Dzika przyroda czeka tuż za rogiem – nadchodzi „Dzik Dzikus“ Krzysztofa Łapińskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.10.2020

Oto nadchodzi „Dzik Dzikus” Krzysztofa Łapińskiego. Jednak nie taki dzik straszny, jak go trolle malują. Zwierzęta leśne trochę boją się nieznanego przybysza, ale troll chciałby, aby uwierzyły, że „dzik jest dziki, dzik jest zły”, jak pisał Jan Brzechwa. Opowieść przepięknie zilustrowała Marta Kurczewska, a opublikowało Wydawnictwo Agora. 

Dzika przyroda czeka tuż za rogiem – nadchodzi „Dzik Dzikus“ Krzysztofa Łapińskiego

Czy dzik jest dziki?

dzik dzikus łapińskiPewnego dnia spokojne życie dzikich zwierząt z warszawskiego Lasu Kabackiego zakłóca pojawienie się tajemniczego włochatego stwora. Dziki, lisy, zające i kaczki bardzo lubią gości, ten jednak zaczyna im dokuczać i rozsiewać plotki. Troll rozgłasza, że za sprawą dzika Dzikusa i jego rodziny, w lesie rozprzestrzenia się choroba. Takiej wiadomości nie da się zignorować. Zwierzęta ruszają do działania! Czy Troll ma rację? Komu w tej historii wierzyć? Czy uda się uratować przed zarazą? I wreszcie – czy można obronić się przed krętaczem?

„Dzik Dzikus” to z jednej strony ujmująca i trzymająca w napięciu opowieść, która wpisuje się w tradycję Kubusia Puchatka. Z drugiej to piękna, mądra i niezwykle aktualna lekcja o sile przyjaźni, empatii i walce o prawdę, do której wspólnie stają leśni bohaterowie.

„Dzik Dzikus” to kolejna pozycja w serii Wydawnictwa Agora, której bohaterami są zwierzęta. Ich losy polubiły dzieci i docenili dorośli. Po psie Lolku, wilku Ambarasie i bocianie Wojtku czas na przygody dzika Dzikusa. Dla dzieci w wieku 7 - 10 lat.

Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, tata. Autor kultowego tłumaczenia „Rozmyślań (do samego siebie)” Marka Aureliusza. Interesuje się stoicyzmem i terapeutyczną rolą filozofii. Wykłada na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie pod Lasem Kabackim, jest więc sąsiadem Dzika Dzikusa.

Ilustracje do książki stworzyła Marta Kurczewska, której charakterystyczną kreskę dzieci znają m.in. z „Mirabelki”, „Dusi” czy „Tappiego”.

dzik dzikus łapiński

„Pewnego dnia spokój w lesie zrujnowało jedno donośne „apsik”! W ślad za nim do akcji wkroczyły plotka, kłamstwo i intryga. Mieszkające w Lesie Kabackim zwierzęta po raz pierwszy w swoim życiu posmutniały. Zaczęły też, zupełnie nieświadomie, karmić pewnego trolla. Czym? Strachem, zazdrością i wstydem. Czy ta historia może mieć dobre zakończenie? Tak, ale potrzebna jest mądrość, wielkie serce i wybaczenie. „Dzik Dzikus” to urocza, pouczająca opowiastka. Pięknie namalowana słowem i pędzlem. Polecam” - Katarzyna Stoparczyk

dzik dzikus łapiński

„Wypróbowany myk pana La Fontaine’a z przebieraniem ludzkich problemów w zwierzęce futra i piórka świetnie działa w tej bajce o karmieniu trolla, czyli o niszczycielskiej sile plotki i fake newsa, które z impetem lawiny burzą przyjaźnie, zaufanie, cudzą reputację. To także historia o tym, że kto nie zaznał miłości w dzieciństwie, nie umie mówić w obcym języku empatii. No i niedzielny spacer po Lesie Kabackim już nigdy nie będzie taki sam – odtąd będziemy szukali śladów raciczek i bosych stóp trolla!” - Joanna Olech

 dzik dzikus łapiński

„Czy nie pomówieniem godnym trolla jest znany wierszyk zaczynający się od nieprawdziwego stwierdzenia, że „dzik jest dziki, dzik jest zły”? Czytajcie znakomitego „Dzika Dzikusa”!” - Adam Wajrak

seria o zwierzęcych bohaterach agora

W serii o zwierzęcych bohaterach Wydawnictwa Agora do tej pory ukazały się: „Lolek” Adama Wajraka z ilustracjami Mariusza Andryszczyka, „Ambaras” Tomasza Samojlika z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej oraz „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk. To wyjątkowa seria dająca unikalną możliwość poznania zwierzęcego świata od środka – zaglądamy w niej do nor dzikich zwierząt, ptasich gniazd czy psich bud. Jej autorami są eksperci od przyrody, badacze, dziennikarze naukowi, którzy łączą w sobie fachową wiedzę przyrodniczą, talent pisarski oraz wrażliwość, która skłania ich do podejmowania tematów ważnych i odważnych. Ich opowieści, oprócz tego, że przekazują cenną wiedzę o zwierzęcych zwyczajach, podejmują motywy takie jak przemoc wobec zwierząt domowych (w „Lolku”), katastrofa klimatyczna (w „Wojtku”), prześladowanie wilków przez ludzi i wykluczanie „innego” (w „Ambarasie”), czy epidemia oraz niszczycielska siła plotki i fakenewsa (w „Dziku Dzikusie”). Jednocześnie - jak u La Fontaine'a - pozwalają opowiedzieć młodym czytelnikom o wartościach i postawach, których warto się w życiu trzymać: o ogromnej sile przyjaźni i współpracy czy o szacunku wobec inności. Wszystkie książki z serii są przepięknie ilustrowane przez niezwykle utalentowane ilustratorki i ilustratorów. Wszystkie też zostały docenione przez jury konkursów literatury dziecięcej (Polska Sekcja IBBY, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, Nagroda Żółtej Ciżemki, Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci).

Ilustracja otwierająca: Marta Kurczewska

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.10.2020 13:39
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post