Lubimyczytać.pl to:

klasyka
typ
papier
Ag2S
6.98 (5969 ocen i 384 opinie)

Opis książki

Nowy Jork, mafia i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela. Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza. Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyja...

Nowy Jork, mafia i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela.

Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”.

Porywający styl i doskonały warsztat tłumacza – Jacka Dehnela – sprawiają, że Wielki Gatsby zyskuje nowe życie, stając się powieścią niepokojąco aktualną i boleśnie bliską. Obowiązkowa pozycja na półce każdego kolekcjonera klasyki.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3727,Wielki-Gatsby

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Gosia | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Powieść "Wielki Gatsby" znajduje się na liście 100 książek BBC. Obowiązkowa pozycja dla sięgających po klasykę literatury. Zawsze sądziłam, że to gruba powieść, a tymczasem liczy ona niespełna 200 stron. Jak na portret amerykańskiego społeczeństwa trochę lakoniczna, chociaż zawiera w sobie wiele ponadczasowych prawd.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 20-tych XX wieku. W dziejach Ameryki to czas prohibicji, upadku moralnego, rozwoju przestępczości i robienia wielkich pieniędzy. W klimat tej epoki pisarz odcinkami wplata losy Gatsby'ego. Kim jest Gatsby? Tego do końca nikt nie wie. Słyszano, że kogoś zabił, że był na wojnie, że bierze udział w szemranych interesach. Wiadomo, że zdobył wielkie pieniądze i chciał zdobyć swą młodzieńczą miłość. Środowisko jakie ukazuje Fitzgerald w swojej najsłynniejszej książce to środowisko ludzi bogatych, zepsutych i zakłamanych egoistów, dla których liczy się tylko pieniądz.Książka pokazuje, że pieniądze szczęścia nie dają, i nie można za nie kupić...

Aria | 2013-05-27
Przeczytana: 23 maja 2013

"Klasyka, to to, co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta" – mówi Twain, a ja dodam, że czyta, tylko przed ekranizacjami. Ostatnio wchodzi nam to w krew – na ekranach kin pojawia się "Anna Kareninia" i Znak wydaje dzieło Tołstoja z okładką filmową, które w ciągu chwili znika z księgarń, Wolverine zaczyna śpiewać w "Les Miserables" i nagle nikogo nie przeraża ilość stron "Nędzników". Zapewne tak samo będzie i z "Wielkim Gatsbym", Wydawnictwa Znak i Rebis już wypełniły nim księgarskie półki.

I tutaj radziłabym Wam zacząć od książki, by Jay był najpierw Gatsbym, a dopiero potem DiCaprio, byście samy usłyszeli melodię tej historii zanim usłyszycie soundtrack filmu, byście w swojej wyobraźni zobaczyli jak lśnią suknie pięknych panien, zanim Luhrmann sam je wam pokaże.

W roku 1923 Fitzgerald odłożył wszystko i poświęcił następne trzy lata na napisanie powieści, którą wielokrotnie poprawiał. To miało być jedno z większych jego dzieł i owszem, było (i wciąż jest), tylko musiało...

Suechan | 2014-02-10

,,Wielki Gatsby'' Francisa Scotta Fitzgeralda uważany jest za arcydzieło literatury XX wieku. Trudno mi negować słuszność owego przydomku, bowiem z całą pewnością jest to powieść, która daje dużo do myślenia, nakreślając gorzki obraz rzeczywistości lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Tytułowy Gatsby to postać nietuzinkowa, wręcz człowiek-zagadka. Sekret jego pochodzenia i dojścia do niezłej fortuny próbuje rozwikłać narrator owej książki, Nick Carraway, będący jednocześnie jedną z wiodących postaci tejże historii. Poznajemy go w momencie, kiedy przeprowadza się do West Egg, gdzie próbuje swoich sił jako początkujący makler giełdowy. Od razu zapoznaje się ze śmietanką towarzyską Nowego Jorku, lecz zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy do ich świata. Pomimo dzielących różnic, jego sąsiad, Jay Gatsby chce kontynuować z nim znajomość. Bohater szybko wczuwa się w klimat rozkapryszonych elit i zostaje bliskim kolegą Jay'a.

