Ammassalik, czyli cywilizacja obowiązkowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Ammassalik ou La civilisation obligatoire
Grenlandia, podróże,
hunter

Książka jest opowieścią o plemieniu Eskimosów, którzy najdłużej żyli w izolacji nie znając cywilizacji Zachodu. Robert Gessain, francuski etnolog, opowiada o życiu, tradycjach, wierzeniach i zwyczajach Eskimosów Ammassalik oraz zmianach do jakich doprowadził kontakt z zachodnią cywilizacją.

źródło opisu: Iskry

książek: 2040
Renax | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

Książka napisana przez etnologa i kulturoznawcę, co widać. Dla mnie osobiście to zaleta, ale ja lubię książki etnologiczne. Książkę o Jakutach, którą posiadam na własność, przeczytałam kilkakrotnie.
"Ammassalik' traktuje o ludności z Grenlandii. Autor najpierw opisuje zwyczaje tej ludności przed ekspansją Duńczyków i Amerykanów, cywilizacji tradycyjnej, aby w drugiej części książki opisać zwiany w trybie życia i wierzeniach jakie nastąpiły pod wpływem kontaktów z 'białymi'. Książkę czyta się powoli, ale ciekawie. W dodatku spostrzeżenia autora są ciekawe i odkrywcze również dla nas, Polaków, z czasów pogranicza 'dawnego' i 'nowego'. Takie aspekty widzenia świata jak odczuwanie czasu, ustawienia przedmiotów w domach starego i nowego typu, sposobu wydawania pieniędzy, hierarchii ważności pracy zarobkowej czy zmian w religijności i demografii rodzin mają zastosowanie nie tylko do opisu Grenlandczyków. Ja zestawiałam sobie obrazy z książki z obrazami z obserwacji w Polsce, i doszłam...

owliktuk | 2012-01-08
Przeczytana: 2011 rok

Książka zaczyna się obiecująco, jednak dalej składa się przede wszystkim z dużej ilości suchych opisów i danych statystycznych, które mogą mieć dużą wartość naukową, jednak zanudzają czytelnika nastawionego na lekturę fabularną.

Tomek | 2012-08-05
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Przeczytałem tę książkę, bo interesowało mnie życie codzienne Eskimosów na Grenlandii w latach sześćdziesiątych XX w. Książka (reportaż) zawiera informacje dotyczące jednego z plemion Eskimosów ze wschodniej Grenlandii. Wartość tych informacji oceniam na dwa w skali dziesięciostopniowej. Książki nie warto dodawać do domowej biblioteki.

Rastaj | 2016-02-18
Anetka P | 2012-07-05