gouomb 
status: Czytelnik, dodał: 1 cytat, ostatnio widziany 3 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-15 16:56:31
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-15 09:04:41
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Bardzo ważny, wielowymiarowy wywiad-rzeka z austriackim intelektualistą, który swoje życie zawodowe poświęcił Polsce. To rozmowa próbująca odpowiedzieć na pytanie jakim człowiekiem jest ktoś kto, konfrontując się ze swoją przeszłością, napisał książkę o ojcu w SS i nazistowskich ideałach wyznawanych przez rodzinę. Kim jest tłumacz Kapuścińskiego, który pisał o Polsce do der Spiegel mając zakaz... Bardzo ważny, wielowymiarowy wywiad-rzeka z austriackim intelektualistą, który swoje życie zawodowe poświęcił Polsce. To rozmowa próbująca odpowiedzieć na pytanie jakim człowiekiem jest ktoś kto, konfrontując się ze swoją przeszłością, napisał książkę o ojcu w SS i nazistowskich ideałach wyznawanych przez rodzinę. Kim jest tłumacz Kapuścińskiego, który pisał o Polsce do der Spiegel mając zakaz wjeżdżania do naszego kraju.
I wreszcie jest to bardzo ciekawa opowieść o uniwersalnych wartościach w ludzkim, a nie posągowym wymiarze. Bardzo polecam.

pokaż więcej

 
2018-09-11 10:26:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Byłam w połowie przyzwoitego kryminału, kiedy kupiłam "Noblistę z Nowolipek" i zajrzałam do środka z ciekawości, czy zakup uważać za udany. 3 dni później kryminał nadal leżał tam, gdzie leżał, a ja z wypiekami na twarzy kończyłam książkę o Józefie Rotblacie.
Ten Polak miał niesamowite życie, nadające się na scenariusz do kilku filmów, bardzo sprawnie opisane przez pana Górlikowskiego w sposób...
Byłam w połowie przyzwoitego kryminału, kiedy kupiłam "Noblistę z Nowolipek" i zajrzałam do środka z ciekawości, czy zakup uważać za udany. 3 dni później kryminał nadal leżał tam, gdzie leżał, a ja z wypiekami na twarzy kończyłam książkę o Józefie Rotblacie.
Ten Polak miał niesamowite życie, nadające się na scenariusz do kilku filmów, bardzo sprawnie opisane przez pana Górlikowskiego w sposób wciągający i pełen akcji. Żadnego zaczynania od małego Józia bawiącego się na sennych uliczkach Warszawy w promieniach zachodzącego słońca, żadnych rozmemłanych rozważań o istocie przeznaczenia. Od samego początku autor wciąga nas w świat wielkich odkryć i pasji, prawdziwej nauki i nieczystej gry politycznej.
Ta biografia jest powieścią szpiegowską, przygodową, awanturniczą, romansem i reportażem w jednym. Dodatkowo opowiada o osobie, która powinna być powszechnie w Polsce znana, a z różnych przyczyn mało kto o niej słyszał.
Bardzo polecam tę lekturę - można się dużo dowiedzieć, wiele zrozumieć i jeszcze mieć ogromną przyjemność z obcowania z wciągającą książką.

pokaż więcej

 
2018-08-28 11:24:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

To straszne jak człowiek jest bezbronny wobec swoich emocji. Jak ogromny jest rozdźwięk pomiędzy zdrowym rozsądkiem, tym co się wie, że się powinno, tym, co się obiecuje i postanawia, a... życiem. Te listy są zapisem myśli i uczuć, więc mają powtórzenia, wewnętrznie sobie przeczą, wciąż przerabiają te same tematy. Dla mnie granice intymności zostały w nich przekroczone wielokrotnie, bo to, co... To straszne jak człowiek jest bezbronny wobec swoich emocji. Jak ogromny jest rozdźwięk pomiędzy zdrowym rozsądkiem, tym co się wie, że się powinno, tym, co się obiecuje i postanawia, a... życiem. Te listy są zapisem myśli i uczuć, więc mają powtórzenia, wewnętrznie sobie przeczą, wciąż przerabiają te same tematy. Dla mnie granice intymności zostały w nich przekroczone wielokrotnie, bo to, co najbardziej człowieka odsłania, to przecież bezbronność. A miłość to bezbronność wobec drugiej osoby, więc to o niej są te listy.
Nie mogę z czystym sumieniem polecić tej książki. Język jest piękny, plastyczny, ale przez to tylko lepiej można się wczuć w cudze przeżycia. Nie da się też oddzielić własnych osądów i reakcji - a te, mam wrażenie, naruszają prywatność pisarza. Dawanie gwiazdek też jest dwuznaczne - przecież to nie dzieło literackie, to zapis beznadziejnej miłości, która boli.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
58 37 174
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd