Pajacyk Pinokio i Jego Pan

Tłumaczenie: Joanna Skoczylas
Wydawnictwo: W drodze
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Contro Maestro Ciliegia. Commento teologico a "Le avventure di Pinocchio"
83-7033-548-9
Pinokio, komentarz teologiczny
religia
poznanianka

We Włoszech bajce Collodiego przypisywano wiele znaczeń, interpretując ją na różne sposoby. Zawsze jednak uznawana była za dzieło agnostyczne i laickie. Kardynał Biffi zafascynowany prosto opowiedzianą historią, przez lata próbował zrozumieć co takiego go w niej zafascynowało. W zawartych w książce pytaniach o sens istnienia zobaczył głęboko ukryte wartości i prawdy chrześcijańskie. Pinokio to obraz człowieka, który ucieka od swego Stwórcy i nieustannie go poszukuje. Chce stać się w pełni człowiekiem i narodzić się na nowo lecz nie może oderwać się od swojej "drewnianej natury". Prawda może być opowiedziana na różne sposoby? Czasami najwięcej prawdy jest w historii, która wydaje się być bajką.

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=52

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=52

poznanianka | 2011-02-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2009

Dostałam ją w ramach nagrody. Byłam przekonana, że to kolejna nudna książka, która zalegała w magazynie, więc ofiarowano ją organizatorom konkursu. Po przeczytaniu wiedziałam już, że nawet jeśli zalegała to na pewno niesłusznie!

Od siebie dodam, że jest to jedna z najbardziej pokreślonych książek jakie posiadam, pełna trafnych spostrzeżeń i zdań, które zapadają w pamięć. A jednocześnie jest wolna od sztucznego patosu, autor nie sili się na bycie poważnym za wszelką cenę. Myślę, że słusznie, czasem lepiej jest coś wyśmiać, niż czynić z tego sprawę ostateczną. Poza tym połączenie bajki (Pinokio autorstwa Collodiego) z rozważaniami na temat wiary to niełatwe zadanie, z którego autor wywiązał się znakomicie.

bernadeta1233 | 2015-10-22
Nikemocja | 2013-11-04