Nie chodziło o okup. Kulisy porwania Krzysztofa Olewnika

978-83-7386-399-6
porwanie, śmierć, okup, olewnik
literatura faktu
gall21

Porwanie Krzysztofa Olewnika to najbardziej tajemnicze porwanie w historii polskiej kryminalistyki, odbiegające od wszelkich schematów. Jeszcze nigdy porywacze tak często nie kontaktowali się z rodziną; nigdy nie zwlekali tak długo z podjęciem okupu; nigdy nie przetrzymywali tak długo porwanego; nigdy – co najbardziej przerażające – policja i prokuratura nie były tak zadziwiająco nieudolne. Przez tę sprawę ministrowie tracili stanowiska, a gangsterzy niemal seryjnie umierali w aresztach.

Kinga | 2013-09-08
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Historia najgłośniejszego, najbardziej tajemniczego porwania w historii polskiej kryminalistyki. Przerażający i wstrząsający obraz nieudolności polskiej policji i prokuratury. Setki postawionych przez lata pytań i marna liczba uzyskanych odpowiedzi. Kulisy sprawy, o której prawda prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego. To nie kolejny kryminał, tylko nasz prawdziwy, brutalny świat.

Monika | 2014-09-23
Przeczytana: 21 września 2014

Rewelacyjnie przedstawione wszelkie fakty dotyczące sprawy, sporo zdjęć i jeszcze więcej błędów, pomyłek w śledztwie (i nie tylko!), a także wielka porażka naszych służb. Sprawa Krzysztofa Olewnika to wielka zagadka, tajemnica. Po tylu latach [!!!] wciąż wychodzi na jaw coś zupełnie nowego, zaskakującego.. Czy dowiemy się kiedyś prawdy? Wydaje mi się, że nie... Im dalej zagłębiałam się w książkę, tym większy pojawiał się w mojej głowie absurd związany z całą sprawą. To wszystko jest/było nielogiczne! Po przeczytaniu książki przypomniało mi się zdanie profesora Brunona Hołysta (podsumowanie sprawy generała Marka Papały): "[...] i tam, gdzie polityka miesza się z prawem, tam zawsze jest niedobrze"...

mysteria89 | 2015-05-11

Książka wpadła mi w ręce przy okazji zwyczajnych codziennych zakupów i pomyślałam, że będzie to ciekawa pozycja, książka w formie reportażu opisująca jedno z bardziej głośnych porwań i morderstw ostatnich lat w Polsce. Autor bardzo szczegółowo opisuje dom, rodzinę, samego Krzysztofa i jego oprawców. Ksiązka bardzo bogata w zdjęcia przez co niezwykle poruszająca. Nie tylko obnaża historię zbrodni (która notabene wygląda u Sochy jak scenariusz z amerykańskiego filmu akcji) ale przedstawia także nieudolność, a może i celowe działania policji i prokuratury, które mimo wielu poszlak i świadków nie rozwiązują zagadki. Warto przeczytać. Ja pochłonęłam książke w jedno sobotnie popołudnie.

Monika | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Czytając książkę Roberta Sochy „Nie chodziło o okup” z każdą przewracaną stroną miałam coraz bardziej nieodparte wrażenie, że zagłębiam się w opis jednego z amerykańskich filmów akcji. Gdyby nie fakt, że ta sprawa była tak głośna i powszechnie znana naprawdę nigdy nie uwierzyłabym w to, że jest to historia prawdziwa, wyjęta z realiów polskiego światka, przykryta wielką dymną zasłoną wysoko postawionych osób z naszego kraju.

Nie znając wcześniej zbyt wielu szczegółów historii porwania Krzysztofa Olewnika, nie zdawałam sobie sprawy z absurdalności polskiej rzeczywistości. Ta absurdalność natomiast wzburzyła mnie do tego stopnia, że książkę Roberta Sochy przeczytałam w ciągu kilu godzin. Nastała noc a ja zostałam pozbawiona resztek wiary w prawo, w ludzi w Polskę… zostały jedynie pytania, wiele pytań

Opisując sprawę porwania, Socha stawia bardzo wiele pytań, na które uzyskuje tylko jedną odpowiedź — niewiadomą. Wydaje się, że pewna w tej historii jest tylko śmierć Olewnika, a i tu...

koorkowa | 2016-09-06
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Kupiłam tę książkę za grosze na straganie typu "Tania Książka" i... nie żałuję. Nigdy nie byłam specjalnie zainteresowana sprawą Olewnika, ale ta historia wciągnęła mnie - książkę błyskawicznie. Przystępny język, duża, ładna czcionka, książka zawiera fotografie. Wciąż jednak pozostaje pytanie, o co chodziło?

slawek0702 | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

REWELACJA!!
Przeczytana jednym tchem. Od zawsze interesowałem się tą sprawą, ale film, reportaże nie pokazywały wszystkiego. Książka mistrzostwo!!

Leszek | 2011-11-17

Czyta się jednym tchem. Wciąga, przeraża i wywołuje wiele pytań. Jedna z tych książek, o których myśli się jeszcze długo po jej przeczytaniu.

Mariusz Walkowiak | 2013-12-29
Przeczytana: 06 marca 2013

Przeczytana jednym tchem, rewelacja, szkoda, że nie ma drugiej części, z faktami, które pojawiły się po wydaniu książki.

paula | 2011-12-23
Przeczytana: sierpień 2011

wstrzasająca. Przeczytałam jednym tchem. Po przeczytaniu nie da się zapomnieć... szok!

Zaneta031 | 2014-01-10

Bardzo dobra i rzetelnie zrobiona książka .