Spacer po niebie. Przewodnik po gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz ich legendach

Tłumaczenie: Michał Szymański
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A Walk Through the Heavens
83-7337-784-0
popularnonaukowa
gall21

Specjalnie przygotowane, czytelne mapki nieba ułatwiają odszukanie konstelacji i należących do nich gwiazd. Książka zawiera także starożytne mity i legendy, dodające gwiazdom powabu i tajemniczości. Napisana z myślą o początkujących miłośnikach nieba gwiaździstego, przedstawia łatwe do zapamiętania wzory konstelacji i ścieżki prowadzące do nich. Nie trzeba mieć żadnego specjalnego wyposażenia, aby skorzystać z tej książki - wystarczy czyste niebo!

źródło opisu: Prószyński i S-ka

źródło okładki: Prószyński i S-ka

Energia | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Od początku mówię, że odradzam. Książka przedstawia gdzie znaleźć te najważniejsze konstelacje na niebie i z nimi połączone mitologie, ale sposób w jaki jest to wszystko przedstawiony, pozostaje wiele do życzenia.

Faktem jest, że do rysunków nie mam nic do zarzucenia, choć mogły być mapki pory zimowej i letniej, a nie tylko jednej, tylko brakuje dokładniejszych informacji o konstelacjach wraz z opisami, które też skupiają się tylko na jednej porze roku.

Mitologie nie są te, jakie powinny być, ponieważ już od początku jeden z Autorów napisał, że uniknie brutalnych scen bo właściwie skoro ludzie z czasem zmieniają wersje opowieści, to i on może. Taka wiadomość mnie mocno zdziwiła i rzeczywiście poszczególne opowieści nie zostały do końca opowiadane i nawet wersje są pozmieniane w taki sposób, że wcześniej np. Orzeł został ranny, a później znajduje się, że zginął, albo zupełnie została dana inna wersja. Gdy byłam dzieckiem, dostałam w prezencie książkę o mitologii greckiej (ale ze...

Kinga | 2012-11-13
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka nie jest warta nawet otwarcia.Przeznaczona dla mało ambitnych,bardziej leniwych czytelników.Zawiera mało informacji a dużo zbędnych dodatków.Nie polecam.

czarnykwarc | 2015-02-07
Przeczytana: 30 lipca 2001

Książka wprowadza czytelnika w świat obserwacji nieba. Przedstawione są podstawowe informacje na temat gwiazdozbiorów, a także legendy oraz fragmenty z mitologii na temat gwiazdozbiorów. Cienka, do przeczytania na raz, a opowieści aż zachęcają, by czytać je dziecku do snu, może zaszczepiając w nim nieco "astronomicznego" bakcyla :) Moja opinia jest nieco sentymentalna, gdyż dostałam tą książkę, będąc dzieckiem - i to chyba ona spowodowała, że zainteresowałam się tym, co dzieje się na niebie.

ToJa | 2016-11-14
Przeczytana: październik 2013