Po tej stronie raju

Wydawnictwo: ALFA
This Side of Paradise
83-7001-631-6
MagdalenaAnna

Bohater powieści, Amory Blaine, młodzieniec niezwykle przystojny i inteligentny zarazem, studiuje na Uniwersytecie Princeton. Studiuje jednocześnie życie: stara się poznać i zrozumieć otaczający go świat i samego siebie, odnosi pierwsze sukcesy literackie i miłosne, przeżywa pierwsze wielkie uczucie, trafia na wojnę, podejmuje pierwszą pracę. Powieść osadzona jest głęboko w realiach Ameryki...

Powieść osadzona jest głęboko w realiach Ameryki "epoki jazzu", można w niej odnaleźć wszystkie zjawiska i problemy, którymi żyły amerykańskie środowiska twórcze w tym okresie. Jest to także jedna z najlepszych amerykańskich książek o młodości - młodzieńczych nadziejach i rozczarowaniach, fascynacjach i frustracjach, walce pokoleń i poszukiwaniu wartości.

źródło okładki: Google.pl

Sigurd | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz spotykam się z F. S. Fitzgeraldem. "Po tej stronie raju" opisuje okres dojrzewania chłopaka, któremu na imię Amory Blaine. Pochodzi z bogatej rodziny, jego matka dużo podróżuje, ojciec gra na giełdzie. Zdecydowanie bliższy kontakt ma ze swoją rodzicielką - Beatrice, która zabiera go na objazdy po kraju, przedstawiając go różnym osobistościom i przekazuje mu swoją wiedzę.

Młody bohater nie uczęszczał do szkoły, jak jego rówieśnicy. Pobierał nauki w domu, uczył się dokładnie tego, co wskazała jego rodzicielka. Początkowo taki rodzaj nauki nie miał negatywnych skutków, ale w późniejszym okresie niezbędne okazało się uczęszczanie do "normalnej" szkoły. Główny bohater odziedziczył po matce "iskierkę" inteligencji i przede wszystkim ekstrawaganckie zachowanie. Kilka razy było to przyczyną paru niechcianych konsekwencji. Chłopak uczył się na błędach.

Najważniejszym okresem jego życia był pobyt w collegu w Princeton. Poznał tak wiele postaci, które wywarły gargantuiczny...

dunia | 2014-01-27
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Debiut prozatorski mlodego Scotta Fitzgeralda zostal przyjety nad wyraz przychylnie i wzniosl autora w ciagu kilku tygodni na najwyzsze podium literatury. Dzisiaj, niemal po stu latach od wydania (1920), nie czyta sie juz tego dziela z takim samym entuzjazmem, ani z zapartym tchem. Dla mnie byla ta ksiazka ogromnym odkryciem mozliwosci budowania fabuly na dialogach. uazam, ze powinna byc to obowiazkowa lektura dla wszystkich, chcacych pisac i piszacych, aby moc poobserwowac Mistrza Dialogu.

claudia | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Jak uwielbiam Fitzgeralda, tak "Po tej stronie raju" zanudziło mnie prawie na śmierć. Ciekawy główny bohater, ładne opisy i nic poza tym, bo fabuła pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

IlProfumoDeiLibri | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Rozpieszczony egoista rozkochuje w sobie panny i uważa się za intelektualistę. Szkoda, iż intelekt nie przekłada się na jakąkolwiek efektywność działań.

Światek amerykańskich uczelni mnie nie wciągnął, tak samo jak jego miłosne dyrdymały.

Mikimouse | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Postać głównego bohatera jak i cała książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie.

Raven | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Po wielu zachetach i przeczytanych pozytywnych opiniach chciałam jak najszybciej dorwać się do tej książki. Niestety, pierwsze rozdziały wcale mnie nie zachwyciły. Spodziewałam się czegoś żywszego, konkretniejszego i bardziej porywającego. Czytałam jednak dalej przekonana, że książka jest jedna z tych, które czarują cię z czasem- każda kolejna stronnica wydaje się być ciekawsza. Jak się okazało- 'Po tej stronie raju' do takich nie należy. Na przemian wywoływała u mnie sympatię i wzbudzała zniechęcenie. Podsumowując: książka zasługuje na uwagę, jednak spodziewałam się czegoś więcej- pozostawiła u mnie pewien niedosyt.

Erised | 2015-06-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Przeczytałam do połowy i mam ambiwalentne uczucia - to nie jest zła książka. Generalnie Fitzgerald niezłym pisarzem jest. Ale ewokuje we mnie tłumione pokłady dekadencji i czegoś, o czym nie mam ochoty wiedzieć, a to mi się nie podoba. Ale jak komuś nie ewokuje to polecam, czemu nie :)

Klara | 2016-12-02
mnus | 2016-10-08
abel | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016
10 rzeczy, których (być może) nie wiecie o F. S. Fitzgeraldzie

Francis Scott Fitzgerald, pisarz amerykański znany przede wszystkim jako autor Wielkiego Gatsby’ego, obchodzi dzisiaj urodziny. Ten uwielbiany przez wielu czytelników autor urodził się 24 września 1896 roku w St. Paul w stanie Minnesota. Fitzgerald i jego żona Zelda byli niezwykle popularną parą za życia i wciąż pobudzają wyobraźnię fanów.