Na boczny plan wysuwają się dwie postacie kobiece: Daisy Bu...

Nowa ekranizacja w kinach, miejsce wśród ważnych pozycji literatury, wspomnienie o powieści w 'Poradniku pozytywnego myślenia'... 'Wielki Gatsby' był na mojej liście książek, którą w końcu muszę przeczytać. I co czuję po lekturze?
Oprócz najważniejszego - morału o tym, że pieniądze szczęścia nie dają i nie da się za nie kupić miłości i przyjaźni - powieść Fitzgeralda wywołała w mojej głowie natłok myśli. Głównie to, że jednak człowiek pod wpływem miłości zrobi wiele. Jay Gatsby swoje działania na rzecz zdobycia majątku i pozycji koncentrował na Daisy (a raczej jej wyobrażeniu), swojej młodzieńczej miłości. A jak to bywa w życiu, nie zawsze obraz w głowie zgadza się z rzeczywistością. Zaraz, zaraz... Brzmi to trochę, jakbym opisywała Wokulskiego, chociaż przynajmniej bohater 'Lalki' przejrzał na oczy.
Podobała mi się narracja z perspektywy osoby trzeciej - Nicka Carrawaya, któremu daleko było od zachowań towarzystwa. Oprócz tego irytował mnie Tom, mąż Daisy: rasista, szowinista, i na d...

onika | 2014-03-05
Przeczytana: marzec 2014

Jakże przytłaczająca i przeogromnie smutna jest ta powieść. Nie miałam żadnych wyobrażeń na jej temat, ale nie byłam przygotowana na tak przygnębiającą historię. Tak na dobrą sprawę świat przestawiony przez Fitzgeralda skrzy się i błyszczy niczym złotko, które przykrywa śmierdzącą zawartość. Umęczyła mnie ta cieniutka książeczka straszliwie. Z jednej strony chciałam się dowiedzieć prawdy o Gatsbym, z drugiej, w pewnym sensie nie chciałam dotrzeć do końca historii, bo od początku wiadomo, że happy endu nie będzie.

W moich oczach Gatsby jest bohaterem tragicznym. Mógł osiągnąć naprawdę wiele, mógł być doskonałym przykładem "self-made man", ale całe swoje życie od pewnego momentu podporządkował miłości do Daisy - Daisy, która jest doskonałym wytworem swojego środowiska i czasów. Parafrazując Leśmiana, Gatsby "oddał życie swe na strwon owemu snowi, co go kusił". I niestety w zasadzie padł ofiarą swojej własnej wyobraźni, bo Daisy z jego marzeń z rzeczywistą dziewczyną...

Bykovsky | 2013-05-24
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Gatsby czy Wielki Gatsby?
Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy, po przeczytaniu powieści. Ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że byłem zafascynowany Wielkim Gatsbym.

Narracja pierwszoosobowa nigdy nie potrafiła mnie przyciągnąć, często też irytowała. Jednakże pan Fitzgerald świetnie przedstawił całą historię z punktu widzenia Nicka Carrawaya, który jako narrator opowiedział czytelnikowi wszystkie jego perypetie, jakie wydarzyły się w Nowym Jorku w roku 1919.

Historia może wydawać się schematyczna - otóż wielka miłość na piedestale, a pieniądze, kłamstwa i zdrady w tle. Jednakże Fitzgerald ujął to w taki sposób, że historię o Gatsbym czytało się z zapartym tchem. Bohaterowie zostali przedstawieni w przejrzysty sposób, a mnie szczególnie przypadła do gustu postać Nicka, bo była to jego historia, w której był przytłoczony i zagubiony. Cały przepych pieniędzy, ogromnych imprez i wszechobecnego alkoholu, paradoksalnie w czasach prohibicji, sprawił, że niejednokrotnie również czyteln...

wolfie | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

"Wielki Gatsby" to historia nieszczęśliwej miłości mężczyzny do kobiety z "wyższych" sfer, opowieść o zdobywaniu fortuny i osiąganiu bogactwa.

