Wielki Gatsby

półświatek, lata 20
klasyka
Ag2S

Inne wydania

Nowy Jork, mafia i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela. Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza. Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość,...

Nowy Jork, mafia i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela.

Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”.

Porywający styl i doskonały warsztat tłumacza – Jacka Dehnela – sprawiają, że Wielki Gatsby zyskuje nowe życie, stając się powieścią niepokojąco aktualną i boleśnie bliską. Obowiązkowa pozycja na półce każdego kolekcjonera klasyki.

źródło opisu: Znak, 2013

• Zazdrośnice
  • Czasomierze
  • Zero
  • Linia serc
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Klaśnięcie jednej dłoni
  • Życie i śmierć
  • Wybrańcy
  • Amber
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Dobry kłamca
  • Lady M.
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,43 (35 ocen i opinii)
Linia serc
Rainbow Rowell

6,56 (36 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,17 (18 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,43 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19898)
Gosia | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść "Wielki Gatsby" znajduje się na liście 100 książek BBC. Obowiązkowa pozycja dla sięgających po klasykę literatury. Zawsze sądziłam, że to gruba powieść, a tymczasem liczy ona niespełna 200 stron. Jak na portret amerykańskiego społeczeństwa trochę lakoniczna, chociaż zawiera w sobie wiele ponadczasowych prawd.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 20-tych XX wieku. W dziejach Ameryki to czas prohibicji, upadku moralnego, rozwoju przestępczości i robienia wielkich pieniędzy. W klimat tej epoki pisarz odcinkami wplata losy Gatsby'ego. Kim jest Gatsby? Tego do końca nikt nie wie. Słyszano, że kogoś zabił, że był na wojnie, że bierze udział w szemranych interesach. Wiadomo, że zdobył wielkie pieniądze i chciał zdobyć swą młodzieńczą miłość. Środowisko jakie ukazuje Fitzgerald w swojej najsłynniejszej książce to środowisko ludzi bogatych, zepsutych i zakłamanych egoistów, dla których liczy się tylko pieniądz.Książka pokazuje, że pieniądze szczęścia nie dają, i nie można za nie...

Aria | 2013-05-27
Przeczytana: 23 maja 2013

"Klasyka, to to, co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta" – mówi Twain, a ja dodam, że czyta, tylko przed ekranizacjami. Ostatnio wchodzi nam to w krew – na ekranach kin pojawia się "Anna Kareninia" i Znak wydaje dzieło Tołstoja z okładką filmową, które w ciągu chwili znika z księgarń, Wolverine zaczyna śpiewać w "Les Miserables" i nagle nikogo nie przeraża ilość stron "Nędzników". Zapewne tak samo będzie i z "Wielkim Gatsbym", Wydawnictwa Znak i Rebis już wypełniły nim księgarskie półki.

I tutaj radziłabym Wam zacząć od książki, by Jay był najpierw Gatsbym, a dopiero potem DiCaprio, byście samy usłyszeli melodię tej historii zanim usłyszycie soundtrack filmu, byście w swojej wyobraźni zobaczyli jak lśnią suknie pięknych panien, zanim Luhrmann sam je wam pokaże.

W roku 1923 Fitzgerald odłożył wszystko i poświęcił następne trzy lata na napisanie powieści, którą wielokrotnie poprawiał. To miało być jedno z większych jego dzieł i owszem, było (i wciąż jest), tylko...

onika | 2014-03-05
Przeczytana: marzec 2014

Jakże przytłaczająca i przeogromnie smutna jest ta powieść. Nie miałam żadnych wyobrażeń na jej temat, ale nie byłam przygotowana na tak przygnębiającą historię. Tak na dobrą sprawę świat przestawiony przez Fitzgeralda skrzy się i błyszczy niczym złotko, które przykrywa śmierdzącą zawartość. Umęczyła mnie ta cieniutka książeczka straszliwie. Z jednej strony chciałam się dowiedzieć prawdy o Gatsbym, z drugiej, w pewnym sensie nie chciałam dotrzeć do końca historii, bo od początku wiadomo, że happy endu nie będzie.

