Armada - 07 - Strefa nadzoru

Okładka książki Armada - 07 - Strefa nadzoru Philippe Buchet, Jean David Morvan
Okładka książki Armada - 07 - Strefa nadzoru
Philippe BuchetJean David Morvan Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Armada (tom 7) Seria: Klub Świata Komiksu komiksy
46 str. 46 min.
komiksy
Armada (tom 7)
Klub Świata Komiksu
Sillage: Q. H. I. (Quartier de Haute Insecurite)
Egmont Polska
2004-01-01
2004-01-01
46 min.
832373075X
Maria Mosiewicz-Szrejter
armada morvan buchet navis

Okładka książki Armada. Tom 6 Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada. Tom 6 Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Navis Philippe Buchet, Jean David Morvan, José Luis Munuera
Navis Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Armada. Tom 5 Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada. Tom 5 Philippe Buchet, Je...

Okładka książki Szninkiel Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Szninkiel Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Muszla Ramora Serge Le Tendre, Régis Loisel
Muszla Ramora Serge Le Tendre, Ré...
Okładka książki Drapieżcy II Jean Dufaux, Enrico Marini
Drapieżcy II Jean Dufaux, Enrico...
Okładka książki Western Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Western Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Armada - 06 - Gra pozorów Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada - 06 - ... Philippe Buchet, Je...

Navis ponownie powraca do sprawy handlu planetami, w wyniku której jej przyjaciel Rib'Wund trafił za kratki. Po nieplanowanej wizycie na planecie ogarniętej wojną istot organicznych z maszynami, dociera w końcu do gigantycznego więzienia Armady. Na miejscu okazuje się, ze doszło do buntu w skrzydle gdzie osadzono Rib'Wunda i obecnie trwa akcja mająca na celu odzyskanie kontroli nad placówką. Navis i Snivel domyślają się kto stoi za wybuchem zamieszek oraz w jakim celu zostały one wywołane. Decydują się wydostać przyjaciela nim więzienne gangi dorwą się do niego aby przynieść swoim zleceniodawcom jego głowę. Zadanie wydaje się bardzo trudne do zrealizowania, jednak niespodziewanie na arenie pojawia się sojusznik - Atsukau.

Odcinek ten od strony fabularnej niczym specjalnie nie zaskakuje, choć w finale jest jedna nad wyraz interesująca scena. Po drodze również natrafimy na ciekawą rozmowę Bobo z Atsukau, w drodze do więzienia gdzie przetrzymywany jest Rib'Wund. Konsul nie zdradza niczego czego czytelnik nie byłby wstanie odgadnąć już we wcześniejszych tomach, a mimo to robi to w taki sposób, że dalej nie wiemy kto tak naprawdę pociąga za sznurki. Jest to bardzo udana zagrywka ze strony twórców, gdyż utrzymuje czytelnika dłużej przy całej serii. Dostajemy już potwierdzenie kilku hipotez, rąbek tajemnicy zostaje nam uchylony, ale sedno całego problemu nadal skryte jest szczelnie za kurtyną. Ta zaś nie ma zamiaru się podnieść i pokazać co skrywa. Daje to zatem ciekawe pole do popisu dla przyszłych odcinków serii i możliwość tworzenia nowych teorii spiskowych przez czytelników.

Poznajemy też trochę przeszłości Rib'Wunda, z czasów nim wstąpił do armii Armady oraz kilka jego "wojskowych" tajemnic. Jest to całkiem ciekawy element, co prawda nie związany z główną sprawą, ale dający czytelnikom pełne wyobrażenie o tej postaci. Dotąd spotykaliśmy Rib'Wunda tylko epizodycznie i wiedzieliśmy, że zaprzyjaźnił się on z główną bohaterką oraz wielokrotnie jej pomógł. Zajmował się też jej szkoleniem na agenta, choć tutaj największe pole miał Mackel-Loos, który obecnie przebywa w stanie krytycznym w szpitalu. Dlatego czytelnik jest rad z poznania choć części nowinek z tak ważną dla serii postacią.

