neon 
agitacjakulturalna.blogspot.com
Strudzony poszukiwacz sensów. Z wykształcenia kulturoznawca (UO) oraz - trochę z przypadku - ogrodnik. Krytyczny użytkownik nowych mediów, uciekinier ze świata gier, wybredny konsument. Amator swobodnej myśli i konwersacji. Czytelnik.
status: Czytelnik, dodał: 5 cytatów, ostatnio widziany 22 godziny temu
Teraz czytam
 • Historia kina. Tom 2. Kino klasyczne
  Historia kina. Tom 2. Kino klasyczne
  Autorzy:
  Po dwóch latach od publikacji Kina niemego przekazujemy Państwu drugi tom zbiorowej Historii kina, Kino klasyczne. Koncentrujemy się na trzech dekadach z dziejów kinematografii: od wprowadzenia dźw...
  czytelników: 208 | opinie: 4 | ocena: 8 (34 głosy)
 • Kino stylu zerowego dwadzieścia lat później
  Kino stylu zerowego dwadzieścia lat później
  Autor:
  W niniejszej książce autor szczegółowo opisuje rozwiązania warsztatowe, które sprzyjają osiągnięciu przezroczystości stylu. Zarazem stawia pytanie, czy w kinie współczesnym, zwanym niekiedy postklasyc...
  czytelników: 46 | opinie: 1 | ocena: 7,85 (13 głosów)
 • Skoruń
  Skoruń
  Autor:
  Siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem, i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja. Ma niewiele lat i opinię lenia, łobu...
  czytelników: 701 | opinie: 37 | ocena: 7,06 (215 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-19 00:48:49
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Amerykańska (lata 30 i 40), Posiadam
Cykl: Philip Marlowe (tom 6)
 
2018-10-17 22:43:31
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-17 22:43:00
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-17 22:41:02
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-17 22:39:47
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-17 22:39:15
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-13 14:35:42
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-10-07 15:22:45
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-06 18:53:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-10-01 22:05:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-10-01 22:03:47
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-09-30 23:49:12
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-30 16:20:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-25 20:44:41
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2018-09-25 00:52:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kultura

Człowiek to nie sama biologia. Na ludzki umysł - wymykający się wciąż naukom przyrodniczym - składa się coś jeszcze. To "coś" jest bardzo złożone i przynajmniej częściowo zanurzone w nieświadomości, przez co nie łatwo ulega poznawczym zapędom. Tym czymś jest kultura; dynamiczny system znaczeń i wartości, norm oraz zasad komunikacji, swoista "pamięć", w której lokuje się rozmaita wiedza,... Człowiek to nie sama biologia. Na ludzki umysł - wymykający się wciąż naukom przyrodniczym - składa się coś jeszcze. To "coś" jest bardzo złożone i przynajmniej częściowo zanurzone w nieświadomości, przez co nie łatwo ulega poznawczym zapędom. Tym czymś jest kultura; dynamiczny system znaczeń i wartości, norm oraz zasad komunikacji, swoista "pamięć", w której lokuje się rozmaita wiedza, idee... - wszelkie osiągnięcia na polu materialnym, społecznym i symbolicznym. Kultura stanowi więc równoważną część ludzkiej osobowości.

Czerpiąc z jej zasobów władamy - wydawałoby się czymś tak normalnym i oczywistym - językiem i pojęciami, które modelują nasze możliwości poznawcze, a które zostały zakodowane w nas za sprawą kulturyzacji i socjalizacji. (Tak, odmienna kultura, oznacza w pewnym sensie "odmiennego człowieka".) A jednak, podobnie jak w przypadku naszych ciał, kultura także jest wynikiem długiej ewolucji.

Kozielecki, psycholog i twórca psychotransgresjonizmu, przekonuje, że siła modelująca kulturę (Nietzsche powiedział by: "wola mocy", Freud - popęd i sublimacja...) drzemie w jednostce, tej samej, która ulega jej przemożnym wpływom. Badacz otwarcie polemizuje ze stanowiskiem, że człowieka - z całą jego złożonością - ukształtowały wyłącznie geny i środowisko. Jego zdaniem to właśnie jednostka (sprawca) dokonuje transgresji; tych "małych", indywidualnych (jak gatunkowy utwór literacki, domowy pasztet z królika czy standardowy projekt architektoniczny) i tych pionierskich, historycznych ("Guernica" Picassa, "Solaris" Lema, lot na Księżyc czy satjagraha - swoista taktyka walki z okupantem Gandhiego). A stymulują ją do tego liczne potrzeby i emocje - tu autor musi lawirować między wiedzą zgoła potoczną, a tym, co dla przeciętnego "użytkownika kultury" wydawać się może transparentne lub ukryte. Truizmem jest przecież pogląd, że człowiek pragnie zaspokajać swoje podstawowe potrzeby, po to, by przetrwać. Jednak gdy wkraczamy w osobistą sferę motywacji, dajmy na to, Strawińskiego podejmującego pracę nad "Świętem wiosny", robi się znacznie ciekawiej...

Kozielecki opisuje szczegółowo cały zawiły przebieg transgresji, począwszy od (modelowych) procesów w pamięci roboczej działającego podmiotu i stymulujących je czynników, po społeczne mechanizmy selekcji jednostkowych osiągnięć. Choć niuansując kolejne zagadnienia pozwala sobie na spekulacje - widząc twórczą odwagę w stawianiu nowych hipotez (wszak sam pretenduje do miana twórcy o ponadprzeciętnym znaczeniu), to jednak jego dzieło wydaje się usystematyzowane, wnikliwe i niepozbawione erudycji. Ponadto do gustu czytelnika przypaść muszą liczne przykłady twórczych przedsięwzięć (oraz ich analizy) wyjęte z nietuzinkowych biografii. Czuć tu szczerą badawczą pasję.

"Transgresja i kultura" to dla mnie nie tylko źródło humanistycznej wiedzy, ale też źródło inspiracji i motywacji (ot, paradoks) do własnych przedsięwzięć. Czytając ją zastanawiałem się nad... hm, okolicznościami swoich wysiłków i wyciągnąłem z lektury kilka wniosków. Przede wszystkim ostatecznie zaakceptowałem "zwyczajność" aktu twórczego, ale także nabrałem pokory wobec możliwości i twórczego potencjału umysłu.

Książce jednak nie przydzielam gwiazdek. Niedługo minie 20 lat od chwili jej wydania, od tego czasu z pewnością urosły nowe kwiatki na badawczym poletku. Nie sposób jednak nie docenić skrupulatności autora, wielości zaakcentowanych perspektyw i rzeczowego, naukowego podejścia, mimo osobistego zaangażowania w wyłanianie nowego paradygmatu.

(Na koniec mała prośba do czytających kolegów i koleżanek. Jeśli ktoś z Was zna interesującą publikację, rozwijającą poruszone przez Kozieleckiego wątki, to proszę o jej bezzwłoczne polecenie :))

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
65 8 59
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (3)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd