rozwiń zwiń

Festiwal Stolica Języka Polskiego już na początku sierpnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.07.2021

Roztocze po raz kolejny stanie się literackim centrum Polski. W pierwszym tygodniu sierpnia odbędzie się siódma odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Tegoroczna edycja poświęcona będzie w dużej mierze Tadeuszowi Różewiczowi. Serwis lubimyczytać.pl objął to wydarzenie swoim patronatem medialnym.

Festiwal Stolica Języka Polskiego już na początku sierpnia

Festiwal rozpocznie się 1 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu, żeby drugiego sierpnia przenieść się nad rzekę Wieprz do Szczebrzeszyna, gdzie do 7 sierpnia trwać będzie literacka uczta. 

Tegorocznej edycji patronować będzie Tadeusz Różewicz, do którego twórczości organizatorzy festiwalu zamierzają wracać i o niej dyskutować. Gościem specjalnym będzie wnuczka poety Julia Różewicz. Pasmo poświęcone patronowi przygotowują prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, znakomity literaturoznawca i eseista, a także dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – Irek Grin. Panele poświęcone językowi będą dotyczyły rozmów o grzeczności i problemie komunikacji międzypokoleniowej. 

Bogaty program dla dzieci i młodzieży przygotowały także kuratorki Małej Stolicy Języka Polskiego: Magda Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach językowych i spotkać się z autorami: Grzegorzem Kasdepke, Adamem Wajrakiem, Michałem Rusinkiem. Warsztaty pisarskie poprowadzi Mikołaj Grynberg. Gośćmi festiwalu będą również Maciej Zaremba Bielawski, Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Radek Rak, Chris Niedenthal i Urszula Zajączkowska.

Nie zabraknie na Roztoczu również przeżyć artystycznych spoza kręgu literatury: na koncety zapraszją Lech Janerka i Marek Batorski Jazz Quintet, a na spektakl słowno-muzyczny z poezją Cypriana Kamila Norwida Jerzy Zelnik i Wojciech Konikiewicz. Pierwszego sierpnia odbędzie się również widowisko poetyckie „Czytanie Lema” z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego i Jacka Jędrasika.

Podczas festiwalu zostanie przyznana nagroda Człowiek Słowa, której laureatami są już Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska, Urszula Kozioł i Tadeusz Sobolewski oraz Nagroda Wielkiego Redaktora. Komu zostaną przyznane w roku 2021, dowiemy się odpowiednio 7.08 i 2.08 w godzinach wieczornych.

Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. 

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 05.07.2021 10:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post