Tamtego Lata na Sycylii

2010-05-19
2010-05-19
Magdalena Tulli
Sycylia Włochy przemiany społeczne

Po tę książkę sięgnęłam dlatego, ze w niedługim czasie wybieram się na Sycylię i przygotowując się do wycieczki czytam o Sycylii wszystko, co wpada mi w oko i ręce.
Powieść jest typową historią miłosną, ale jest wykreowana w górach, w centrum Sycylii, niedaleko "pępka" wyspy czyli Enny.
Czytając opisy widziałam krajobrazy, czułam smaki oraz zapachy, poznawałam mentalność tamtejszych ludzi.
Był też wątek mafijny, a jakże. Kiedy bohaterka udała się do Palermo, jechałam razem z nią i zachwycałam się nadmorską panoramą, smakiem kawy i cannoli.
Wracając do powieści, bajka w której biedny ojciec sprzedał córkę księciu w zamian za konia.
Dziewczyna - Tosca, prowadzi życie na miarę księżniczki, odbiera świetne wykształcenie, ale to życie nie uderza jej do głowy, zachowuje dobre serce, mądrość, umiejętność dzielenia się z innymi. Oczywiście zakochuje się w księciu.
Dalej nie mogę zdradzić.
Początek powieści trochę rozwleczony, później nabiera tempa.

Książka idealna na wakacje - lekka a jednocześnie interesująca, przybliżająca mentalność Sycylijczyków z perspektywy osoby z zewnątrz. Książka rozpoczyna się od przybliżenia okoliczności, w jakich autorka wraz ze swoim mężem pojawia się na Sycylii, a następnie przeradza się w historię miłosną zarządczyni majątku, do którego autorka wraz z mężem trafiają. W historię tę wplecione są bardzo ciekawe opisy sycylijskiego społeczeństwa - normy i zasady jakimi kierują się w życiu, ich przekonania, wierzenia oraz rytuały jakie praktykują. Moim zdaniem książka warta przeczytania.

Początek był nawet ciekawy , środek ciągnął się jak flaki z olejem , książka była bardzo przewidywalna , cała masa wstawek po włosku bez przypisów też była irytująca , nawet dla mnie ,a dla osoby kompletnie nie znającej włoskiego była by pewnie bardziej , nie polecam , i raczej nie skuszę się na inne książki autorki

Zawiodłam się na tej książce, po kilku innych przeczytanych tej autorki, wprost świetnych. Mało tu Sycylii, za to dużo ciągnących się nudnych wątków. Zapowiadało się ciekawie, a tak nie było.

Tamtego lata na Sycylii… gorące słońce, zapach ziół, ziemi, historia i tradycja. Mitologiczni bogowie i bohaterowie stąpający po tej samej ziemi. Wzruszająca

Jest to książka o której mogłabym długo opowiadać, jednak nie mam nic ciekawego na jej temat do powiedzenia. Nie jestem w stanie określić mojego stosunku do niej-czy mi się podobała czy też nie. Jest to powieść bardzo równa, utrzymana w słodkim, sycylijskim klimacie, przytłaczającym wręcz, lecz świetnie wykreowanym. Fabularnie lekka, ciężka klimatem.

Ja jestem zachwycona. Polecam

Ja jestem zachwycona. Polecam

Bardzo miła i wspaniała książka. Pełna ciekawych opisów , zwrotów akcji , fabuły. Lekka i przyjemna opowieść o Italii. Wraz z opowiadaną historią można przenieść się z autorką na gorącą Sycylię i wszystko sobie wyobrazić.
Polecam

Polecam

Akurat ta pozycja de Blasi wydaje mi się zbyt ckliwa. Za mało Sycylii...

Akurat ta pozycja de Blasi wydaje mi się zbyt ckliwa. Za mało Sycylii...

• 2011
  • Italia