Spiral

2005-11-07
978-0007179077
horror Japonia

Okładka książki Sadako i koniec świata Koma Natsumi, Kōji Suzuki
Sadako i konie... Koma Natsumi, Kōji ...

Bardzo mi się to podobało. Jak Ando próbował zrozumieć sytuację, wyjaśnić ją i jednocześnie poznać to co my już wiedzieliśmy po pierwszej części - bardzo interesujące to było. Tak samo jak jego podejście, by zrozumieć to co się dzieje w medyczny sposób. Totalnie inne spojrzenie na sytuację. Plus dostajemy niezły zwrot akcji. Bo jednak rozwiązanie sytuacji z pierwszego tomu, wcale nie działa. Więc jak to naprawdę jest?
Jedynie jeden wątek mnie odrzucił od siebie. Uważam, że to wyjaśnienie i skupienie na tym było bardzo zbędne.

Kolejna część sagi "The Ring" oddaliła się od horroru i zmierza w kierunku sci-fi. Dla mnie na minus, choć postać Ando i jego dylematy moralne są interesujące, aczkolwiek pod koniec powieśći główny bohater traci w moich oczach.

W "Spral" w fabułę wbudowane jest streszczenie poprzednich wydarzeń z "The Ring", więc można na spokojnie zabrać się za książki niezależnie od siebie.
Choć moim zdaniem to "The Ring" jest najlepszą częścią sagi i najbardziej warty uwagi.

Druga część ,,Kręgu" nie jest tym czego byśmy się po kolejnej części świetnego horroru spodziewali. Autor wchodzi w dziwne teorie, wirusy itp. Coraz bardziej się zapętla.

Po doskonałym The Ring, Koji Suzuki powraca z kontynuacją horroru o zabójczej kasecie wideo. Zdawałoby się, że w pierwszej części powiedział już wszystko w tym temacie, ale jak się okazuje koszmar trwa.

Głównym bohaterem jest tym razem niejaki Mitsuo Ando, anatomopatolog, który pewnego dnia przeprowadza sekcję zwłok swojego przyjaciele (uwaga spoiler),Ryujiego Takayamy, który zginął w finale pierwszego tomu. Przypadkiem zauważa na jednej z gazet, którymi po sekcji wypełnione zostają zwłoki tajemnicze liczby. Zupełnie jakby zmarły chciał przesłać mu jakąś wiadomość. Do tego Ando poznaje ukochaną Ryujiego, Mai Takano, od której dowiaduje się pewnych dziwnych szczegółów związanych ze zgonem przyjaciela. Zafascynowany kryjącą się w tym fakcie zagadką podejmuje się wraz z Mai własnego śledztwa, które doprowadzi go do prawdziwego horroru...

Tak mniej więcej przedstawia się fabuła "Spirali", a jak prezentuje się sama powieść? Szczególnie na tle wspaniałej części pierwszej? Cóż, na pewno jest to fajna lektura, ale jedynie przez 2/3 książki. Wprawdzie już wcześniej zdarzają się drażniące mnie fragmenty (zbyt wiele powtórzeń itp) jednak gdy wszystko zaczyna się w końcu wyjaśniać, rozwiązanie niszczy cały dotychczasowy klimat i dobrą zabawę.
Na szczęście Spirala napisana jest świetnym, lekkim stylem, ma mnóstwo napięcia i nie brak w niej scen prawdziwej grozy, dlatego też nie jestem w stanie źle jej ocenić.
Chętnych do przeczytania streszczenia zapraszam na http://pl.thering.wikia.com/wiki/Spiral_-_Spirala

• Po angielsku
  • Japonia
  • Horror/thriller
  • Horror, groza, literatura z dreszczykiem...

Dodaj cytat z książki Spiral