Żeglarstwo

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wszytko o ...". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
żeglarstwo
hobby

A jak opisuje postawę załogi Stefan Wysocki? Podobnie, ale jakoś inaczej. Sternik i załoga tworzą "zespół żeglujący", który wspólnie jest odpowiedzialny za cel i bezpieczeństwo rejsu. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje zasadniczy podział kompetencji i odpowiedzialności między kapitanem a załogą. Kapitan odpowiada za wszystko, co dzieje się na jachcie, a załoga ma go słuchać. Ale, jak pisze Stefan Wysocki, jest tu pewna dodatkowa trudność: "Umiejętność takiego wydania rozkazu przez kapitana, by był on posłuchany i wykonany natychmiast - i to bez oporów wewnętrznych załogi". Tok myślenia Stefana Wysockiego, który potwierdza, że załoga musi słuchać kapitana, jest uzupełniony pewnym istotnym zastrzeżeniem. Takim mianowicie, że dowodzący na statku musi podejść do podwładnych tak, by słuchali go chętnie i z zaufaniem. Wysocki pisze: "Zaufanie jest najlepszą gwarancją szacunku dla swojego przełożonego, a zaufanie buduje się autorytetem, i to wszechstronnym. W sprawach zarówno fachowych, żeglarskich, jak i moralnych lub etycznych".
Prawdziwe żeglarstwo to - jak pisał Stefan Wysocki - "sztuka o randze życia i życie o randze sztuki".

źródło opisu: książka

źródło okładki: http://www.finta.pl/