rozwiń zwiń

„Firefly Lane”: premiera serialu na podstawie prozy Kristin Hannah już w lutym

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.01.2021

Trzeciego lutego swoją premierę będzie miał serial „Firefly Lane”, czyli adaptacja książki Kristin Hannah o tym samym tytule. Historia przyjaźni Kate i Tully (w ich rolach Katherine Heigl i Sarah Chalke) zadebiutuje na platformie Netflix.

„Firefly Lane”: premiera serialu na podstawie prozy Kristin Hannah już w lutym COURTESY OF NETFLIX

Firefly Lane Kristin Hannah„Firefly Lane”, Kristin Hannah (wyd.Świat Książki)

O tym, że Netflix planuje nakręcenie serialu na podstawie książki Kristin Hannah, pisaliśmy już w lutym 2019 roku. Od tego czasu powieść autorki „Słowika” doczekała się już polskiego przekładu (nakładem wydawnictwa Świat Książki) z filmową okładką, a sam serial: daty premiery. Już 3 lutego będziemy mogli zobaczyć, jak z adaptacją książki Hannah poradziła sobie scenarzystka serii Maggie Friedman (pracująca przy takich produkcjach jak „Czarownice z East Endu”, „Eastwick” i „Related”). W głównych rolach znających się od modych lat przyjaciółek Kate i Tully zagrały znana z serialu „Chirurdzy” Katherine Heigl oraz Sarah Chalke („Hoży doktorzy”, „Roseanne”). W obsadzie znaleźli się również Ben Lawson, Beau Garrett i Roan Curtis.

W oczekiwaniu na lutową premierę serii zapraszamy do obejrzenia udostępnionego przez Netflix oficjalnego trailera.

rok 1984 orwell„1984”, George Orwell (wyd. W.A.B.)

Historia, którą przedstawił w książce „1984” George Orwell, będzie po raz kolejny zekranizowana. Tym razem antyutopijna opowieść osadzona w nieistniejącym państwie Oceanii stanie się kanwą do stworzenia serialu. Podstawą do adaptacji będzie jednak nie sama książka, a oparta o nią sztuka teatralna Roberta Icke i Duncana Macmillana. Prawa do jej ekranizacji zakupiło niezależne studio Wiip, należące do byłego szefa ABC, Paula Lee. Sztuka miała swoją brytyjską premierę na deskach teatralnych w Nottingham Playhouse. Zasłynęła zawartą w niej brutalną sceną torturowania Winstona.

W 2017 roku „1984” w adaptacji Icke’a i Macmillana trafił na Broadway; w głównych rolach wystąpili Tom Sturridge, Olivia Wilde i Reed Birney. Czy będziemy ich mogli zobaczyć również w nadchodzącym serialu, jeszcze nie wiadomo; szczegóły obsady nie zostały ujawnione. Wiadomo za to, że projekt będą nadzorować David Flynn, a także odpowiedzialni za sceniczną wersję Robert Icke i Duncan Macmillan.

Flora & Ulysses Kate DiCamillo„Flora & Ulysses”, Kate DiCamillo (wyd. Candlewick Press)

Dziesięcioletnia Flora, próbując poradzić sobie z rozstaniem rodziców, zatapia się w świat książek przygodowych i komiksów z superbohaterami. Niespodziewanie na jej drodze życiowej staje wiewiórka o imieniu Ulysses. Okazuje się, że mały gryzoń jest obdarzony nadprzyrodzonymi mocami. Razem z dziewczynką przeżywają całą masę pełnych humoru przygód, które ostatecznie zmienią na zawsze życie Flory.

Za film odpowiedzialne jest studio Walta Disneya. Premiera produkcji nastąpi 19 lutego na platformie Disney+. W głównych rolach zagrają Matilda Lawler, Alyson Hannigan i Ben Schwartz. Głosu Ulyssesowi, w angielskiej wersji językowej, użyczy John Kassir, aktor mający za sobą dubbingowanie w takich produkcjach jak „Sekretne życie zwierzaków domowych”, „Grinch” i „Smerfy”. Reżyserką filmu „Flora & Ulysses” jest Lena Khan.

„Obietnica krwi”, Brian McClellan (wyd. Fabryka Słów)

Nadchodzi serialowa ekranizacja osadzonego w XIX-wiecznej Europie cyklu fantasy „Trylogia Magów Prochowych” Briana McClellana. Za jej realizację odpowiedzialny będzie Joseph Mallozzi: twórca sukcesu serii „Dark Matter”, showrunner „Utopia Falls” i, przede wszystkim, wieloletni producent wykonawczy obsypanego nagrodami serialu science-fiction „Gwiezdne wrota”.

Jamie Brown, dyrektor generalny firmy Frantic FIlms, która wyprodukuje serial, zauważył, że historie opowiedziane w książkach przez McClellana są „pełne akcji” i autor wykreował w nich „fascynujące postaci bohaterów”.

Na razie jeszcze nie wiadomo, która z sieci telewizyjnych lub streamingowych będzie zainteresowana serialem o magach, czerpiących swoją moc z prochu strzelniczego.

„Czarny młyn”, Marcin Szczygielski (wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik)

Obraz „Czarny Młyn” w reżyserii Mariusza Paleja zostanie pokazany na Montreal International Children’s Film Festival. Film miał już swoją światową premierę podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel w Niemczech, gdzie otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego.

W Polsce premiera filmu planowana jest na kwiecień 2021 roku. W obsadzie filmu, obok młodych aktorów Iwo Wicińskiego, Poli Galicy-Galoch, Oliwii Ogorzelskiej, Borysa Wicińskiego i Mateusza Winka, znalazły się uznane gwiazdy polskiego filmu, w tym Marcin Dorociński, Janusz Chabior, Magdalena Nieć i Maria Ciunelis.

„Wróbel”, Mary Doria Russell (wyd. Zysk i S-ka)

Wydana w 1996 roku ksiażka „Wróbel” Mary Dorii Russell wreszcie doczeka się ekranizacji. Za jego przygotowanie ma być odpowiedzialny Scott Frank, twórca niedawnego sukcesu serialu „Gambit królowej”, a jeszcze wcześniej pracujący przy „Raporcie mniejszości” i nominowany do Oscarów za „Logan: Wolverine” i „Co z oczu, to z serca”. Reżyserem projektu został inny uznany twórca, Johan Renck, który za reżyserię miniserialu „Czarnobyl” został uhonorowany nagrodą Emmy.

Próby ekranizacji „Wróbla” były podejmowane już wcześniej – 15 lat temu Warner Bros. ogłosił, że powstanie film, w którym główną rolę zagra Brad Pitt, jednak sama pisarka unieważniła projekt, powołując się na ogromne różnice w interpretacji książki. Następnie, wraz z Karen Hall, napisała własny scenariusz, ale i tym razem nie doszło do powstania ekranizacji. Czy tym razem uda się doprowadzić projekt do końca?

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.01.2021 15:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post