rozwiń zwiń

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.02.2019

Do jakiego projektu Martin Scorsese zaangażował gwiazdorską obsadę – Roberta De Niro i Ala Pacino? Jakie będą kolejne kroki nominowanego w tym roku do Oscara Yorgosa Lanthimosa? I kto podjął się wyreżyserowania młodzieżowego bestsellera „Dzieci krwi i kości”? Odpowiedzi na te (i kilka innych) pytań w naszym cowtorkowym cyklu „Najpierw książka, później film”.

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

„Słyszałem, że malujesz domy...”Charles Brandt (wyd. Świat Książki)

Netflix udostępnił pierwsza zapowiedź nowego filmu Martina Scorsese. Scenariusz napisany przez Steve'a Zailiana, który współpracował ze Scorsese przy filmie „Gangi z Nowego Jorku”, oparty jest na powieści Charlesa Brandta. „Irlandczyk” ma pojawić się na platformie jesienią. W rolach głównych zobaczymy Roberta De Niro i Ala Pacino.

Opowieść mafijnego zabójcy. Słyszałem, że malujesz domy? To pierwsze słowa, które wypowiedział słynny boss mafii Jimmy Hoffa do Franka Sheerana. Zwrot „pomalować dom” oznacza „zabić człowieka” – krew, która rozbryzguje się po ścianach, jest jak farba... Oto nagrywane przez pięć lat wywiady, w których Sheeran opowiada swoją historię. Wyznaje, że na zlecenie mafii zabił dwadzieścia osób, i opisuje szczegóły tych zbrodni. Podczas drugiej wojny światowej służył w armii. Po powrocie do USA został zabójcą na zlecenie. Aż wreszcie na polecenie mafijnego bossa Russella Bufalino zabił swojego szefa, Hoffę, wobec którego wielokrotnie deklarował lojalność. Szokująca opowieść, wciągająca niczym „Rodzina Soprano”.

„Na wodach północy”, Ian McGuire (wyd. Prószyński i S-ka)

Colin Farell zagra jedną z głównych ról w ekranizacji prozy Iana MacGuire'a – wcieli się w postać Draxa. Reżyserem projektu jest Adrew Haigh. Serial ma się składać z trzech godzinnych odcinków, a także 90-minutowego odcinka finałowego. Serial produkowany jest przez BBC.

Finalista Booker Prize 2016.
Okręt z mordercą na pokładzie wyrusza w rejs.

Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego.

Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Morderca. Bestia.

Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, między Sumnerem a Draxem w przerażających ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

„Dzieci krwi i kości”Tomi Adeyemi (Wydawnictwo Dolnośląskie)

Książka ledwie zdążyła zadebiutować na polskim rynku książki, a już docierają do nas pierwsze informacje o ekranizacji. Film ma już przydzielonego reżysera – Ricka Famuyiwa. Ma on być także jednym z producentów obrazów. Za scenariusz będzie odpowiadał David Magee („Mary Poppins powraca”). Całość powstanie dla Fox 2000, który stworzył również serię „Zmierzch” i „Gwiazd naszych wina”.

Niegdyś kraina Orisza tętniła życiem i magiczną mocą, ale to już przeszłość. Teraz, pod rządami bezwzględnego władcy, magowie są ofiarami okrutnych prześladowań. Zélie straciła matkę, a jej lud – wszelką nadzieję. Kiedy jednak nadarza się okazja, aby pokonać monarchę, dziewczyna nie zamierza się poddać! Z pomocą zbuntowanej księżniczki planuje przechytrzyć następcę tronu, który chce położyć kres istnieniu magii.

Orisza to niebezpieczna kraina, królestwo złowrogich śnieżnych lampartusów i mściwych duchów. Ale największym zagrożeniem dla Zélie jest ona sama, musi bowiem zapanować nad własną mocą i coraz silniejszym uczuciem do wroga…

„Firefly Lane”Kristin Hannah (wyd. St. Martin's Press)

Netflix zamówił serial na podstawie prozy Kristin Hannah. Autorka zyskała w Polsce popularność dzięki takim powieściom, jak „Słowik” i „Wielka samotność”. Scenarzystką i producentką serialu została Maggie Friedman.

Pierwszy sezon ma się składać z dziesięciu odcinków. Będzie opowiadać o przyjaźni dwóch kobiet: Kate Mularkey i Tully Hart na przestrzeni 30 lat. Obie poznały się w szkole w 1974 roku. Kate nie należała do popularych dziewczyn, natomiast Tully zawsze otoczona była sławą i pewną tajemnicą. Pewnego lata składają sobie przysięgę, że już zawsze będą razem.

 

„Złoty kompas”Philip Pullman (wyd. Albatros)

W sieci zadebiutował także pierwszy zwiastun serialu na podstawie cyklu „Mroczne materie” Philipa Pullmana. 

Serial ma mieć osiem odcinków, a reżyserem został Tom Hooper („Jak zostać królem”). W obsadzie znalazła się Dafne Keen, a partnerować jej będą m.in. James McAvoy, Clarke Peters i Lin-Manuel Miranda.

Jim Thompson

Nominowany do Oscara za film „Faworyta” nie zwalnia i planuje już nowy projekt. Yorgos Lanthimos zekranizuje powieść Jima Thompsona „Pop. 1280”. Film ma nosić taki sam tytuł. Wcześniej powieść ta była już zekranizwana w 1981 roku pt. „Czystka”. Obraz był nominowany do Oscara.

Ma to być historia szeryfa, który manipuluje mieszkańcami miasteczka, aby na sucho uszły mu jego własne przewinienia. Zrobi wszystko, aby utrzymać swoje stanowisko. 


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.02.2019 15:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post