W moich oczach Gatsby jest bohaterem tragicznym. Mógł osiągnąć naprawdę wiele, mógł być doskonałym przykładem "self-made man", ale całe swoje życie od pewnego momentu podporządkował miłości do Daisy - Daisy, która jest doskonałym wytworem swojego środowiska i czasów. Parafrazując Leśmiana, Gatsby "oddał życie swe na strwon owemu snowi, co go kusił". I niestety w zasadzie padł ofiarą swojej własnej wyobraźni, bo Daisy z jego marzeń z rzeczywistą dziewczyną miała wspólny...

ChicaDeAyer | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Gdy był wielki szał na Gatsby'ego za sprawą najnowszej adaptacji filmowej, stałam gdzieś z boku. Teraz, po opadnięciu kurzawy, mogę wreszcie sprawdzić o co tyle hałasu, a zaczynam od literackiego pierwowzoru.

Książka nie urzekła mnie fabularnie - mam wrażenie że to garść banałów, która została ubrana przez autora w piękną otoczkę - stąd uwypuklenie wątku moralności w czasach, gdy ta nie była w cenie, a liczył się blichtr, przepych, próżniactwo i interesowność. Niestety, by dostrzec ową głębię musiałam dobrnąć do finału powieści. I właśnie to końcówka uratowała oraz poniosła całą opowieść - dynamiczna, rzucająca nowe światło na bohaterów i ich motywacje. Pozwalająca odpowiedzieć na pytania, jak daleko może się posunąć człowiek i czy da się dostatecznie zagłuszyć sumienie, by znaleźć usprawiedliwienie dla swych czynów. To tu dostrzegłam apogeum krytyki społeczeństwa i jego umiłowania dla pieniędzy - jak się okazało, ta waluta jest niewystarczająca by nabyć przyjaciół oraz...

Nowa ekranizacja w kinach, miejsce wśród ważnych pozycji literatury, wspomnienie o powieści w 'Poradniku pozytywnego myślenia'... 'Wielki Gatsby' był na mojej liście książek, którą w końcu muszę przeczytać. I co czuję po lekturze?
Oprócz najważniejszego - morału o tym, że pieniądze szczęścia nie dają i nie da się za nie kupić miłości i przyjaźni - powieść Fitzgeralda wywołała w mojej głowie natłok myśli. Głównie to, że jednak człowiek pod wpływem miłości zrobi wiele. Jay Gatsby swoje działania na rzecz zdobycia majątku i pozycji koncentrował na Daisy (a raczej jej wyobrażeniu), swojej młodzieńczej miłości. A jak to bywa w życiu, nie zawsze obraz w głowie zgadza się z rzeczywistością. Zaraz, zaraz... Brzmi to trochę, jakbym opisywała Wokulskiego, chociaż przynajmniej bohater 'Lalki' przejrzał na oczy.
Podobała mi się narracja z perspektywy osoby trzeciej - Nicka Carrawaya, któremu daleko było od zachowań towarzystwa. Oprócz tego irytował mnie Tom, mąż Daisy: rasista, szowinista, i...

Magdalena | 2013-09-21

Zawsze podobało mi się nazwisko Autora i tytuł - brzmiało jak zapowiedź czegoś niezwykłego. Jednak ładnych parę lat temu kupiłam wcześniejsze wydanie "Gatsby'ego" i utknęłam po kilkunastu stronach, a książka przeleżała na półce aż do niedawna, gdy ponownie trafiła w moje ręce. Początek znów był trudny, ale większa determinacja sprawiła, że przeczytałam całość. I dobrze, bo zakończenie zawiera to, co w tej książce najważniejsze, szereg prawd o życiu. O wielkich pieniądzach, które niszczą więzi międzyludzkie i sumienie człowieka, wprowadzając w nie fałsz, dwulicowość i brak jakichkolwiek skrupułów.
Z drugiej strony jest coś na pocieszenie dla ogromnej większości ludzi, którzy nigdy nie zostaną milionerami - można nauczyć się znajdować szczęście gdzie indziej - w przyjaźni, byciu dobrym i pięknie świata, które, w przeciwieństwie do wielkich pieniędzy, są dostępne dla wszystkich.

