Mgły Avalonu

Okładka książki Mgły Avalonu Marion Zimmer Bradley
Okładka książki Mgły Avalonu
Marion Zimmer Bradley Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1) fantasy, science fiction
Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1)
The Mists of Avalon
Zysk i S-ka
2012-09-10
2012-09-10
Dagmara Chojnacka
legenda arturiańska

Dużo rzeczy można by było napisać po przeczytaniu tej książki, i choć nie chciałem tego tak podsumowywać, to idealnym nakreśleniem jakości tej pozycji będzie proste stwierdzenie: od samego początku widać, że tę książkę napisała kobieta.
Uważam, że popełniając tak karkołomne dzieło z jawnymi przejawami zaburzeń seksualnych, tłumaczeniem gwałtów i kazirodztwa Bradley przynosi wstyd wszystkim tym, wielkim pisarkom, które stworzyły wartościowe dzieła.
Na koniec powiem tylko tyle, że nie widziałem jeszcze nigdy, aby w 1300 stronicowej książce pisanej przez kobietę wszystkie kobiece postaci były po prostu głupimi dziewczętami nierozumiejącymi świata. Nawet jedna z bohaterek Morgouse, która wydawała się być najciekawszą z pośród wszystkich żeńskich bohaterek została spartolona na samym końcu.
Nie chcąc spojlerować tym, co zamierzają przeczytać powiem tylko, że brak fundamentalnej wiedzy na temat walki, bądź nawet trzymania miecza jest czasami tak porażający, że wzbudza jedynie litość wobec tej miernej autorki.
Gdyby wyjąć stąd mity arturiańskie dostalibyśmy jedynie nudą papkę, z której za wiele nie wynika, bo nikt tutaj nie jest pewien swych decyzji i co chwila je podważa o czym musimy czytać przez trzy kolejne strony w ramach retrospekcji jednego i tego samego - i tak do samego końca, żeby nikt przypadkiem się nie zgubił... Dramat
Jeżeli ktoś zamierza czytać z racji, że jest to rzekomo klasyk, to warto, ale tylko z tego względu by dostrzec niuanse oraz głupoty, których lepiej się wystrzegać (nie mówiąc już o pedofilskich niestety zapędach, jakie się tu pojawiają).

Dobra książka przedstawiająca znaną historię z trochę innej strony. Autorka bardzo dokładnie przeanalizowała postacie kobiece, jednak powierzchownie potraktowała mężczyzn. Poza słowami bohaterów nie mamy żadnych dowodów o waleczności i geniuszu strategicznym Artura, czy Lancelota. Tak ważne dla historii postacie nie były samodzielnymi bytami, tylko bezosobowymi figurkami przekładanymi na szachownicy, którzy byli niezdolni do wytworzenia w głowie samodzielnej opinii. Brakowało mi w książce tego pierwiastka męskiego. Czytelnik nie czuje terroru wojny czy zagrożenia ze strony Saksonów bo stanowi to trzeci plan historii. Postacie kobiece to naprawdę kawał dobrej literatury, jednak przez słabych męskich bohaterów, równowaga książki została bardzo zaburzona.

O jejku jakie to było dobre...
Nie rozumiem nie absolutnie nie podzielam opinii, że książka się dłuży i ma mdłych bohaterów. Według mnie akcja cały czas wciąga czytelnika w wir dworskiego życia. Dodatkowo bardzo mi się podoba takie rozciągnięcie opowieści w czasie, dzięki temu można zobaczyć różnice w zachowaniu i myśleniu każdej postaci. A same postaci bardzo barwnie napisane, nie raz klnęłam i wyzywałam bohaterów ;)
Najbardziej jednak podobała mi się narracja, która zawsze była kobieca. Historia przedstawiona z perspektywy osoby, której zadanie w tamtych czasach miało ograniczyć sie do tkania, zajmowania się dziećmi i dworem oraz bycie ozdobą mężczyzny, cudownie pokazuje, że rola kobiety wcale taka w rzeczywistości nie była.

O jejku jakie to było dobre...

Cudowna. Pomimo, że początkowe opisy rzeczywiście trochę długie, to końcowa część wynagradza wszystko. Książka która budzi tęsknotę w sercu.

