Człowiek i filozofia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia i monografie - Uniwersytet Opolski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-85678-87-5
filozofia i etyka
megiddovl

W książce tej autor koncentruje się przede wszystkim nad tymi problemami i zagadnieniami, „wokół których obracały się dotąd prawie wszystkie spory i dyskusje filozoficzne od czasów Talesa z Miletu ażpo XX wiek. Należą do nich pytania o początek czy koniec świata, kwestie de-terminizmu czy zagadnienie poznawalności tego wszystkiego, co nas otacza. Do podstawowych spraw, dyskutowanych w ciągu historii należą także pytania o miejsce człowieka w świecie i rolę języka w nauce, w życiu i filozofii. Autor nie zamierza formułować żadnych ostatecznych odpowiedzi na powyższe pytania. Pragnie tylko przedstawić Czytelnikowi niektóre spośród znanych prób zrozumienia świata, akcentując naukowy charakter jednych i nienaukowy drugich. Sprawą samego Czytelnika będzie dokonanie wyboru - opowiedzenie się po stronie takiej czy innej filozofii lub też sposobu interpretowania świata. Nie można tego nie zrobić, ponieważ człowiek, jako istota posiadająca rozum, skazany jest na poszukiwanie prawdy i dokonywanie wyborów" (ze Wstępu).

źródło opisu: http://www.kapitalka.pl/ksiazka/Sarna-Jan-W-/Czlow...(?)

paramecium | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, Filozofia

Głównym celem książki jest mocno wybiórcze przybliżenie podstawowych zagadnień filozoficznych ludziom, którzy profesjonalnie się nią nie zajmują, nie jest więc ona podręcznikiem filozofii, a ma służyć jedynie (aż?) "wskrzeszeniu rozumu u ludzi, dla których pytania i problemy filozoficzne mają jeszcze jakieś znaczenie".

Sarna podkreśla, że każdy człowiek filozofuje, ma własną, mniej lub bardziej określoną filozofię, która najczęściej nie jest przemyślana i spójna, dlatego, aby pomóc czytelnikowi w dokonaniu wyboru, przedstawia różne koncepcje filozoficzne i ich stosunek do nauki. "Autor podziela pogląd H. Bergsona: nie ma takiej idei filozoficznej, najbardziej nawet głębokiej i subtelnej, która by nie mogła i nie powinna być wyrażona językiem zrozumiałym dla wszystkich - jasnym. Zdaniem autora bełkotliwe wywody, ustrojone w szatę uczoności, stosowane są bardzo często w charakterze ornamentów, mających pomóc ominąć sprawy trudne lub niewygodne".

alksndrx | 2016-10-19
Na półkach: Teraz czytam