rozwiń zwiń

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.02.2016

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Martin Amis

Wiadomo, że pochodzi z rodziny pisarzy i jest synem Kingsleya Amisa. Wiadomo, że na życie zarabia pisaniem. Wiadomo, że niektóre z opublikowanych przez niego powieści wywołały kontrowersje. Ale czy pomyślelibyście, że Martin Amis napisał scenariusz do brytyjskiego filmu science fiction „Saturn 3” (1980)?

Na stację kosmiczną przybywa robot i jego konstruktor. Ich pojawienie się zakłóca życie dotychczasowych mieszkańców sztucznego satelity. Wkrótce wszystkim przychodzi stanąć do walki z maszyną – i to więcej niż raz.

W filmie zagrali Farrah Fawcett, Kirk Douglas i Harvey Keitel. Film nie spodobał się ani widowni, ani krytykom. Został zaszufladkowany jako film kategorii B, SF z frywolnymi elementami i nic więcej. Jak dotąd, Martin Amis nie przyjął żadnego kolejnego zlecenia na napisanie scenariusza. Za to zgromadzone przy okazji tego fiaska doświadczenia przydały mu się przy pisaniu powieści Forsa.

Nic Pizzolatto

Nie wszyscy wiedzą, że autorem scenariusza do niezwykle popularnego serialu „Detektyw” („True Detective”) jest powieściopisarz. Zanim zyskał sławę jako scenarzysta, w 2004 roku napisał zbiór opowiadań W drodze nad Morze Żółte (Patronat LC, Wydawnictwo Marginesy), uznane za jeden z najciekawszych debiutów literackich w Stanach. Sam opowiada, że pierwsze opowiadanie z tego tomu - „Ptasi duch” - sprzedał do publikacji w „Atlantic Monthly”. Za zarobione pieniądze wyjechał do Europy na dwa miesiące. Wtedy też uwierzył, że może utrzymywać się z pisania.

Opublikowany w 2010 roku w USA (i w 2014 roku w Polsce) czarny kryminał Galveston, pierwsza powieść pisarza, trafił na listę finalistów Discover Award oraz otrzymał nagrodę im. Edgara Allana Poe dla najlepszego debiutu – Prix de Premier Roman L'Etranger.

W 2011 roku napisał dwa odcinki do serialu kryminalnego „Dochodzenie” („The Killing”). Był jednak bardzo niezadowolony ze sposobu, w jaki przebiegała współpraca między producentem a scenarzystami. Wspomina: To ja chciałem innym narzucać swoją wizję, a nie pisać tak, by dopasować się do cudzej. Po dwóch tygodniach zrezygnował ze współpracy i napisał swój własny scenariusz. Tak powstał „Detektyw”.

Salman Rushdie

Na podstawie książki Dzieci północy powstała w 2012 roku ekranizacja produkcji kanadyjsko-brytyjskiej. Reżyser Deepa Mehta współpracował przy realizacji filmu z Salmanem Rushdiem, który zmieniał na potrzeby srebrnego ekranu napisaną wcześniej przez siebie historię. Efekt? Adaptacja była nominowana do kilku nagród za najlepszy film w roku 2012.

Stefan Ahnhem

W Polsce właśnie ukazał się jego kryminał Ofiara bez twarzy (Patronat LC, Wydawnictwo Marginesy), w którym inteligentnie łączy thriller psychologiczny z opowieścią o seryjnym zabójcy w iście amerykańskim styl. Jak sam mówi: Zajmuję się pisaniem scenariuszy filmowych od ponad dwudziestu lat i wiem, co sprawia, że historia jest dobra i jak ją opowiedzieć w najciekawszy sposób. Dowód? Najpopularniejsze szwedzkie seriale kryminalne, m.in. tych o Kurcie Wallanderze na podstawie prozy Henninga Mankella.

Dave Eggers 

Zajmował się wszystkim po trochu. Jest pisarzem, ale założył też wydawnictwo McSweeney's. Próbował też kilka razy swoich sił w scenopisarstwie, m.in. współpracował z reżyserem Spike'em Jonze przy adaptacji książki dla dzieci „Gdzie mieszkają dzikie stwory” (2009). To ekranizacja klasycznej już książki Maurice'a Sendak. Pracował też ze swoją żoną, Vendelą Vidą, przy opracowaniu scenariusza do filmu „Para na życie” (2009). Żaden z filmów nie był wielkim hitem, ale oba zyskały swoich fanów, którzy czekają na to, aż Eggers zabierze się za swój własny scenariusz.

Kazuo Ishiguro

Ten brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy, a w 1989 roku Nagrodę Bookera za Okruchy dnia, które zresztą znane są z głośnej ekranizacji pod tym samym tytułem (1993). Pisarz napisał również autorski scenariusz do filmu „Biała Hrabina”(2005).