Książka jest króciutka, do przeczytania w jeden dzień. Pomimo swojego naprawdę niewielkiego gabarytu, opowieść pana Fitzgeralda kryje w sobie wiele emocji. Porusza do głębi i pozostawia beznadziejne uczucie pustki.

"Nauczmy się okazywać przyjaźń człowiekowi, kiedy żyje, a nie, kiedy już umrze."

Agnieszka | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Do zapoznania się z książką „Wielki Gatsby” F.S. Fitzgeralda skłoniła mnie zwykła ciekawość. Nie jest to gatunek, który jakoś szczególnie mnie zachwyca, niemniej jednak czytając opinie na tym portalu doszłam do wniosku, że czemu nie? I tak postanowiłam sięgnąć po książkę w formie audiobooka. Tym bardziej, że jest ona czytana przez Marcina Dorocińskiego, którego bardzo lubię i cenię za jego niewątpliwy talent. Na pewno wysłuchanie tej książki było ogromną przyjemnością i tu przede wszystkim podziękowania dla Pana Marcina, gdyż zrobił to fenomenalnie, idealnie oddając charakter postaci występujących w tej książce.

Sama fabuła powieści nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, chociaż napisana jest pięknym językiem. Jednakże nie żałuję, iż jej wysłuchałam, gdyż pozwoliła poznać inny, mniej znany mi świat. Losy bohaterów toczą się w latach 20-tych XX wieku w Nowym Jorku. Cała historia przedstawiona jest z perspektywy Nicka Carrawaya, który chcąc zrobić wielką karierę przeprowadza się do No...

Magdalena | 2013-09-21

Zawsze podobało mi się nazwisko Autora i tytuł - brzmiało jak zapowiedź czegoś niezwykłego. Jednak ładnych parę lat temu kupiłam wcześniejsze wydanie "Gatsby'ego" i utknęłam po kilkunastu stronach, a książka przeleżała na półce aż do niedawna, gdy ponownie trafiła w moje ręce. Początek znów był trudny, ale większa determinacja sprawiła, że przeczytałam całość. I dobrze, bo zakończenie zawiera to, co w tej książce najważniejsze, szereg prawd o życiu. O wielkich pieniądzach, które niszczą więzi międzyludzkie i sumienie człowieka, wprowadzając w nie fałsz, dwulicowość i brak jakichkolwiek skrupułów.
Z drugiej strony jest coś na pocieszenie dla ogromnej większości ludzi, którzy nigdy nie zostaną milionerami - można nauczyć się znajdować szczęście gdzie indziej - w przyjaźni, byciu dobrym i pięknie świata, które, w przeciwieństwie do wielkich pieniędzy, są dostępne dla wszystkich.

korcia | 2013-08-23
Na półkach: 2013, Klasyka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Nick Carraway pochodzi za Środkowego Zachodu. W roku 1915 skończył studia na Uniwersytecie Yale w New Haven, potem uczestniczył w Wielkiej Wojnie. Po powrocie do domu, nie czuł się już tam dobrze.

"Moje rodzinne strony przestały być ciepłym sercem świata, wydały mi się raczej jego nędznym krańcem, wobec czego postanowiłem przenieść się na Wschód i poznać pracę maklera giełdowego".

Zamieszkał w zaniedbanym letnim domku w West Egg, na wschód od Nowego Jorku. Sąsiaduje z imponującą posiadłością Getsby'ego, którego mężczyzna nie miał jeszcze okazji poznać. Niedaleko, w East Egg, mieszka też jego daleka kuzynka Daisy z mężem Tomem, którego Nick poznał w trakcie studiów. Wcześniej prawie się nie znali, teraz dzięki temu, że zamieszkali blisko siebie, mają szanse zacieśnić kontakty. Nick odwiedza ich w wielkim i okazałym domu, przy okazji poznaje pannę Baker, przyjaciółkę Daisy. Spotkanie mija im na rozmowach na różne tematy, od rodzinnych, poprzez pracę, aż po segregację rasową. Na osobnoś...

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku