rozwiń zwiń

Literackie festiwale, które warto odwiedzić latem. Wpiszcie je w swój kalendarz!

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.04.2021

Dzięki organizowanym w czasie wakacji festiwalom literackim można w przyjemny sposób połączyć wypoczynek od pracy zawodowej czy szkoły z prawdziwą ucztą intelektualną. Sprawdźcie, gdzie i kiedy warto się wybrać, by podczas urlopu wziąć udział w spotkaniach z pisarzami i innymi twórcami.

Literackie festiwale, które warto odwiedzić latem. Wpiszcie je w swój kalendarz! Koalicja Letnich Festiwali Literackich

Na rok 2021 zostało zaplanowanych wiele festiwali literackich, które odbędą się w różnych zakątkach Polski. Jeśli więc podczas wakacji chcesz odwiedzić któryś z nich, wpisz w swój kalendarz następujące wydarzenia, których organizatorzy należą do Koalicji Letnich Festiwali Literackich. 

Izabelińskie Spotkania z Książką: 11-13.06.2021, Izabelin

Letni rozkład literackich spotkań rozpoczyna festiwal w Izabelinie, będący najdłużej trwającym lokalnym wydarzeniem dla miłośników książek w Polsce. Jak możemy się dowiedzieć od samych jego inicjatorów, celem festiwalu jest „promowanie litertury i kultury, dotykającej niecodziennego sąsiedztwa prawdziwej puszczy i stolicy, ale również wyzwań cywlizacyjnych, stojących przed społeczeństwem XXI wieku”. W tym roku Izabelińskie Spotkania z Książką odbędą się po raz 22., zorganizowany został również towarzyszący wydarzeniu konkurs „Planeta Izabelin” – jedyny w Polsce, w którym należy nadsyłać książki o tematyce ekologicznej. 

Non-Fiction: 2-4.07.2021, Kraków

Z Izabelina przenosimy się na południe – w lipcu w Krakowie odbędzie się festiwal reportażu. W roku 2021 jego hasło przewodnie stanowi JUTRO, a pod nim kryją się takie zagadnienia jak: katastrofa klimatyczna, nowe media, społeczności, miasto. Każdemu z tych tematów poświęcone zostaną osobne bloki dyskusyjne, w ramach których odbywać się będą spotkania z gośćmi.

Zakopiański Festiwal Literacki: 9-17.07.2021, Zakopane

„Moc słów” to z kolei hasło wydarzenia literackiego, w którym będą mogli uczestniczyć miłośnicy gór – w lipcu swoje wydarzenie poświęcone książkom zorganizuje bowiem również Zakopane. Celem inicjatorów festiwalu, który zadebiutował pięć lat temu, jest nie tylko przedstawienie publiczności obiecujących i docenianych autorów współczesnych, ale i nawiązanie do zakopiańskiej tradycji literackiej miasta, którą tworzyły takie nazwiska jak: Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska czy Makuszyński.

Góra Literatury: 16-24.07.2021, Nowa Ruda

Wydarzenia w ramach festiwalu Góra Literatury odbywają się w Nowej Rudzie, Włodowicach, Ludwikowicach Kłodzkich, a także na Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. W tych niezwykłych architektonicznych okolicznościach festiwal odbędzie się już po raz szósty, a jego szczegóły poznamy wkrótce.

Stolica Języka Polskiego: 1-7.08.2021, Szczebrzeszyn

Siódma edycja festiwalu odbędzie się tradycyjnie w Szczebrzeszynie, ale i w Zamościu, a jej tegorocznym patronem jest Tadeusz Różewicz. Wydarzeniu towarzyszy także cytat Wiesława Myśliwskiego: „Ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat". Jak piszą organizatorzy fesitwalu, to impreza kulturalna, „na której i autor, i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece”.  

Patrząc na Wschód: 10-15.08.2021, Buda Ruska nad Czarną Hańczą

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód odbędzie się w tym roku dzięki zbiórce, którą wsparli czytelnicy. Sami organizatorzy wydarzenia podkreślają, że to „najbardziej woodstockowy festiwal literacki w Polsce”. Miejsce, w którym się on odbywa również jest niezwykłe – to Buda Ruska na Suwalszczyźnie, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, punkt styku Wschodu i Zachodu.

Literacki Sopot: 19-22.08.2021, Sopot

Literacki Sopot to jedno z najbardziej rozpoznawalnych letnich wydarzeń kulturalnych. Każdego roku jego organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest motywem wiodącym spotkań. Tym razem ich uczestnicy zapoznają się z twórczością Włochów i Włoszek. Wydarzeniu towarzyszą nie tylko spotkania z autorami, ale i spektakle, koncerty, słuchowiska, czytania.

W roku 2021 nie odbędzie się MiedziankaFest – festiwal literacki w Miedziance.

Już niedługo na łamach lubimyczytać.pl więcej informacji o nadchodzących festiwalach – w tym tych, które obejmiemy patronatem medialnym. Śledźcie naszą stronę główną i zakładkę Wydarzenia

[as]


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Opperau 24.06.2021 09:53
Czytelnik

Chyba jest pomyłka w artykule w terminie krakowskiego festiwalu Non-Fiction. Z informacji na FB wynika, że odbędzie się 27-29 sierpnia, a nie na początku lipca.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
falka_19 04.05.2021 17:39
Czytelnik

https://www.facebook.com/miastozmyslow/
Chyba jeszcze się łapie jako letni festiwal:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytampowoli 01.05.2021 18:01
Czytelniczka

Nadal za mało, nasz kraj potrzebuje więcej takich imprez. Obowiązkiem każdego powiatu powinno być zorganizowanie przynajmniej jednej imprezy w ciągu roku o takim charakterze. Współpraca wydawnictw, księgarń, bibliotek i wszystkich osób zajmujących się literaturą w danym regionie ... - poziom czytelnictwa na stałe wzrósłby przynajmniej o kilka procent. Noce Bibliotek -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Atramentowa Przystań 30.04.2021 11:17
Czytelniczka

Prawie każdego roku jestem na Roztoczu, a pierwszy raz dowiedziałam się o tak pięknym festiwalu w Szczebrzeszynie. W tym roku miały być Pieniny, ale Stolica Języka Polskiego może zmienić moje plany... <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JoaSia 29.04.2021 20:50
Czytelniczka

Chciałabym się wybrać na Góry Literatury, chociażby żeby zobaczyć naszą noblistkę 😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanna 29.04.2021 20:26
Czytelniczka

Nie wiem czy ta informacja już się na portalu gdzieś pojawiła, ale w maju po raz pierwszy odbędzie się festiwal literacki w Wiśle - Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry https://www.facebook.com/granatowegory/
To chyba jedyny festiwal literacki w tej części Śląska.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.04.2021 15:34
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post