Kształt wody

Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
La forma dell'acqua
Jarosław Mikołajewski
Noir sur Blanc
literatura włoska
La forma dell'acqua
Komisarz Montalbano (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
2007-02-01
Jarosław Mikołajewski
literatura włoska

Powieść kryminalną można napisać na dwa sposoby. Pierwszym, wykorzystywanym przede wszystkim w klasycznym kryminalne (ale też współcześnie, w kryminałach o większej podbudowie obyczajowej), jest rezygnacja z precyzyjnego oddawania lokalnych uwarunkowań co do centymetra i skupienie się na bardziej uniwersalnych składowych opowieści. Dzięki temu zbrodnie i śledztwa, które...

O istnieniu komisarza Montalbano dowiedziałem się z programu Roberta Makłowicza - akurat był na Sycylii :-) Powieść Camilleriego powstała mniej więcej w tym samym czasie, co pierwsza powieść o Kurcie Wallanderze, więc można sobie porównać styl północny z południowym. Bohaterowie są, wbrew pozorom, podobni - bystrzy, samotni, zgryźliwi, czasem wręcz wkurzający. Historie...

Super szybka powieść. Zrobicie ją góra w dwa popołudnia.
W końcu zapoznałem legendarnego komisarza Montalbano i chce się więcej. Poza tym to już chyba książka historyczna,połowa lat 90-tych szczególnie na Sycylii to już inny,odległy świat.
Mogę się mylić,ale w kolejnych częściach liczę na:
-świat przedstawiony w odcieniach szarości
-erotyczne podteksty
-kuchnia śródziemnomorska

Sprawiedliwy glina w kraju intryg, korupcji i teatru marionetek na politycznej scenie. Uczciwy (co prawda na swój własny sposób) w światowej stolicy Mafii, na Sycylii. Bo nie od dziś wiadomo: czasem bardziej niż prawda i ścisłe trzymanie się prawa liczy się dobro zwykłego człowieka. Tylko prawie nikt o tym jakoś nie pamięta..

Trochę za dużo nazwisk i czasami się gubiłam. Ale intryga ciekawa. Nie wyrobiłam sobie jeszcze zdania o bohaterze, przeczytam w tym celu jeszcze jedną część ;)

Całkiem przyzwoity kryminał rozpoczynający serię z komisarzem Montalbano. Czytam ten cykl, jak przystało, od początku, a nie gdzieś tam od środka, jak czasami mi się zdarzało.

Powieść krótka, czyta się szybko i lekko. Intryga niezbyt zagmatwana, w pewnym momencie można domyśleć się o co chodzi. Akcja niezbyt szybka, spokojna, niespieszna.
Za to główny bohater bardzo...

A mnie sie calkiem podobalo:) nie wiem kogo mi przypomina ten styl pisania, ale na pewno spotkalam sie z podobnymi opisami. Bardzo leciutka powieść, nie ma mocnych postaci ani zwrotow akcji, natomiast czyta sie bardzo szybko i dosc przyjemnie. Moglaby posluzyc pod scenariusz jakiegos lekkiego kryminalnego serialu.

Bardzo dobrze się czyta, mimo że akcja nie jest jakoś szczególnie wartka. Nie jest to na pewno kryminał w hollywoodzkim stylu, a raczej w bardzo włoskim klimacie, gdzie pewne sprawy po prostu się rozwiązują. Polecam na odprężenie! :)

Na półkach: , , , , , , , , ,

Ten kryminał to kolejna książka o której nie wiem co mam myśleć. Z jednej strony szybko się czyta (ani się obejrzałam a czytnik już wskazywał 50% książki). A z drugiej strony - oczekiwałam dużo więcej akcji, napięcia, a tu akcja trochę się wlekła a i napięcia było jak na lekarstwo. Komisarz Montalbano nie za bardzo mnie do siebie przekonał. Wydał mi się leniwy i bucowaty....

Typowa dla włoskich pisarzy książka a'la kryminał. Toczy się życie, kogoś zamordowano, dużo gadaniny, pobocznych wątków jedzeniowo - erotycznych, zbrodnia schodzi na dalszy plan, a dopiero gdzieś na końcu z przyzwoitości autor wspomina niby o rozwikłaniu zagadki.

Dyskusje

• Kryminały
  • 2019
  • 2018
  • Kryminał
  • 2020
  • Ebook
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Kształt wody