Spacer po niebie. Przewodnik po gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz ich legendach

Okładka książki Spacer po niebie. Przewodnik po gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz ich legendach Milton D. Heifez, Wie Tirion
Milton D. HeifezWie Tirion Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
A Walk Through the Heavens
Prószyński i S-ka
1997-06-27
1997-06-27
83-7337-784-0
Michał Szymański
niebo kosmos gwiazdy gwiazdozbióry konstelacje

Od początku mówię, że odradzam. Książka przedstawia gdzie znaleźć te najważniejsze konstelacje na niebie i z nimi połączone mitologie, ale sposób w jaki jest to wszystko przedstawiony, pozostaje wiele do życzenia.

Faktem jest, że do rysunków nie mam nic do zarzucenia, choć mogły być mapki pory zimowej i letniej, a nie tylko jednej, tylko brakuje dokładniejszych informacji o konstelacjach wraz z opisami, które też skupiają się tylko na jednej porze roku.

Mitologie nie są te, jakie powinny być, ponieważ już od początku jeden z Autorów napisał, że uniknie brutalnych scen bo właściwie skoro ludzie z czasem zmieniają wersje opowieści, to i on może. Taka wiadomość mnie mocno zdziwiła i rzeczywiście poszczególne opowieści nie zostały do końca opowiadane i nawet wersje są pozmieniane w taki sposób, że wcześniej np. Orzeł został ranny, a później znajduje się, że zginął, albo zupełnie została dana inna wersja. Gdy byłam dzieckiem, dostałam w prezencie książkę o mitologii greckiej (ale ze względu na sceny i sytuacje, nie mogę powiedzieć, że to była dla dzieci),wchłonęłam ją i uwielbiałam przerysowywać rysunki przedstawiane, i pomimo że tyle lat minęło zawsze coś w pamięci zostało i mogę powiedzieć, że ta mitologia przedstawiana nie nadaje się do czytania. Nawet sprawdzałam niektóre opowieści w Wikipedii czy moja książka o mitologiach nie myliła się, i miłym zaskoczeniem było to, że jest to, co znam.

Książka wprowadza czytelnika w świat obserwacji nieba. Przedstawione są podstawowe informacje na temat gwiazdozbiorów, a także legendy oraz fragmenty z mitologii na temat gwiazdozbiorów. Cienka, do przeczytania na raz, a opowieści aż zachęcają, by czytać je dziecku do snu, może zaszczepiając w nim nieco "astronomicznego" bakcyla :) Moja opinia jest nieco sentymentalna, gdyż dostałam tą książkę, będąc dzieckiem - i to chyba ona spowodowała, że zainteresowałam się tym, co dzieje się na niebie.

Książka nie jest warta nawet otwarcia.Przeznaczona dla mało ambitnych,bardziej leniwych czytelników.Zawiera mało informacji a dużo zbędnych dodatków.Nie polecam.

• Astronomia
  • G: Literatura popularnonaukowa