Interesująco zaczyna też się budować relacja pomiędzy Bobo a konsulem Atsukau. Z jednej strony pomagają Navis, z drugiej zaś robią wszystko za jej plecami. Tłumaczą się względami etycznymi, faktem, że dziewczyna żywi ogromną wrogość do konsula, za to co jej zrobił przy ich pierwszym spotkaniu, jak i boją się że nie zrozumiałaby ich pobudek. W ten sposób chronią ją przed najgorszymi, politycznymi drapieżnikami Armady, a jednocześnie działają za zasłoną, gdyż ich wspólny przeciwnik skupia się na Navis. Bobo nie pochwala tego, ale mimo wszystko godzi się na taki układ z konsulem w imię wyższego dobra.

Strefa nadzoru ma interesujące zakończenie oraz pokazuje wiele ukrytych oblicz pewnych postaci z pierwszego i drugiego planu. Kto tutaj jest faktycznym wrogiem a kto sojusznikiem. W świecie Armady jest jak w naszym - nic nie jest czarno-białe, zaś polityka jest przeżarta korupcją i kontrolowana przez korporacje. Mimo wielu ciekawostek i usunięcia części masek, to i tak fabuła jest tutaj mocno przewidywalna, co może trochę rozczarowywać. Niemniej w żadnym razie nie psuje to odbioru całości i zachęca do sięgnięcia po kolejny album.

1953

Bunt w kosmicznym więzieniu. Navis i Snivel docierają w pobliże placówki, gdzie więziony jest generał Rib’Wund. Jednakże na miejscu okazuje się, że z powodu zamieszek w więzieniu nie można się dostać do samego budynku. Na dodatek komuś wyraźnie zależy, żeby Rib’Wund nie uszedł z życiem.

Tom ten klimatem może kojarzyć się trochę z serialami „Skazany na śmierć” czy „Orange is the New Black”. Więzienie tu zaprezentowane przypomina te znane z naszej popkultury. Istnieje tu wyraźna hierarchia więźniów, a także można wyróżnić rywalizujące gangi. Sami więźniowie zdają się kontrolowani przez wmontowane w nich chipy, które przywodziły mi na myśl motywy rodem z superbohaterskich komiksów takich jak „New Thunderbolts” czy „Sucide Squad”. Szkoda, że poza tym nie wprowadzono tu bardziej oryginalnych zabezpieczeń różnych od typowych ziemskich więzień.

Sam tom jednak wprowadza parę nowości do świata przedstawionego. Okazuje się, że Rib’Wund ma trochę bardziej rozbudowane właściwości fizyczne niż mogło się wydawać – szkoda, że nie wyjaśniono dokładniej na czym one polegają. Najprawdopodobniej została tu też ukazana przeszłość tego bohatera na jego rodzinnej planecie, ale równie dobrze mogły to być jedynie jego majaki. Także bardzo obiecującym wątkiem jest odkrycie przez Navis nowych informacji dotyczących jej gatunku.

Podobało mi się też, że nie wszyscy ukazani więźniowie są źli do szpiku kości. Widać to na przykładzie pewnego gangstera, który opowiada o swojej przeszłości. Czyni go to bardziej interesująca postacią.

Ciekawy jest też wątek Bobo. Ten znowu musi podejmować moralnie dwuznaczne decyzje, by uratować swoją przyjaciółkę. Jednakże najprawdopodobniej prędzej czy później przyjdzie mu za to zapłacić. Okazuje się też, że jego współpracownik jest jeszcze potężniejszy niż można było się spodziewać.

Graficznie jest jak zawsze przyzwoicie. Rysownik może ukazać tu parę krwiożerczych istot zabijających często w spektakularny i pomysłowy sposób dzięki swoim właściwościom fizycznym. Podobał mi się też projekt cyborgów pracujących w więziennym szpitalu. Trochę szkoda, że pod względem samego więzienia czy więziennych drelichów zabrakło wyobraźni i dostajemy pomarańczowe kombinezony i mury więzienne niewiele inne od tych ziemskich. Cieszy mnie jednak, że nie zapomniano tu o wydarzeniach z poprzedniego tomu i Snivel dalej funkcjonuje w zmienionej formie.

Pod względem akcji ten tom na pewno nie zawodzi. Trochę może rozczarować brak oryginalności w projekcie samego więzienia. Ogólnie jednak jest to dalej rozrywka z klasą.

• Komiksy
  • Komiks