Szanghaj, rok 1936. Do miasta przybywa rosyjska hrabina Sofia wraz z rodziną, która uciekła z rewolucyjnej Rosji. Żeby utrzymać rodzinę, podejmuje pracę jako kelnerka i tancerka. Wtedy poznaje Todda Jacksona – byłego dyplomatę, który jest niewidomy. Razem z nim zakłada bar „Biała Hrabina”. Ich związek się rozwija, ale przyszłość nie maluje się zbyt różowo.

Bret Easton Ellis

Pisarz znany przede wszystkim za sprawą napisanej przez siebie powieści American Psycho, która szybko dorobiła się ekranizacji. W 2013 Ellis zadebiutował jako scenarzysta. Na podstawie jego scenariusza Paul Schrader nakręcił thriller „The Canyons”. W filmie w rolach głównych wystąpili Lindsay Lohan oraz aktor filmów pornograficznych James Deen. Film prezentowano podczas międzynarodowych festiwali w Wenecji i Rio de Janeiro.

Hollywoodzki filmowiec Christian dowiaduje się o romansie swojej dziewczyny Tary z jednym z początkujących aktorów. Mężczyzna wciąga niewierną ukochaną i jej partnera w świat manipulacji, przygodnego seksu i zbrodni.

Stephen King

Spora część jego książek została przeniesiona na ekrany, by wspomnieć tylko o „Lśnieniu”, „Misery” czy „Carrie”. W 1982 roku stworzył też autorski scenariusz horroru SF, który wyreżyserował George Romero – „Koszmarne opowieści”, pięć komiksowych opowieści, m.in. historię powstałego z grobu mężczyzny, który w dniu swoich urodzin idzie odwiedzić swoją córkę.

Nick Hornby

Autor wielu popularnych tytułów stworzył też scenariusz do filmu „Była sobie dziewczyna” (2009). Scenariusz powstał na podstawie autobiograficznego eseju napisanego przez dziennikarkę Lynn Barber. Jej historia przemówiła do Hornby'ego, ponieważ za cel postawiła sobie odcięcie się od przeszłości. Pisarz wziął więc jej opowieść na swój warsztat i napisał scenariusz do filmu, który zyskał sporą popularność.

Michael Chabon

Autor książki Cudowni chłopcy (zresztą zekranizowanej) napisał scenariusze do „Spider-Mana 2” i „Johna Cartera”. Miał również współpracować z Jonem Favreau i Pixarem przy produkcji baśni przygodowej „Magic Kingdom”, ale jak dotąd prace nad filmem nie wystartowały.

Amy Tan

Jeden scenariusz napisała również Amy Tan, autorka takich książek jak Córka nastawiacza kości, Dolina spełnienia (Patronat LC) czy Klub radości i szczęścia. Właśnie przy okazji przenoszenia tej ostatniej książki na srebrne ekrany zadebiutowała w roli scenarzystki. W efekcie powstał film „Klub szczęścia”, w którym cztery chińskie emigrantki wspominają swoją młodość w feudalnych Chinach. Wszystkie wyjechały do Ameryki, aby zapewnić swoim córkom wolność i uchronić je przed losem, który stał się udziałem ich samych. Los okazuje się jednak przewrotny, ponieważ córki powtarzają błędy matek.

Jakich jeszcze współcześnie żyjących pisarzy dopisalibyście do tej listy?


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
20.02.2016 09:55
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Michał Stanek 09.03.2016 12:05
Czytelnik

McMurtry napisał pierwotny scenariusz pt. "Streets of Laredo", planując film z Waynem, Stewartem i Fondą w reżyserii Bogdanovicha. Ale to nie wypaliło, rozpisał więc tą historię do postaci powieści. Ale scenariusz miniserialu nie jest jego autorstwa - napisał go inny Teksańczyk William D. Wittliff.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PaulinaB 13.02.2016 21:30
Czytelnik

Naprawdę nie ma na liście Dennisa Lehane?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
werwro 13.02.2016 15:18
Oficjalna recenzentka

 Victoria Aveyard Victoria Aveyard
autorka "Czerwonej Królowej" jest scenarzystką :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 12.02.2016 16:24
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

 Manuela Gretkowska Manuela Gretkowska
i "Szamanka" (1996) reż. A. Żuławski


 Harold Pinter Harold Pinter (Noblista) napisał wiele scenariuszy, niektóre na podstawie własnych sztuk, ale wymienię dwa, gdzie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Simon 12.02.2016 15:23
Czytelnik

Cormac McCarthy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Czytajka 12.02.2016 13:56
Czytelniczka

Nie wiem czy dobrze mówię, bo nie mam pewności, ale chyba John Green. Współpracuje z kinem, prawda?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.02.2016 13:20
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post