Monumentalna historia starego królestwa, w którym ściera się stara i nowa religia. Wszystko opowiedziane losami silnych i walecznych kobiet. Wspaniała!

ta ksiazka jest po prostu straszliwie slaba i nawet nie wiem dlaczego dobrnalem do konca. juz nawet abstrahujac od picia herbaty (na szczescie z rozy) i mierzenia czasu na minuty w Anglii pierwszego tysiaclecia. ciagle picie wina tez jakos nie lezy.
postacie sa tak slabe, plaskie i niewyrazne jak tylko moga byc. caly czas jeczaca gwenifer, morgana, niby silna, niezalezna kaplanka bez sprzeciwu poddaje sie np malzenstwu przygotowanemu przez brata. zadna z postaci nie jest konsekwentnie wykreowana z wyraznym charakterem. w przeciagu polowy strony potrafia zmienic zdanie z "nienawidze jej, jet moimnajwiekszymwrogiem" do "kocham moja siostre". akcja tez jakos nie porywa. ja rozumiem, ze to sa legendy arturianskie i nie ma nieograniczonego pola manewru ale bez przesady daloby sie chyba cos wiecej z tego wwycisnac niz wieczne myslenie z kim i gdzie by tu "legnac", mam wrazenie, ze doslownie kazda akcja prowadzi tylko do tego. mozna spokojnie czytac jedno, dwa zdania na dziesiec.

To nie była zła książka - dobrze napisana, może czasem nudna i z kilkoma mocno niesmacznymi wątkami.

Dopiero wyrabiam swoją opinię, czy faktycznie można oddzielić dzieło od twórcy, ale robię, co czuję, że należy. Nie wiedziałam o czynach autorki tej pozycji, aż do ostatnich 30 stron, kiedy to pokusiłam się o przedwczesne poczytanie cudzych opinii. W ten sposób dotarły do mnie informacje na temat życiorysu M. Z. Bradley. Nie mogę przyjąć do faktu, że książka takiego człowieka w najlepsze jest bardzo dobrze oceniana i wydawana. Trzeba pamiętać kto stoi za jej treścią.

Jestem rozczarowana. Nudna, przeciągnięta, bez wyrazu. Brak emocji, postaci takie płaskie, historie przewidywalne.

Mgły Avalonu muszą być czytane z dala od prywatnych skandali Marion. Inaczej po prostu niewiele z tej książki zostanie. Owszem jest to pewien manifest jednak nie feministyczny i nie antychrześcijański jak wielu by chciało.
Autorka wykonała tytaniczną pracę rekonstruując arturiański, rycerski mit w nowym świetle. Marion przez lata odbijała się to od chrześcijańskich koncepcji, to od neopogańskich trendów anglosaskiego druidyzmu. Czerpiąc po równo z dwojga tradycji, obu dała krytyczny wydźwięk w swoich tekstach - nie tylko w “Mgłach”.
Wielki plus należy się za odrobione zadanie domowe; spektrum historii, łączenie legendy, ballad i tchnięta, jak na tamte czasy, nowa perspektywa narracji z punktu widzenia trzech kobiet, raczej uważanych za drugoplanowe w klasycznej opowieści, daje nowe życie wyświechtanym rycerzom okrągłego stołu.
I to jest tutaj najciekawsze; kogo w tej powieści obchodzą jacyś rycerze, to jest intryganckie romansidło, walka o tron i wpływy. To jest zadziorny manifest społeczny matriarchatu. Problem w tym, że napisany koślawo i flegmatycznie.
Marion zapewne doskonale znała dumezilowską koncepcję stref wojny i urodzaju. Gdyby jej barwne, naprawdę świetnie skrojone postacie trzymały się logicznie i fabularnie tego kim są, mielibyśmy wybuchową mieszankę na miarę Ojczyzny Salvatore, a tak wygląda to jak knujące po kontach bohaterki Mody na Sukces.
To miała być epopeja sławiąca wielką boginię, pierwotny ustrój rodzinny i społeczny. To był i jest poniekąd ukłon w stronę celtyckiej kultury i jej norm społecznych, czy tak bardzo innych od tych znanych nam ze średniowiecza.?Rządza władzy, politykowanie i ustawianie małżeństw dla dobra kraju i ludu? No coś takiego.
Avalon to nie mityczna kraina dobrych ludzi i niczym nie spaczonej natury. To centrala wywiadowcza ośmiornicy, która miota się bo traci władzę.
Mgły Avalonu to też takie trochę fantazy, bez smoka i elfów - co trzyma się kupy.
Jest to też nudny ciąg akcji, slajdów czasem powiązanych sensownie… czasem tylko.

"Mgły Avalonu" były u mnie jedną z książek najdłużej figurujących na liście do przeczytania. Dzień ten nadszedł, kiedy zobaczyłam audiobooka na Legimi i zabrałam się za pierwszą i drugą część. Na początku byłam nawet zaciekawiona. Opowieści arturiańskie z perspektywy kobiet mogły okazać się czymś odżywczym i ciekawym. Mogły, ale się nie okazały. To zdecydowanie fantastyka nie dla mnie. Prawdziwa telenowela. W kółko romantyczne westchnienia, seks, rodzenie dzieci lub próby starania się o nie. Trochę dałoby się tego wytrzymać, ale nie słuchając przez tyyyle godzin. Za kolejnego audiobooka się nie biorę.