W jaskiniach Kuby

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z geologią na co dzień". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Geologiczne
jaskinie, Kuba, geologia, speleologia
hunter

W końcu 1961 r. działała na terenie Kuby dziewięcioosobowa grupa polskich speleologów. Przygody grotołazów w egzotycznym obszarze krajobrazu wapiennego to tylko jedna strona zagadnień poruszanych w tej książeczce. Znacznie poważniejsze są odkrycia jaskiń. Podczas prawie trzymiesięcznego okresu badań terenowych rozpoznano 37 jaskiń o łącznej długości korytarzy przekraczającej 40 km. Jedna z nich uznana została aktualnie za najgłębszą w Ameryce.

Bezpośrednie znaczenie gospodarcze miała dokumentacja złóż guana nietoperzowego w jaskiniach półwyspu Caguanes. Ponadto znaleziono podziemny zbiornik wodny w Sierra de Cubitas. Przebyto również po raz pierwszy podziemny odcinek rzeki Ja-tibonic del Norte, gdzie władze kubańskie mają zamiar budować zbiornik dla hydroelektrowni.

źródło opisu: Wydawnictwo Geologiczne, 1967

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/