Walka o fabrykę gwoździ

978-83-60748-10-7
ekonomia, polityka, socjologia
biznes, finanse
chasis

Dominacja na polskiej scenie politycznej partii lewicowych lub kryptolewicowych, także związków zawodowych, jest jedną z przyczyn porażająco niskiego poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Przeważa przeświadczenie, że niskie płace, renty, emerytury itp. może podnieść dodrukowanie złotówek. Pogląd taki wyrażają nawet uznani ekonomiści z dyplomami najlepszych polskich uczelni. Także w środowiskach patriotycznych, szczerze zmartwionych stanem polskiej gospodarki i zasobnością obywateli, dominuje przekonanie, że lepiej jest, aby nikt nic nie miał, niż gdyby jeden miał więcej od drugiego. Widać, że Polacy bardziej cenią sobie bezpieczeństwo socjalne i święty spokój niż wolność! Spotkać można przedsiębiorców działających z umiarkowanym powodzeniem, którzy nie rozumieją i nie dostrzegają różnicy między kredytem a kapitałem. Powszechne jest niezrozumienie przyczyn obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego, a przedstawiciele mainstreamu mają w tym względzie tyle tylko do powiedzenia, że "jak coś rosło wiele lat, to musi teraz maleć". W tej chwili jest to chyba jedyna na rynku księgarskim książka, która w tak lekki i przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi o przyczynach obecnej zapaści gospodarczej. Książkę rysunkami satyrycznymi zilustrował Arkadiusz Gacparski.

źródło opisu: nota wydawcy

Jurek | 2013-11-08
Przeczytana: 05 października 2013

Mimo że to "tylko" zbiór felietonów pisanych przez kilka lat jako komentarze "na gorąco" do bieżących wydarzeń - bardzo dobrze prezentuje się jako całość, posiadająca kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze - jak zwykle - barwny i dowcipny styl. Po drugie - mimo iż felietony odnoszą się do rozmaitych zjawisk ekonomicznych - próżno w nich szukać "fachowego bełkotu" wylewającego się z każdego tekstu/wypowiedzi tzw. "ekspertów". Wszystko jasno, prosto i logicznie, a jeśli już pojawiają się znane z TV czy gazet wyświechtane "mądrości ekonomiczne" - to tylko po to, aby je celnie i bezlitośnie wyszydzić. I dobrze. Po trzecie - książka wolna od idiotyzmów z dziedziny politycznej poprawności. Rewelacja. Po czwarte... Można by tak długo, tylko po co? Trzeba przeczytać, a potem można się nieźle bawić słuchając np. debat o gospodarce naszych - pożal się Boże - "elit politycznych".

Szyszkass | 2015-05-25
Przeczytana: 24 maja 2015

Z początku bardzo dobra, żartobliwa.... niestety po pewnym czasie mamy do czynienia z samymi powtórkami już wcześniej wygłoszonych opinii. Jako osobne felietony pisane w pewnym odstępie czasu pewnie jak najbardziej to pasuję, jednak po przeczytaniu tego wszystkiego "na raz" trochę słabo wyszło.

zefciu | 2012-03-08
Na półkach: Teraz czytam

Warto przeczytać dla ciętego, inteligentnego języka S.M. choć raczej do utwierdzenia się w tym co już wiemy niż dla dowiedzenia się czegoś.

Rudolfo | 2015-11-06
obiekt09120 | 2014-12-17