gwiazdka | 2015-09-25
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2015

Chyba kompletnie nie znam się na literaturze, bo „Wielki Gatsby", zaliczany przecież do klasyki, wcale mi się nie podobał. Przede wszystkim mam za złe, że jedna trzecia powieści (sprawdziłam dokładnie) to opis pijackich libacji. Po drugie dialogi są tak drętwe i tak o niczym, że aż nie chciało się czytać. Tytułowy „wielki” jest małym żałosnym hochsztaplerem, którego „zasługą” jest majątek zdobyty na kantach. I tak naprawdę o niczym więcej nie ma tu mowy poza zdradami małżeńskimi, gdzie mąż mający kilka kochanek ma pretensje do żony, bo ta zaczyna spotykać się z innym facetem. Postaci nie wzbudzają żadnych pozytywnych emocji, albo są niesympatyczni, albo bez własnego zdania. Dobrze, że książeczka mała to szybko przeczytałam.

Za plus w książce uważam ładny język i płynność narracji- poza małym potknięciem- gdzie bohater szedł z jednym, a znalazł ciało drugiego- potem okazało się, że niósł nieboszczyka, a ciało to leżący morderca, ale musiałam to wydedukować z dalszej treści, bo ze...

Bykovsky | 2013-05-24
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Gatsby czy Wielki Gatsby?
Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy, po przeczytaniu powieści. Ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że byłem zafascynowany Wielkim Gatsbym.

Narracja pierwszoosobowa nigdy nie potrafiła mnie przyciągnąć, często też irytowała. Jednakże pan Fitzgerald świetnie przedstawił całą historię z punktu widzenia Nicka Carrawaya, który jako narrator opowiedział czytelnikowi wszystkie jego perypetie, jakie wydarzyły się w Nowym Jorku w roku 1919.

Historia może wydawać się schematyczna - otóż wielka miłość na piedestale, a pieniądze, kłamstwa i zdrady w tle. Jednakże Fitzgerald ujął to w taki sposób, że historię o Gatsbym czytało się z zapartym tchem. Bohaterowie zostali przedstawieni w przejrzysty sposób, a mnie szczególnie przypadła do gustu postać Nicka, bo była to jego historia, w której był przytłoczony i zagubiony. Cały przepych pieniędzy, ogromnych imprez i wszechobecnego alkoholu, paradoksalnie w czasach prohibicji, sprawił, że niejednokrotnie również...

utracjusz | 2015-05-17

Banalna historia opowiedziana z talentem. Fitzgerald zgrabnie przeplata autokreację bohatera z poszukiwaniem przez niego własnej tożsamości. Reszta to już gorzkie, ale też oczywiste prawdy. Dodatkowo gęsty, melodramatyczny sos może przyprawić wrażliwsze żołądki o mdłości.
Swoją drogą, interesujący i nieco smutny jest fenomen nagłej popularności literackich staroci takich jak "Wielki Gatsby", które dostąpiły współcześnie zaszczytu sfilmowania, podczas gdy inne, co najmniej równie dobre starocie leżą zapomniane, bo Fabryka Snów nie dała im gładkiej twarzy Leo.
Innym komentarzem do naszych czasów jest wysokość nakładu mojego wydania książki, który przed ledwie trzydziestu laty wyniósł 150 000 egzemplarzy.

wolfie | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

"Wielki Gatsby" to historia nieszczęśliwej miłości mężczyzny do kobiety z "wyższych" sfer, opowieść o zdobywaniu fortuny i osiąganiu bogactwa.

Książka jest króciutka, do przeczytania w jeden dzień. Pomimo swojego naprawdę niewielkiego gabarytu, opowieść pana Fitzgeralda kryje w sobie wiele emocji. Porusza do głębi i pozostawia beznadziejne uczucie pustki.

"Nauczmy się okazywać przyjaźń człowiekowi, kiedy żyje, a nie, kiedy już umrze."

zobacz kolejne z 19888

Ekranizacje

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.

Zacząć jak mistrz

Książki nie należy oceniać po okładce, to wszyscy wiemy. Ale wiemy też, że ma się tylko jedną szansę na zrobienie pierwszego wrażenia. Pierwsze zdanie każdej książki to jakby otwarcie drzwi do nowego świata. Musi być intrygujące, zaciekawić albo zaszokować, nie pozostawić czytelnika obojętnym. Sprawić, by chciał czytać dalej, więcej, do końca, od deski do deski, najlepiej z zapartym tchem.

Na półkach