pełne grozy, ale i szlachetnych czynów. A wszystko w aurze ironii, gorzkawego humoru i subtelnych literackich aluzji. „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” to książka dla dzieci, ale może też przypaść do gustu dorosłym czytelnikom. Rzecz o konflikcie między niedźwiedziami a ludźmi.

Gepard (1958), Giuseppe Tomasi di Lampedusa

Powieść „Gepard" to literackie arcydzieło, które doczekało się setek wydań i przekładów na wiele języków; na jego podstawie powstał nagrodzony w 1963 roku Złotą Palmą film Luchina Viscontiego.
To opowieść o niezwykłym człowieku - arystokracie, uczonym erudycie - a zarazem wnikliwe studium poświęcone zawirowaniom historii i nieuchronnym przemianom społecznym.
Urok tej powieści polega nie tyle na przejmującej lekcji historii, której udziela Czytelnikowi Lampedusa, ile przede wszystkim na przekazaniu swoistego, urzekającego sposobu widzenia ludzi, miejsc i rzeczy. Jest w tym i żal za minionym bezpowrotnie czasem, i ostra, realistyczna ocena przeszłości, swoisty humor i urzekająca ironia. Książka wydana po polsku także pod tytułem „Lampart".

Dzień Puszczyka (1968), Leonardo Sciascia

Książka klasyka powieści włoskiej XX wieku. Detective story, która po raz pierwszy, w kontekście milczenia zarówno władz włoskich, jak i kościoła, otwarcie mówiła o istnieniu i działaniach mafii sycylijskiej. Powieść Sciascii stanowi nie tylko narracyjne przedstawienie samej organizacji, ale zawiera także jej wyraźną krytykę a wręcz oskarżenie. Zaletą książki jest umiejętne połączenie interesującej tematyki z doskonale wykorzystanym wzorcem klasycznej powieści detektywistycznej.

Ojciec chrzestny (1969), Mario Puzo

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

Kształt wody (1994), Andrea Camilleri

„Kształt wody" to pierwsza z prezentowanych polskiemu czytelnikowi powieści tego niezwykle popularnego we Włoszech autora.
W Vigacie zostaje odnalezione ciało inżyniera Luparello, lokalnej osobistości. Według orzeczenia biegłych, przyczyną śmierci był atak serca spowodowany "przedawkowaniem" uciech erotycznych. Komisarz Montalbano, pomimo nacisków, ociąga się z zamknięciem śledztwa, i to nie tylko dlatego, że denat uchodził za człowieka ostrożnego i raczej wstrzemięźliwego. Pewne osoby zachowują się dziwnie, a w pobliżu zwłok odnajdują się zagadkowe przedmioty. Wszystko to najwyraźniej świadczy, że ktoś próbuje skompromitować inżyniera. Potwierdza to śledztwo komisarza, odkrywające coraz to nowe, niespodziewane tropy.
(I kontynuuje w kolejnych książkach serii z komisarzem Montalbano, rozgrywających się na Sycylii).


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FannyBrawne 20.08.2016 23:41
Bibliotekarka

A mi trochę głupio Sycylia zawsze kojarzy się z zakończeniem ,,Quo Vadis". Kurczę, jak ja im tej Sycylii zazdrościłam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agi 20.08.2016 19:54
Czytelniczka

Tego lata na Sycylii Sycylijska opowieść Włoskie wakacje Tylko się nie zakochaj Słodki jak miód, kwaśny jak cytryna Słodki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Tego lata na Sycylii  Sycylijska opowieść  Włoskie wakacje  Tylko się nie zakochaj  Słodki jak miód, kwaśny jak cytryna  Słodki smak pomarańczy
Deutschland91 20.08.2016 13:49
Czytelniczka

Dom na Sycylii jeszcze nie czytałam ,ale na pewno książka jest ciekawa, w książkach tej autorki akcja zawsze ma miejsce w słonecznych miejscach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dom na Sycylii
allison 20.08.2016 12:12
Czytelniczka

A ja polecam coś lżejszego: Tamtego Lata na Sycylii

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tamtego Lata na Sycylii
Ambrose 20.08.2016 10:09
Bibliotekarz

Nawiązując do wpisu "Czytamy w weekend", raz jeszcze polecę książkę Na wieży. Szalona lektura, ukazująca mało malownicze oblicze sycylijskiej wsi, a wszystko utrzymane w mrocznym i absurdalnym klimacie - gorzka satyra na zachodnią cywilizację, konsumpcjonizm i rozpasanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Na wieży
LubimyCzytać 19.08.2016 16:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post