1984

Dorota Konowrocka-Sawa
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Jestem pod wrażeniem.
Lektura obowiązkowa dla każdego.

Nie ma różnicy, czy czytam w gimnazjum (faktem tym wkrótce będę zdradzał się z wiekiem), czy powtarzam na studiach filologicznych, czy powtarzam po latach w celu ułożenia ciekawszego niż "standardowy" sprawdzianu dla własnych uczniów - Orwell stworzył elektryzującą wizję, z której kultowością nie ma potrzeby się spierać.

To nadal książka przytłaczająca, niepokojąca i...

"Rok 1984" to bezsprzecznie jedna z najmądrzejszych książek, które przyszło mi czytać w ramach szkolnych zajęć polskiego. Niestety Orwell nie jest w szkołach zbytnio doceniany. Chyba twórcy podstaw programowych wciąż boją się wciąż aktualnej dyskusji, której pedagodzy musieliby się podjąć wraz z dokładną analizą twierdzeń autora. Dlatego też z własnej ciekawości podjęłam...

Bardzo ciężka dla mnie książka. Mniej więcej od połowy czytalam bo to klasycznej i już wstyd było nie doczytać.

Na półkach: , , , , ,

Po raz pierwszy czytałam Rok 1984 na studiach. Wtedy lektura mnie pokonała i nie dotrwałam do końca.
Dziś, po latach, wysłuchałam książki w audiobooku.
Zadziwiające, jak przerażająco aktualny jest ten tekst 70 lat po powstaniu, w Polsce roku 2022.
Lektura obowiązkowo dla każdego myślącego, inteligentnego, dorosłego czytelnika.

Nie porwałam mnie ta historia. Część pierwsza i druga były jeszcze całkiem ciekawe, ale ostania, trzecia część poszła już w tak abstrakcyjnym kierunku, że naprawdę się męczyłam. Do rzeczy.

Mamy Ziemię podzieloną na trzy supermocarstwa, które wciąż prowadzą ze sobą wojnę. Społeczeństwo jest inwigilowane na każdym kroku, czy to przez teleekrany czy też ukryte mikrofony....

Pozycja obowiązkowa! Jak działa władza i do czego mogą się posunąć.

Świeżo po zakończeniu lektury mam w sobie dwa skrajne odczucia : podziwu dla wyobraźni autora i odrazy do życia w rzeczywistości wykreowanej w tej książce. Dziwna książka, nie moje klimaty.

Książka dalej aktualna, napisana bardzo przystępnie. Nie ma się co rozpisywać, bo generalnie moja opinia nie będzie odbiegać od ogółu

To trzeba przeczytać

54 680