asia 
bookmeacookie.pl, , facebook.com/bookmeacookie
kobieta, kraków, status: Czytelniczka, dodała: 164 książki, ostatnio widziana 6 tygodni temu
Teraz czytam
  • To ja byłem Vermeerem. Narodziny i upadek największego fałszerza XX wieku
    To ja byłem Vermeerem. Narodziny i upadek największego fałszerza XX wieku
    Autor:
    Historia życia i pracy genialnego fałszerza Hana van Meegerena. W 1945 roku niewiele znaczący holenderski handlarz dzieł sztuki został aresztowany za sprzedaż bezcennego skarbu narodowego – obrazu pę...
    czytelników: 516 | opinie: 26 | ocena: 7,5 (187 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-31 08:54:39
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Drobiazgowa, wnikliwa i niesamowicie cierpliwa książka Joanny Ostrowskiej, napisana z największą mmożliwą subtelnością, na jaką stać człowieka w obliczu takiego tematu. Jednocześnie odkrywająca wszystko, nieprzemimlczana w przeciwieńtwie do wszystkich zbrodni seksualnych w czasie II wojny światowej dokonywanych nie tylko na kobietach. Bo to pierwsze skojarzenie: pracownice przymusowe z... Drobiazgowa, wnikliwa i niesamowicie cierpliwa książka Joanny Ostrowskiej, napisana z największą mmożliwą subtelnością, na jaką stać człowieka w obliczu takiego tematu. Jednocześnie odkrywająca wszystko, nieprzemimlczana w przeciwieńtwie do wszystkich zbrodni seksualnych w czasie II wojny światowej dokonywanych nie tylko na kobietach. Bo to pierwsze skojarzenie: pracownice przymusowe z obozowych puffów [domów publicznych] - tak, o tym będzie ta książka.

Nic bardziej mylnego, przemoc seksualna podczas wojny przybierała różne postaci, dotykała różnych płci, warstw społecznych, starych i młodych, a oprawca nie zawsze bybł tożsamy z okupantem. Gdy spojrzeć na statystyki przmeocy seksuualnej w ogóle, nawet współcześnie: niby to takie oczywiste, że schemat kat mężczyzna i ofiara młoda kobieta, nie występuje zawsze, ale jednak: przecież myślimy schematmi.

Na okładce czytam, że to pierwsze w Polsce książka poświęcona w całości przmeocy seksualnej w czasie wojny i trudno się z tym nie zgodzić. Lektura książki jest momentami wyczerpująca, łamie tabu, a ludzka psychika nie lubi być zaburzana w tak nagły i bryutalny sposób. Autorka pisze pięknie - naprawdę, nawet obierając na warsztat tak trudny temat - wnikliwie, z maksymalną delikatnością podchodząc do opisów zdarzeń, swoich bohaterów i szczegółów zbrodni. Jednocześnie jest w tym doszukiwaniu się i wyciąganiu na światło dzienne tego, co kilka pokoleń usilnie próbowało zamiatać pod dywan, skuteczna niczym nocna ryjówka - wciska się tam, gdzie jej nie chcą, docieka, szpera, drąży jeszcze bardziej.

Bardzo polecam, naprawdę.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
1148 4 26
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (22)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd