rozwiń zwiń

Niezwykły Domek Czytelniczy stanął nad Wisłą

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.05.2017

9 maja został otwarty Domek Czytelniczy – pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Na nadwiślańskim skwerze Kahla stanęła oryginalna konstrukcja autorstwa warszawskiego architekta Jana Strumiłło. W Domku na przechodniów czeka specjalista, który doradzi, co czytać i po rozmowie przekaże spersonalizowaną listę lektur. To zapowiedź organizowanego przez Empik Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje 15 maja.

Niezwykły Domek Czytelniczy stanął nad Wisłą

Wiele kampanii zachęca do czytania. Prawdziwe pytanie brzmi jednak: co czytać? Każdy z nas odkrywa inne powody radości z lektury. Niektórzy z nas kochają powieści, inni – reportaże, jeszcze inni cenią biografie. Najgorzej zacząć czytanie od złych, nudnych, a czasem po prostu niedopasowanych do upodobań książek. Organizatorzy Apostrofu wierzą, że każda dobrze polecona książka tworzy na świecie nowego czytelnika albo cementuje pasję do czytania. Właśnie dlatego przez tydzień poprzedzający festiwal będzie można przyjść nad Wisłę do Domku Czytelniczego. W tej wyjątkowej przestrzeni wypełnionej książkami, dyżurować będą doradcy – m.in. Wojciech Szot z jednego z najpopularniejszych blogów literackich – Kurzojady i Piotr Wawrzeńczyk z Magazynu Kulturalnego, którzy każdemu chętnemu, po indywidualnej rozmowie, zaproponują listę tytułów dopasowanych do upodobań. To zachęta do rozkochania się w książkach i jednocześnie zaproszenie na Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury.

Projekt Domku Czytelniczego to powrót do dzieciństwa i wspomnień o przechodzeniu przez małe drzwi do sekretnego pokoju. W środku czekają leżaki i książki oraz widok na Wisłę. Domek postanowiliśmy pomalować na czerwony, śliski, trochę krwisty kolor – zainspirował nas plakat festiwalu Apostrof przygotowany przez Radka Szlagę – mówi architekt, Jan Strumiłło.  

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Kuratorem tegorocznej edycji jest Szczepan Twardoch. Na licznych dyskusjach i spotkaniach autorskich pojawią się gwiazdy polskiej i światowej literatury, m.in. David Lagercrantz, Hanna Krall, Charlotte Link, Dorota Masłowska, Jakub Żulczyk, Erling Kagge, Michał Rusinek, Graham Masterton i Katja Kettu. Odbędą się także koncerty i spektakle teatru improwizowanego Klancyk. Wszystkie wydarzenia w ramach Apostrofu są bezpłatne.

Domek Czytelniczy, skwer Kahla (nad Wisłą) przy Metrze Centrum Nauki Kopernik, nieopodal Syrenki
czynny od wtorku do niedzieli (9-14.05) : 10-24

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/825684574248065/

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Szczegóły:

www.festiwalliteratury.pl

https://www.facebook.com/FestiwalApostrof

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 13.05.2017 18:37
Czytelnik

Fajny nius, szkoda, że nie opublikowaliście tego 15 maja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mystery 12.05.2017 10:57
Czytelniczka

Bardzo ciekawa inicjatywa! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
matt4e 12.05.2017 10:51
Czytelnik

fajne jest to,że coś się dzieje w stosunku do wartości procentowej jeśli chodzi o czytanie w Polsce która jest na niskim poziomie, ciekawy pomysł mam nadzieję ,że będzie więcej c takich inicjatyw promujących i zachęcających do lektury :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.05.2017 14:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post